"Jako ochotnik w wieku 17 lat wstąpił do Wojska Polskiego. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem (...) W 1940 wstąpił do ZWZ. Prowadził szkolenia partyzantów w Żukowie. Następnie działał w Armii Krajowej. Był dowódcą drużyny, potem dowódcą plutonu w III Rejonie Obwodu Lublin AK w ramach Okręgu Lublin AK" - możemy przeczytać w jego internetowym biogramie.\n "Lalek" został siłą wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego, uciekł po tym, kiedy zobaczył rozstrzeliwanie żołnierzy AK. Ukrywał się w Gdyni i Łodzi, miał możliwość ucieczki na Zachód, zdecydował się jednak zostać i walczyć. Zastrzelono go 21.10. 1963 roku w wyniku donosu. Został pochowany w bezimiennym grobie z odciętą głową. Ciało Franczaka wykopała w nocy rodzina i dokonała godnego pochówku. Formalnego pogrzebu doczekał się w 2015 roku.
Po podaniu kandydatów opozycji na prezydentów Szczecina i Poznania głos zabrał Krzysztof Feusette.
Trzeba to wszystko prostować, chociaż wiadomo, że to będzie proces trudny, ale z drugiej strony nie wolno tego zaniechać bowiem inaczej fałszywy obraz Polski pozostanie i będziemy zapisani w historii świata, jako wspólnicy Hitlera, chociaż Polacy byli przecież ofiarami Niemców.
Szef Ministerstwa Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej odniósł się do sprawy wczorajszego wyroku dla sędziego, który został złapany na kradzieży w hipermarkecie.
Z wolna legendą zaczyna już obrastać jednostronna politycznie narracja Muzeum POLIN. Zapowiedź kolejnej debaty skomentował Krzysztof Bosak.
W tym tygodniu zabito kolejnego farmera w RPA. Pisarz i publicysta południowoafrykański - Dan Roodt, skierował pytanie do Polaków i Czechów, czy nie przyjęliby do siebie zagrożonych rasowym ludobójstwem białych mieszkańców RPA.
Na fali kontrowersji, jakie wzbudziła wypowiedź Jarosława Gugały dotycząca reparacji wojennych, które wg dziennikarza Polska otrzymała w postaci ziem zachodnich, wypowiedział się historyk, niemcoznawca - prof. Stanisław Żerko.
Generał Leon Komornicki zabrał głos w sprawie reakcji, jaka powinna nastąpić w Europie po rosyjskim ataku na Siergieja Skripala.
Po spotkaniu szefowej nowo powstałego rządu niemieckiego - Angeli Merkel z Emmanuelem Macronem niemieckie media piszą o różnych drogach dla niemieckiej gospodarki i polityki. Wśród tych głosów pojawił się artykuł Klausa Geigera w "Die Welt".
Dziennikarka GW podzieliła się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami odnośnie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w kontekście obejrzanego niedawno filmu. Na wypowiedź jej zareagowali internauci i dziennikarze.
Powstaje wrażenie, że prasa izraelska z dnia na dzień posuwa się dalej w prowokacjach wobec Polski. Oto w "Jerusalem Post" opublikowany został artykuł Herba Keinona zrównujący polski i austriacki udział w Holokauście, z tym, że Austria ukazana jest tu jako kraj postępowy i dojrzały, który gotów bić się w piersi i bronić Izraela, podczas kiedy Polska zaprzecza swojemu udziałowi w eksterminacji Żydów. Nie sposób nie dostrzegać w takim dictum celowej prowokacji obliczonej na polską reakcję.
Dziś Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii. Na przestrzeni lat święto to upowszechniło się na świecie tak bardzo, że obchodzone jest nawet w Chinach. W tym roku na zielono zostanie podświetlonych bardzo wiele obiektów na całym świecie np. Wielki Mur Chiński, 19 z nich zaświeci w polskich miastach. Znakiem rozpoznawczym Dnia Św. Patryka jest zielone piwo, rozpowszechnione na całym świecie, poza ... Irlandią, w której dzień ten, w przeciwieństwie do reszty świata, jest mniej popkulturowy i ma charakter znacznie bardziej religijny. O obchodach święta w Irlandii opowiadał w Polskim Radiu zastępca Szefa Misji w ambasadzie Irlandii w Polsce, James Kilcourse.
Szef gabinetu Prezydenta RP odniósł się na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia do sprawy zwłoki w zwołaniu KRS przez I prezes Sądu Najwyższego - Małgorzatę Gersdorf.
Dziennikarz zastanawia się nad kontrowersjami dotyczącymi funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
W związku z niedawnymi kontrowersjami wokół politycznej działalności muzeum POLIN, Tomasz Sommer wystąpił z propozycją.
Wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do sprawy skazania Tomasza Komendy na 18 lat więzienia, mówiąc o odpowiedzialności sędziowskiej za tego typu błędy.
Nadinspektor Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji odniósł się w Radiu Zet m.in. do śledztwa w sprawie Tomasza Komendy oraz dochodzenia dotyczącego zabójstwa Jaroszewiczów.
Narasta kryzys dyplomatyczny między Wielką Brytanią a Rosją powstały na fali próby zabójstwa Siergieja Skripala. Rosyjski MSZ zapowiedział wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. Na opuszczenie Rosji mają 7 dni.
- To pokazuje, że Federacja Rosyjska sprawia kłopoty i jest prawdziwym agresorem. I jest oczywiste dla każdego na świecie, że Rosja walczy z Zachodem, UE, Polską i Ukrainą. Putin rozumie tylko język siły. Gdy Zachód jest słaby, to tacy ludzie jak Putin rosną w siłę - mówił komentując sprawę Skripala były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w TVN24bis
Ten i więcej rysunków znajdziecie w najbliższym numerze Tygodnika Solidarność