W wieku 88 lat zmarła dr Izabella Galicka - historyk sztuki, alpinistka, wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk. Odkryła jedyny w Polsce obraz El Greca.
1 listopada po godz. 16 w Radiu Gdańsk odbędzie się premiera niezwykłego słuchowiska "Spisek komandorów". Scenariusz oparto na dramatycznej historii komandora Stanisława Mieszkowskiego, w roku 1951 dowódcy Floty Marynarki Wojennej w Gdyni. W ramach stalinowskich czystek zostaje aresztowany pod sfingowanym zarzutem szpiegostwa i udziału w tzw. "spisku komandorów". Torturowany w czasie brutalnego śledztwa zostaje skazany na śmierć przez sąd wojskowy i rozstrzelany w roku 1952.
Do pożaru doszło w kamienicy przy ulicy Małkowskiego w Szczecinie.
- Polskich pająków nie trzeba się bać, żaden domowy pająk nie jest w stanie zrobić nikomu krzywdy. Szczęki wielu z nich nie są w stanie nawet przebić skóry człowieka. Na terenie naszego kraju występują jednak trzy gatunki, których można się obawać. Natomiast bardzo trudno je spotkać - informują Lasy Państwowe w mediach społecznościowych.
Policjanci z gdańskiego biura spraw wewnętrznych zatrzymali dwóch funkcjonariuszy z KMP w Gdańsku. Do tych działań doszło po tym jak wyszło na jaw ich nieetyczne i nielicujące z etosem służby zachowanie. Obaj zostaną w najbliższym czasie wyrzuceni ze służby w policji.
Dziś uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Wielkie święto przypominające wszystkim chrześcijanom o ich powołaniu do świętości. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher we wpisie w mediach społecznościowych po polsku i po angielsku podzieliła się swoją refleksją na temat tego święta.
– Widzieliśmy rzecz niebywałą – urzędujący burmistrz dzielnicy Warszawy w mafijny sposób odbiera łapówkę, poprzez wrzucenie do jego auta – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.
W ubiegłym tygodniu zakończył się watykański Synod ds. Amazonii. Nikt jednak nie spodziewał się, że w centrum medialnej dyskusji nie staną postanowienia Synodu, a kontrowersje związane z... indiańskim bożkiem.
Jak informuje w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Historyczne im. "11 Grupy Operacyjnej NSZ" niezidentyfikowani jeszcze wandale zniszczyli tablicę upamiętniającą żołnierza Armii Krajowej - ppor. Henryka Jóźwiaka ps. " Groźny". Było to jedyne miejsce upamiętniające bohatera.
Kontrowersyjny duchowny ks. Wojciech Lemański w mediach społecznościowych wciąż więcej miejsca poświęca krytyce rządu PiS, czy atakom na Kościół niż ewangelizacji. Z okazji "Halloween" popełnił kolejny wpis.
„Unplanned” (Nieplanowane) to film opowiadający historię Abby Johnson - kobiety, która z aborcjonistki stała się zwolenniczką obrony życia. Dziś premiera produkcji w polskich kinach; do pójścia na film gorąco zachęca polski teolog, narodowiec i pro-lajfer dr Bawer Aondo-Akaa.
Jak dowiadujemy się z publikacji red. Joanny Miziołek i red. Elizy Olczyk na łamach "Wprost", Donald Tusk namawia prezesa PSL do startu w wyborach prezydenckich.
– Uroczystość Wszystkich Świętych winna napełniać nas radością, spokojem i wiarą. Cieszmy się tym, że jesteśmy jedną ogromną wspólnotą złożoną z pokoleń, które żyły przed nami, żyją obecnie i żyć będą w przyszłości – powiedział abp Stanisław Gądecki.
Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało wystawę o Stanisławie Pyjasie, działaczu opozycyjnym w PRL, studencie filologii polskiej i filozofii na UJ, którego śmierć w tajemniczych okolicznościach wstrząsnęła w 1977 roku całą Polską. Patronem medialnym wystawy została m.in "Gazeta Wyborcza". Fakt ten zbulwersował publicystę Dawida Wildsteina. To właśnie w redakcji "Wyborczej" przez kilkanaście lat pracował bowiem Lesław Maleszka (TW "Ketman"), który będąc przyjacielem Pyjasa donosił na niego i prawdopodobnie przyczynił się do jego śmierci.
"Jedźmy na ten długi świąteczny weekend i wracajmy bezpiecznie - niezależnie od tego czy mamy do przejechania dwie przecznice, czy pół Polski. Kierowcy - noga z gazu - a wszyscy bądźmy uważni, skupieni na drodze i wyrozumiali dla siebie nawzajem" - pisze premier Morawiecki na Twitterze.
Na terenie miasta Kielc zostanie ustawionych 20 tęczowych ławek. Projekt został wybrany głosami mieszkańców w budżecie obywatelskim - zagłosowało na niego prawie 1300 kielczan. W ramach projektu powstaną też kosze do segregacji i miejsca z miskami dla psów. Szacunkowa wartość projektu wynosi 135 tys. złotych.
Rada miasta w Żyrardowie głosami radnych Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulice Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej. Decyzja ta wywołał w mediach społecznościowych prawdziwą burzę. Przedstawiamy wybrane komentarze internautów i publicystów.
Bulwersująca decyzja radnych Platformy Obywatelskiej w Żyrardowie. Rada miasta przyjęła uchwałę zmieniającą ulice Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej. Komuno wróć?
Grzegorza Schetyny nie lubię, nie lubiłem i nie znajduję żadnych powodów, by go darzyć sympatią. Niemniej teraz tak po ludzku jest mi go żal.\nPrawdą jest, że pod kierunkiem Grzegorza Schetyny Platforma Obywatelska i wszystko, co partia ta zdążyła „przyłączyć”, dostaje straszne baty.
- Można tylko krytykować modę na Halloween a można wyjść naprzeciw mieszkańcom i zorganizować "Mistyczną Procesję ze Świętymi"! Procesja z relikwiami świętych ulicami Szczecina - pisze szczeciński radny Dariusz Matecki publikując nagranie z procesji