Mamy nowego premiera – to źle czy dobrze? Sejm zmienił ordynację wyborczą – wybory będą bardziej przejrzyste czy wręcz przeciwnie? Rząd ma się zmienić – kto przyjdzie, kto odejdzie? A do tego Maryla Rodowicz się rozwodzi i zapowiada, że na rozprawę zaprosi fotoreporterów i dziennikarzy. Zrobi to czy nie? Każda nowa wiadomość to kolejne pytania, które rodzi ludzki mózg. Już kilka lat temu naukowcy z University of California w San Diego wyliczyli, że każdego dnia wchłaniamy 34 gigabajty informacji. Ile to jest dziś, strach myśleć.
Warto pamiętać, że zaledwie trzy tygodnie po przegraniu przez Platformę Obywatelską wyborów parlamentarnych w ramach powrotu do tego „żeby było tak jak było” powołano do życia Komitet Obrony Demokracji z Mateuszem Kijowskim na czele. Początkowo demonstracje uliczne przyciągały sporo osób, zwłaszcza w Warszawie. Gwoździem do trumny okazała się afera fakturowa, która całkowicie pogrążyła Kijowskiego, ale i nie wzmocniła jego antagonistów. Równo rok temu prowokacyjne zachowanie posła Michała Szczerby, co skutkowało wykluczeniem go z obrad przez marszałka, stało się sygnałem do wszczęcia goteskowego puczu w sali posiedzeń Sejmu. I tym razem opozycji nie udało się sprowokować władzy do użycia siły, choć bardzo na to liczyła. „Zmartwychwstanie” Wojciecha Diduszko, „męczennika kaczystowskiego reżimu” przed Sejmem odebrało protestowi resztki wiarygodności.
Sezon grzewczy ruszył pełną parą. A to oznacza, że znów będziemy walczyć ze smogiem i alarmować o fatalnym stanie powietrza, negatywnie wpływającym na życie mieszkańców miast i miasteczek.
Jak ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM, Komisja Europejska wstrzyma się z wysłaniem wniosku o ukaranie Polski za wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej.
"Wielka Brytania i Polska mają za sobą bardzo długą tradycję walki ramię w ramię, długą historię braterstwa broni, działania jako partnerzy i sojusznicy, a teraz 150 brytyjskich żołnierzy służy w Polsce, w jej wschodniej części" - mówiła Theresa May, która przyjechała do Warszawy na konsultacje międzyrządowe z gabinetem premiera Mateusza Morawieckiego.
Profesor Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował na Twitterze uruchomienie przez Komisję Europejską "opcji atomowej", czyli art 7. unijnego traktatu w sprawie polskiej reformy sądownictwa. Profesor już parę dni temu przewidywał, że Komisja Europejska zdecyduje się na wykonanie tego kroku; teraz stwierdził, że KE wcale w tej sprawie nie chodzi o przestrzeganie prawa.
Wielkopolska, Małopolska czy Lubelszczyzna - to tylko wybrane regiony w Polsce skąd napływają zgłoszenia rodziców w sprawie uniemożliwiania wystawiania przez dzieci jasełek i wspólnego kolędowania w szkołach. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zwrócił się z apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Formalnie ten dialog z KE nadal jest prowadzony, jest to długotrwała procedura, ale najprawdopodobniej nie zostanie uwieńczona sukcesem z punktu widzenia UE. Nie widzę tutaj jednak chęci dialogu ze strony Brukseli. Polska udzielała odpowiedzi na zapytania Komisji Europejskiej, wyciągała rękę i chciała na ten temat dyskutować, pan prezydent zawetował ustawy i uległy one znacznej modyfikacji. Najwyraźniej nie w tym rzecz, żeby ta reforma miała jakiś konkretny kształt, tylko rzecz w tym, żeby Polskę karać za to że chce zreformować swój wymiar sprawiedliwości - mówił Cezary Krysztopa, redaktor Tysol.pl, który był dzisiaj gościem w TVP Info.
Sprawa dotyczy zdjęcia, które Onet.pl opublikował 15 marca 2016 r. Fotografia przedstawiała kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach i była ilustracją dla... tekstu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.
Prokuratura krajowa poinformowała dzisiaj, że CBA weszło do domu Stanisława Gawłowskiego, sekretarza generalnego PO. Polityk podejrzany jest o przyjęcie łapówek w czasie, gdy jeszcze był wiceministrem. Do tych informacji odniósł się na Twitterze Adam Andruszkiewicz, który zakpił sobie z posłów Platformy.
Sesje tematyczne na szczeblu ministrów, równolegle do nich rozmowy premierów, sesja plenarna pod przewodnictwem szefów rządów – to elementy programu dzisiejszych konsultacji pomiędzy rządami Polski i Wielkiej Brytanii pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May.
20 grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce oddalił apelację ojca dziecka, dzięki czemu chłopiec będzie mógł pozostać razem z matką w Polsce. Instytut Ordo Iuris od 2016 r. zaangażowany jest w to postępowanie.
Wczoraj o godzinie 20:14 polscy kierowcy tirów uczcili pamięć Łukasza Urbana, który rok temu został zabity przez terrorystę Anisa Amriego, a jego ciężarówka została wykorzystana do przeprowadzenia zamachu w centrum Berlina.
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości był dzisiaj gościem Roberta Mazurka w Rozmowie RMF FM. Poseł opowiadał m.in o tym, czy Hannie Gronkiewicz-Waltz zostaną postawione w związku z aferą reprywatyzacyjną jakieś zarzuty, złożył jej także świąteczne życzenia.
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że 20 grudnia 2017 roku w Gdańsku zmarł Maciej Miatkowski. Uczestnik Grudnia '70, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, blisko zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim i Anną Walentynowicz. Po sierpniu 1980 roku działacz „Solidarności” Stoczni Gdańskiej.
Zachodniopomorscy prokuratorzy, przy udziale funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przystąpili dziś (21 grudnia 2017 roku) rano do przeszukania mieszkania posła na Sejm RP Stanisława Gawłowskiego. Ma ono związek z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówek o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL.
Dla niektórych "obrońców demokracji" wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu wobec Polski stała się powodem do świętowania. Prof. Monika Płatek, feministka i obrończyni demokracji zachęcała na Twitterze, by dzisiaj o godzinie 12 grać Odę do radości.
Wobec realnych problemów korupcji, naruszeń rządów prawa na Malcie, Pan, Panie Komisarzu Timmermans, milczy i nie uruchamia procedury. Czy dlatego, że jest to rząd Pańskiej rodziny politycznej, socjalistów? - pyta europoseł Jacek Saryusz-Wolski w liście otwartym skierowanym do Fransa Timmermansa.
Włodzimierz Cimoszewicz był wczoraj gościem w TVN24, gdzie skomentował reakcję polityków PiS na decyzję Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce i uruchomienie art 7. traktatu UE.
Pracownicy Opery Bałtyckiej walczą z dyrektorem Kuncem za pomocą strajków, pikiet, pism do władz województwa, do prokuratury i PIP, której kontrole wykazują liczne nieprawidłowości. Mimo to Kunc nadal jest dyrektorem. Zwolnił już trzech związkowców, straszy kolejnymi zwolnieniami za rzekomo nielegalne strajki. Jak długo to jeszcze potrwa? Czy pracownikom uda się wywalczyć sprawiedliwość, zanim opera ostatecznie upadnie?