Przemienienie Pańskie. Komentarz - o. Łukasz Janik OP.
W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
14 lutego 2025 roku, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, J.D. Vance, zakończył swoje przemówienie słowami, które mogły poruszyć. Choć nie było to ani ogłoszenie rewolucyjnych zmian, jak wielu mogłoby się spodziewać po takim wydarzeniu, słowa te miały głęboki ładunek emocjonalny i polityczny.
12 czerwca 1987 roku w Gdańsku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny św. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą na gdańskiej Zaspie, w której uczestniczyło ponad milion wiernych z całego kraju. Było to spotkanie, które na zawsze zapisało się w pamięci Polaków, stając się symbolem ducha walki o wolność i godność człowieka.
W obliczu wyzwań, jakie stawia współczesność, warto wrócić do słów św. Jana Pawła II, które padły podczas jego pamiętnej pielgrzymki do Gdańska w 1987 roku. To właśnie wtedy, w homilii wygłoszonej na gdańskiej Zaspie, Ojciec Święty przypomniał fundamentalne zasady dotyczące pracy, solidarności i dobra wspólnego.
Współczesna Europa stoi przed wyzwaniem związanym z redefinicją swoich fundamentalnych wartości. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się 14 lutego, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, J.D. Vance, zwrócił uwagę na zagrożenie wewnętrzne, jakim jest stopniowy odwrót Europy od zasad, które przez wieki stanowiły jej fundament. Podkreślił, że wartości te są wspólne również dla Stanów Zjednoczonych i szeroko pojętej tradycji chrześcijańskiej.
Katolicka Koalicja "Katolicy z Karolem Nawrockim" zachęca do wspólnego działania na rzecz odnowy moralnej i społecznej Polski, opartej na Katolickiej Nauce Społecznej. Jednym z dwóch dokumentów programowych, które stanowią fundament tej inicjatywy, jest List Pasterski Episkopatu Polski pt. „O panowanie Ducha Bożego w Polsce”, podpisany 18 lutego 1946 roku przez Czcigodnego Sługę Bożego Kardynała Augusta Hlonda SDB.
"Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?". Komentarz - o. Dominik Zarychta OP.
Wydawnictwo Biały Kruk wydało właśnie najnowszą książkę bp. Antoniego Długosza, zatytułowaną Z Jezusem przez życie. To niezwykła publikacja, pełna mądrości i głębokiej wiary, która nie tylko pomaga lepiej zrozumieć Ewangelię, ale także stanowi praktyczny przewodnik po kalendarzu liturgicznym.
Przykazanie miłości nieprzyjaciół. Komentarz - o .Maciej Chanaka OP.
- Bycie dyrektorem instytucji pomagającej prześladowanym chrześcijanom jest bardzo trudne. Nie zdawałem sobie sprawy, z jak drastycznymi sytuacjami przyjdzie mi się zmierzyć. Kiedy nagle dostaję SMS ze zdjęciem chłopaka z Pakistanu, którego próbowano tego dnia zmusić do porzucenia Chrystusa i on właśnie postrzelony umiera, jest ciężko – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem Ks. prof. Jan Żelazny, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Kazanie na górze. Komentarz - ks. Marek Studenski.
«Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.
8 lutego w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.
W opisie przybycia Józefa i Maryi do Jerozolimy po narodzinach Jezusa Łukasz podkreśla, że rodzice chętnie przestrzegali obrzędy Pięcioksięgu; rodzina była zakorzeniona we współczesnych żydowskich wierzeniach i zwyczajach – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego prof. Serge Ruzer, wykładowca Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie.
«Teraz, o Władco, pozwalasz odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». Komentarz - o. Jacek Prusak OP.
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.
Kościół obchodzi dziś po raz szósty Niedzielę Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego (1567 – 1622), doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz mediów katolickich. Znany był bowiem z tego, że na ścianach domów i parkanach rozlepiał ulotki ze zwięzłym wyjaśnieniem prawd wiary.
- Ignorancja każe wielu patrzeć na islam jako na religię, która rozwija się na zasadzie świadectwa, perswazji i przepowiadania. Tymczasem wiodącym motywem inwazji tego systemu religijno-politycznego jest dżihad, czyli podbój poprzez walkę. Europa jest miejscem zderzenia teokratycznego islamu z postsekularnym społeczeństwem religijnych i często moralnych ignorantów - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Robert Skrzypczak.