Setki katedr, kościołów, pomników i budynków użyteczności publicznej na całym świecie w środę 20 listopada przybierają kolor czerwony. To efekt corocznej kampanii Czerwona Środa (#RedWednesday) na rzecz prześladowanych chrześcijan promowanej przez papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Poseł Małgorzata Wassermann w studiu TV Republika wypowiedziała się na temat stwierdzenia Ryszarda Kalisza, że PKW nie będzie uznawać orzeczeń Izby Kontroli i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
- Odnoszę wrażenie, iż inspirowanie takiego działania pomijającego rygory obowiązującego systemu prawa pochodzi od nieformalnych gremiów forsujących rozwiązania polityczne przemian ustrojowych dotyczących nie tylko Polski. Świadczy o tym wyprzedzające podpowiadanie stosowania przemocy instytucjonalnej łamiącej zasady demokracji w Polsce przez niemieckiego dziennikarza. Goszczący w Polsce niektórzy przedstawiciele organów UE suflują tym praktykom - mówi wiceprzewodniczący Trybunału Stanu mec. Piotr Łukasz Andrzejewski.
W środę Stany Zjednoczone zamknęły swoją ambasadę w Kijowie. Na podobny krok zdecydowały się Włochy i Grecja. Ukraińskie służby specjalne poinformowały o zmasowanym ataku dezinformacyjnym ze strony Rosji.
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził potężne wsparcie dla Ukrainy. Najnowszy pakiet pomocy wojskowej wyniesie 275 mln dolarów.
Już niedługo na placu Św. Piotra stanie watykańską szopka. Tymczasem zmorą w Rzymie stają się mewy. By ochronić szopkę podjęto specjalne środki.
Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że trwa czyszczenie kładki rowerowej w Warszawie. Inwestycja była przedstawiana jako jeden z największych sukcesów prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura. Obie strony liczą, że transakcja zostanie zakończona jeszcze w tym roku.
Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów. Dorocznemu czterodniowemu skupieniu przyświeca hasło „Vaticanum Secundum po 60 latach". Rekolekcje prowadzi o. prof. Jarosław Kupczak OP z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Stany Zjednoczone zawetowały w środę projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej do "natychmiastowego, bezwarunkowego i trwałego" zawieszenia broni w Strefie Gazy. USA jako jedyne były przeciw, za projektem opowiedziało się 14 pozostałych członków RB.
Premier Donald Tusk za pośrednictwem mediów społecznościowych potwierdził, że rozmawiał w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szef polskiego rządu zwołał również nadzwyczajny szczyt w Szwecji.
Wrocławscy radni z PiS chcą odwołania prezydenta Jacka Sutryka. Ma to związek z aferą Collegium Humanum, w którą jest on zamieszany.
Portal DoRzeczy.pl twierdzi, że dotarł do wyników badań, jakie Prawo i Sprawiedliwość zleciło w ostatnich tygodniach ws. kandydata partii na prezydenta. Media wskazują, że nominatem PiS zostanie ktoś z trójki: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński. Tymczasem wyniki badań miały pokazać, że są dwaj politycy z dużo większymi szansami na zwycięstwo z kandydatem KO. Wciąż nie wiadomo, jaką decyzję podejmie Jarosław Kaczyński.
Jak podała agencja Associated Press w środę podczas rozmowy z dziennikarzami w Laosie, sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował o zmianie polityki Stanów Zjednoczonych w sprawie min przeciwpiechotnych.
Jeszcze w środę ścisłe władz PiS mogą zdecydować, kto będzie kandydatem partii na prezydenta; prezentacja kandydata może nastąpić w sobotę, ale na tę chwilę nic nie jest przesądzone - przekazały PAP źródła w PiS.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Carla Acutisa. W Dniu Młodzieży (28 lipca do 5 sierpnia), również w Roku Świętym, dokona kanonizacji bł. Piera Giorgia Frassatiego.
W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie telefonicznej z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy była m.in. kwestia kolejnego pakietu wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych.
Według "The Times" nieoficjalnie Stany Zjednoczone miały zezwolić Ukrainie na użycie brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow. Amerykańska gazeta powołuje się na swoje źródła w Waszyngtonie.
"To są dziennikarskie szczyty groteski. (…) Komuś rozum odjęło tam u Was?" – pyta dziennikarzy "Gazety Wyborczej" Agnieszka Romaszewska, była dyrektorka telewizji Biełsat, komentując informacje podane w środę przez dziennik.
Platforma Obywatelska na swoim profilu ogłosiła: "Bezpieczeństwo Polski to od zawsze nasz największy priorytet", ilustrując wpis zdjęciem, które wywołało rozbawienie internautów.