Koniec z darmowymi torbami foliowymi na zakupy. Od stycznia zapłacimy za nie od 20 gr do 1 zł. Cenę ustali gmina. Obowiązek opłat recyklingowych wynika z unijnej dyrektywy, którą chce wdrożyć nasz rząd.
W wieku 77 lat w piątek 20 października br. zmarł ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, długoletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, represjonowany w latach 60., i zaangażowany w pomoc opozycji, autor wielu książek o historii, architekturze i dziejach gdańskich kościołów oraz bajkopisarz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek i sobotę.
„My chcemy spokojnie pracować a nie pikietować”, „Rekordów wymagacie a o pracowników nie dbacie” – te hasła towarzyszyły związkowcom z Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” podczas pikiety przed biurowcem głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT. Pracownicy domagali się m.in. respektowania zapisów układu zbiorowego pracy i czytelnych zasad premiowania.
Ponad 200 grobów znajdujących się na Cmentarzu Południowym w Antoninowie koło Warszawy zostało uprzątniętych przez osoby bezdomne – podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej. Już po raz piąty przeprowadzono akcję „Bezdomni dla Bezimiennych”.
Piotr Liroy-Marzec był gościem programu "Kto nami rządzi?" w telewizji Wirtualnej Polski. Przychylnie wypowiedział się o rządzie Prawa i Sprawiedliwości, oraz ostro skrytykował opozycję.
Onet poinformował, że na liście ministrów do dymisji widnieje nazwisko minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Informacje te na Twitterze skomentowała sama zainteresowana.
Media propagujące ideologię feministyczną zarzuciły ostatnio rządowi polskiemu dążenie do wykreślenia z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP) rzekomego „prawa do aborcji”. W rzeczywistości doniesienie to nie jest informacją, ale politycznym atakiem manipulującym opinią publiczną, ponieważ w żadnym z 53 artykułów Paktu nie ma przepisu mówiącego o „prawie do aborcji”.
Poseł PO Marcin Święcicki był wczoraj gościem w programie "Bez retuszu" na antenie TVP. Polityk wygłosił odważną tezę, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest wykorzystywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości do walki politycznej z opozycją. Nie potrafił jednak obronić swojej tezy.
Protestujący medycy najwidoczniej uznali, że głodówki w kolejnych miastach nie robią na rządzie wrażenia. Ogólnopolski związek zawodowy lekarzy zapowiada w Małopolsce na środę "dzień bez lekarza". Oddziały i przychodnie będą pracowały tylko w trybie dyżurowym, a pozostali pracownicy nie przyjdą do pracy. Taką formę protestu ostro skrytykował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Wynagrodzenia dla rezydentów w formie stypendiów byłyby wypłacane pod jednym warunkiem - lekarze musieliby potem pracować w Polsce. - Jeżeli chcieliby wyjechać, musieliby zwrócić stypendium - powiedział szef resortu zdrowia w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
"Wypowiedzi doradczyni prezydenta Zofii Romaszewskiej w bardzo wielu momentach idą zbyt daleko" - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Nowela przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronność w 2020 r. do 2,1 proc. PKB, a docelowo – do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. Ponadto ustawa zmienia sposób wyliczania budżetu obronnego, odnosząc go do PKB z roku bieżącego, a nie poprzedniego.
"Zatrzymaj aborcję" to obywatelska inicjatywa ustawodawcza, która przewiduje wyeliminowanie z polskiego prawa eugenicznej przesłanki aborcyjnej i powstrzymanie tego okrutnego procederu. W poparcie tego projektu włączyło się wiele znanych osób, o czym informuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk na Twitterze.
W najnowszym odcinku "Ucha Prezesa" przedstawiony został romans Borysa Budki i Kamili Gasiuk-Pihowicz. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki stanął w obronie posła PO i stwierdził, że taki scenariusz kabaretu mógł skrzywdzić jego rodzinę. W odpowiedzi wyśmiał go poseł PO Tomasz Lenz, za co natychmiast spotkała go fala krytyki; Lenz nie przejął się tym jednak i dzisiaj ponownie zaatakował Patryka Jakiego.
Ksiądz Wojciech Lemański na zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji zjawił się w sobotę w Poznaniu, gdzie skrytykował działania episkopatu w kwestii migrantów. "Ilu jeszcze uchodźców musi utonąć, żeby polski Kościół zrobił to, do czego namawia go papież Franciszek?" - pytał duchowny.
23 października 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską „Pięć wieków Reformacji w Polsce”.
Raport roczny PGNiG otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Przedsiębiorstwa” w prestiżowym konkursie „The Best Annual Report 2016” zorganizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Kapituła tegorocznej, XII edycji konkursu przyznała najwyższy laur publikacji PGNiG SA biorąc pod uwagę: przygotowane sprawozdanie z działalności zarządu, sprawozdanie finansowe oraz raport roczny w Internecie. Raport PGNiG został również wyróżniony za najlepszą wartość użytkową dla akcjonariuszy.
Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową udaremnili przemyt ponad 57 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości 2 milionów 800 tysięcy złotych. Dzięki funkcjonariuszom narkotyki nie trafią na warszawski rynek, a organizator tego procederu oraz kurier, którzy trafili w ich ręce, już usłyszeli w prokuraturze zarzuty. Marihuana została przewieziona na terytorium RP z Hiszpanii w specjalnie skonstruowanej skrytce w zbiorniku paliwa. Za to przestępstwo grozi kara co najmniej 3 lat więzienia.
"Kancelaria Premiera Donalda Tuska zamówiła analizę, z której wynikało, że w sprawie katastrofy smoleńskiej nie trzeba było stosować prawa, które oddało śledztwo w ręce Rosjan" - informuje tygodnik „Do Rzeczy”, który dotarł do nowych dokumentów.
"Mam nadzieję, że jednak dojdzie do porozumienia, ze względu na to, że nasz przywódca, czyli Jarek Kaczyński, jednak mimo wszystko ma mnóstwo rozumu, myślę że nie chce tego, żebyśmy stali się jedyną partią, jaka ma być tutaj, bo to wtedy nie będzie dobrze" - mówiła Zofia Romaszewska w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM.