Ostatnie polsko-amerykańskie manewry waszyngtońskie były osiągnięciem pewnego kolejnego poziomu na długiej drodze zapewniania bezpieczeństwa Polsce w ramach przymierza z USA. Przypomnijmy: najbardziej gorącym zwolennikiem tej opcji wśród polityków jest Antoni Macierewicz. To z nim przede wszystkim należy po 1989 r. identyfikować opcję NATO. Naturalnie Polska jako sojusznik USA było marzeniem dużej części opozycji antykomunistycznej od samego początku, zarówno na emigracji (e.g. Józef Mackiewicz) jak i w kraju (e.g. Andrzej Czuma). Ale wydawały się to sny nie do zrealizowania, aż rozsypały się Sowiety.
Jak podaje Radio Gdańsk, Urząd Miejski w Gdańsku wydał 147 600zł na "Rydwan", czyli dzieło Joanny Rajkowskiej. Na pytanie o zasadność tej inwestycji dziennikarze nie otrzymali jeszcze odpowiedzi.
Otto von Wächter, bohater jednej z publikacji Magdaleny Ogórek, był funkcjonariuszem SS oraz gubernatorem kolejno dystryktu krakowskiego i galicyjskiego w Generalnej Guberni. Historycy obarczają go odpowiedzialnością za eksterminację ludności żydowskiej z tamtych terenów oraz kradzież wielu polskich dzieł sztuki. W takim właśnie świetle przedstawiła go Magdalena Ogórek w książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. Przeciwko temu wizerunkowi protestuje syn nazisty, Horst von Wächter.
"W @gdansk 80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa, która przyniosła reżim i zniewolenie, ale też tu dzięki solidarnej postawie wielu rozpoczęły się przemiany demokratyczne w Polsce..." - napisała dziś rano na Twitterze Aleksandra Dulkiewicz. Trudno zgadnąć co miała na myśli prezydent Gdańska; 25 czerwca ani nie wybuchła wojna, ani nie podpisano Porozumień Sierpniowych, ani nie powstała Solidarność. Wpis wzbudził spore zainteresowanie i wywołał falę kpin i komentarzy w sieci.
"Guzik mnie to obchodzi, co Ksiądz ma do powiedzenia w tej sprawie. A te wpisy traktuję jako "wycieczki personalne", które są bardzo niegodne" - pisze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w odpowiedzi na zarzuty Ojca Kramera. Pomiędzy duchownymi rozgorzała w mediach społecznościowych ostra dyskusja.
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", szefowa Fundacji Otwarty Dialog uzyskała belgijską kartę pobytu rezydenta długoterminowego UE. Dzięki niej zostaje automatycznie wykreślona z Systemu Informacji Schengen.
Amerykańska polityk Alexandria Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie posła PiS Dominika Tarczyńskiego do odwiedzenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i spotkania z Edwardem Mosbergiem, który przeżył Holokaust.
Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", 25 deputowanych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy złożyło dziś projekt rezolucji w sprawie odszkodowań dla ofiar konfliktów w Europie, w tym II Wojny Światowej.
Szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji w Brukseli był pytany przez dziennikarzy o kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na fotel zastępcy szefa NATO. O to, co odpowiedział.
Prof. Jan Hartman oskarżył krytyków o antysemityzm.
Piotr Muller mówił w PR na temat rządowych planów zniesienia podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia. Nie dotyczy to przedsiębiorców.
Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski tłumaczy powody swojego głosowania za ponownym przyjęciem Rosji do Rady Europy.
Dr Błażej Kmieciak z Instytutu Ordo Iuris skomentował orzeczenie do wyroku, jaki zapadł w sprawie potrącenia 75-letniej kobiety przez Piotra Najsztuba. Przypomnijmy, że do wypadku doszło na pasach, red. Najsztub nie miał prawa jazdy, ważnego przeglądu, ani OC - został jednak uniewinniony, bowiem według opinii sądu, nie wiadomo z jaką prędkością starsza kobieta weszła na pasy.
Idea sprowadzenia samolotu narodziła się w 2012 roku. To właśnie wtedy Dakota została odnaleziona w bazie wojskowej 17. Skrzydła Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych. Po dogłębnej analizie potwierdzono, że jest to samolot, którym gen. Kazimierz Sosnkowski - naczelny wódz odbywał wizytacje polskich jednostek przed bitwą pod Monte Cassino w maju 1944 roku. Po wojnie samolot ten był używany przez cywilne linie lotnicze. Swój ostatni lot Dakota odbyła w 1963 roku.
Mała Blanka z Olecka zmarła w ubiegły piątek. Śmierć dziecka i oraz towarzyszące jej okoliczności wstrząsnęły całym krajem. Dziecko było zgwałcone i pobite. Zgon spowodowało m.in. przebicie serca przez żebro, krwotok wewnętrzny oraz uszkodzenie mózgu, wcześniej dziecko miało być katowane przez ok. dwa miesiące. W sprawie tej zbrodni zatrzymano rodziców dziewczynki.
"Dzisiaj, tj. 25 czerwca br., Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76" - zapowiada Kancelaria Premiera.
Media grupy Rigier Axel Springer ruszają z akcją #WybieramyPrawdę. Press.pl podaje, że w akcji mają uczestniczyć takie media grupy jak Newsweek Polska, Fakt, Przegląd Sportowy, Komputer Świat i Auto Swiat. W ramach akcji powstał już serwis Prawda.onet.pl
Dawid Wildstein zabrał głos w debacie publicznej dotyczącej działań Rzecznika Praw Obywatelskich.
Redaktor Wybranowski odniósł się do zarzutów dotyczących przesłuchania Jakuba A.
Prof. Monika Płatek w "RZECZoPOLITYCE" mówiła na temat Polskiej Policji w kontekście zatrzymania Jakuba A., wrocławskiego studenta, który przyznał się do zabójstwa 10-letniej Kristiny.