Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk podpisał w Mielcu umowę na zakup kolejnego, trzeciego już śmigłowca S-70i Black Hawk dla polskiej Policji. "Jednym z kluczowych elementów programu modernizacji służb mundurowych była odbudowa policyjnego lotnictwa. I to się teraz dzieje" - powiedział szef Policji. "Dziękuję wszystkim tym osobom, dzięki którym otrzymaliśmy te środki i możemy dzisiaj podpisać tą jakże ważną dla polskiej Policji umowę" - dodał.
Na opozycji robi się coraz ciaśniej. Parlamentarzystka opowiedziała w jednej z rozmów o planach nowej partii "Teraz!", którą założyła z Joanną Schmidt oraz Ryszardem Petru
Artura C. był poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków. Jego sprawa była przedmiotem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- To powinno być wyjaśnione w taki sposób, żeby opinia publiczna wiedziała co się stało, kto poniósł konsekwencje tego zdarzenia. Sprawę należy wyjaśnić, w miarę możliwości, przy otwartej kurtynie, ponieważ to służy stabilności systemu finansowego - powiedział Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl, który na antenie TVP Info skomentował aferę wokół KNF.
W październiku po raz trzeci z rzędu polskie firmy odnotowały spadek zamówień eksportowych, i to najszybszy od sześciu lat. Wiąże się to z wyhamowaniem światowych gospodarek, zwłaszcza europejskiej, która jest największym partnerem handlowym Polski. Jednak zdaniem szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego polska gospodarka, nawet jeśli będzie rosła wolniej, to wciąż będzie to tempo wyraźnie wyższe niż w większości krajów Wspólnoty.
O mediach mówi się, że są tak zwaną „czwarta władzą”. W systemie demokratycznym ich rola jest fundamentalna, gdyż mają duży wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Ponadto rolą dziennikarzy jest "patrzenie na ręce" politykom. Tym bardziej dziwi wpis, który opublikowała na Twitterze redakcja warszawskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Redaktorzy chwalą się w nim, że Hanna Gronkiewicz-Waltz odwiedziła ich redakcję, dziękując za 12 lat... "współpracy".
"Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem" to show emitowany przez stację HBO, w której John Oliver - znany komik i osobowość telewizyjna - prezentuje w swój własny punkt widzenia na wiele społecznych, politycznych i egzystencjalnych kwestii. Tematem ostatniego odcinka był autorytaryzm, gdzie krótki fragment Oliver postanowił poświęcić Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Jak donosi ze Stanów Zjednoczonych nasz felietonista i publicysta Waldemar Biniecki, Marek Probosz został wyróżniony nagrodą za najlepszy spektakl dokumentalny na festiwalu monodramów "United Solo". To największy tego typu festiwal na świecie.
- Nie opłaca się produkować narkotyków. Tylko VAT - mówi Paweł Graś na ujawnionym przez portal TVP.info nagraniu z restauracji "Sowa i przyjaciele". Sprawa jest nadzwyczaj istotna, szczególnie w kontekście prac komisji ws. wyłudzeń VAT, przed którą urzędnicy z czasów rządów PO/PSL mówią, że nie zdawali sobie sprawy ze skali oszustw. A jak sprawę relacjonują "wiodące media"? Jak wyglądają ich strony główne?
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował wypowiedź Mateusza Morawieckiego ws. Nord Stream 2. "Tego rodzaju insynuacje należą do kategorii prób upolityczniania projektu" - stwierdził Pieskow.
We wtorek odbędzie się wysłuchanie publiczne organizowane przez komisję ds. wolności obywatelskich PE w sprawie praworządności w Polsce. Zaproszony na nie został Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poinformował, że zamierza stawić się w Brukseli i poinformować brukselskich urzędników, że stan zagrożenia dla praworządności w Polsce ciągle się utrzymuje.
Polska wypłaciła odszkodowania za tortury w tajnym więzieniu CIA - poinformowało Polskie Radio. Zdaniem historyka i publicysty Leszka Żebrowskiego odpowiedzialność w tej sprawie powinni ponieść Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller, którzy publicznie wielokrotnie twierdzili, że takich więzień w Polsce nie było.
Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” ostro skrytykował niemiecki rząd. Jego zdaniem Niemcy nie czynią wystarczająco dużo, aby zwrócić zrabowane dzieła sztuki ich żydowskim właścicielom. Odniósł się także do neonazistowskich marszy w Chemnitz i Dortmundzie.
W specjalnym komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów czytamy, że 18 listopada odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, na którym omówiono aktualną sytuację banków z grupy Leszka Czarneckiego: Getin Noble Bank SA, oraz Idea Bank SA.
Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP poinformował na łamach "Rzeczpospolitej", że władze związku rozważają zaproponowanie nauczycielom skorzystanie z zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego. Temat jest sondowany w specjalnej ankiecie.
- Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT - mówi Paweł Gra w rozmowie z Maciejem Wituckim ówczesnym członkiem Rady Nadzorczej LOT w nagraniu ujawnionym przez TVP Info.
Po ujawnieniu taśmy z nagraniem rozmowy szefa KNF z biznesmenem Leszkiem Czarneckim pojawiły się dywagacje na temat istnienia podobnej taśmy z rozmową prezesa NBP Adama Glapińskiego. Ten był dziś pytany o słowa mec. Giertycha, który mówił wręcz o możliwości istnienia "zorganizowanej grupy przestępczej"
W XXXIII Niedzielę Zwykłą Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Ubogich. Święto to zostało ustanowione przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim "Misericordia et Misera". Był to akt związany z zakończeniem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W 2018 roku dzień ten przeżywany jest pod hasłem: "Biedak zawołał i Pan go wysłuchał".
Setki tysięcy osób protestuje we Francji przeciwko wprowadzanej przez Emmanuela Macrona podwyżce podatku paliwowego.
W piątek, w wieku 95 lat, zmarł polski socjolog, współtwórca KIK, współpracownik "Solidarności" Zygmunt Skórzyński.