Piotr Duda w Radiu Łódź: Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do naszych postulatów, to będziemy zmuszeni do wyjścia na ulicę

– Chcemy rozmawiać z rządem o tych trzech kwestiach dotyczących ubóstwa energetycznego, emerytur stażowych i podwyżek w sferze finansów publicznych. Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do tych postulatów, to Solidarność potrafi demonstrować i będziemy zmuszeni do wyjścia na ulicę. Wtedy już żartów nie będzie – mówił na antenie Radia Łódź Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 Piotr Duda w Radiu Łódź: Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do naszych postulatów, to będziemy zmuszeni do wyjścia na ulicę
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W piątek 23 września gościem Radia Łódź był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W programie rozmawiano m.in. o wczorajszym posiedzeniu Komisji Krajowej w Zakopanem, gdzie związkowcy z „S” rozmawiali ze stroną rządową między innymi o pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych.

– Wczoraj na posiedzeniu Komisji Krajowej rozszerzyliśmy tę sprawę, bo to nie tylko kwestia samych zakładów energochłonnych, ale chodzi przede wszystkim o ubóstwo energetyczne, które obejmie wiele milionów obywateli naszego kraju. To już nie jest kwestia 10–15%, bo jeśli nie zostaną zatrzymane ceny energii dla podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych na przyzwoitym poziomie, to ubóstwo energetyczne będzie na poziomie 50–60% społeczeństwa. Kolejny temat, który poruszyliśmy, to niezrealizowany postulat emerytur stażowych, który blokuje Zjednoczona Prawica. Jest projekt obywatelski zamrożony w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, jest także projekt prezydencki, który nie doczekał się przez 8 miesięcy pierwszego czytania. My tego tematu nie odpuścimy, tu chodzi o wiarygodność Zjednoczonej Prawicy – mówił Piotr Duda.

Pozostając przy temacie wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, szef Solidarności podał przykład dramatycznej sytuacji jednej z takich firm.

– Powiem na przykładzie jednego zakładu pracy ze Śląska – Huta Cynku w Miasteczku Śląskim. Tam na 50% kosztów produkcji aż 36% stanowią koszty energii elektrycznej i gazowej, a od lipca podwyżki gazu poszły o 555%, a energii o 278%. Jak ta firma ma funkcjonować? Z drugiej strony marża ołowiu i cynku kształtowana jest przez londyńską giełdę. Ta firma zacznie zamykać zakład lub zwalniać pracowników już w listopadzie. I to są te firmy, które muszą otrzymać pomoc natychmiast. Mówimy także o ceramice czy cementowaniach. Firmy, które zużywają bardzo dużą ilość gazu czy energii elektrycznej muszą być wspierane – podkreślił Piotr Duda.

– Dyskutowaliśmy na posiedzeniu Komisji Krajowej także o tym, aby nie kupować energii na tzw. giełdzie towarowej, bo nie ma takich wymogów Komisji Europejskiej, a także o tym, aby ceny energii ogólnie nie były kształtowane przez ceny gazu, bo one są najwyższe. Przyjęliśmy w tym temacie stanowisko, że chcemy rozmawiać z rządem o tych trzech kwestiach dotyczących ubóstwa energetycznego, emerytur stażowych i podwyżek w sferze finansów publicznych. Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do tych postulatów, to Solidarność potrafi demonstrować i będziemy zmuszeni do wyjścia na ulicę. Wtedy już żartów nie będzie – przestrzegał przewodniczący Solidarności.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” pytany był także o to, czym jest „religia klimatyczna”.

– Od 2007 roku jako Solidarność mówimy o tym, że jest to nie ochrona klimatu, tylko biznes i polityka. Dzisiaj można powiedzieć, że mieliśmy rację, ale co z tego? Wiemy doskonale o tym, że stara piętnastka UE chce osłabić polską gospodarkę. A jak ją osłabić? Zrobić ją mniej konkurencyjną poprzez chociażby pakiet klimatyczny i kolejne pomysły typu „Fit for 55”. To jest sytuacja niedopuszczalna. Wystosowałem kolejne pismo do szefowej Komisji Europejskiej, żeby zawiesić system handlu emisjami (EU ETS), bo dzisiaj są to ceny spekulacyjne. Cena za emisję CO2 od tony 90 euro to jest spekulacja. Nasza gospodarka tego nie wytrzyma. Jeśli cała UE emituje tylko ok. 10% CO2, w tym Polska 1-1,7%, to o czym my mówimy? Tu cały świat musi się ograniczać, jeśli chodzi o emisję, a nie tylko Unia Europejska, bo to doprowadzi do tego, że nasze gospodarki przestaną być konkurencyjne wobec krajów spoza UE i będzie katastrofa – podkreślił szef „S”.

Piotr Duda mówił również o sukcesie Solidarności w sprawie przyszłorocznej podwyżki płacy minimalnej.

– To jest pokazanie dialogu. Dziękuję rządowi, a szczególnie panu Premierowi, bo do ostatniej chwili rozmawialiśmy o kwestii minimalnego wynagrodzenia. Inflacja jest tak wysoka, że ustawa nadaje kierunek podniesienia płacy minimalnej dwa razy w ciągu roku. Ale jeszcze dla mnie bardzo ważną sprawą jest to, aby odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie był zamrożony, tylko mógł być kształtowany na poziomie ostatniego półrocza 2022 roku, na rok 2023. Za czasów PO-PSL był to wskaźnik z 2010 roku, wszystko było mrożone – przypomniał przewodniczący Związku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego Wiadomości
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje Wiadomości
Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje

Popularna influencerka Mama Ginekolog stwierdziła w jednym z nagrań w mediach społecznościowych, że w swoim gabinecie regularnie przyjmuje znajome kobiety poza kolejnością. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia żąda wyjaśnień.

Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego Wiadomości
Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego

Sąd w Tbilisi nie wypuścił w poniedziałek na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego – donoszą tamtejsze media.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje

Zleciłem szefom 16 regionów PO, by przystąpili do tworzenia wstępnych list wyborczych do Sejmu, nie zamykamy się na bloki wyborcze, ale nie mamy już więcej czasu – miał powiedzieć podczas trwającego w Warszawie posiedzenia klubu KO lider PO Donald Tusk – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce Wiadomości
„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow w poniedziałek spekulował na temat możliwej „denazyfikacji i demilitaryzacji Polski po pomyślnym zakończeniu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – podają rosyjskie media.

Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje Wiadomości
Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje

Chińskie balony zwiadowcze trzykrotnie przelatywały nad terytorium USA podczas poprzedniej administracji, choć trwało to znacznie krócej niż w tym ostatnim przypadku – powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Potwierdził też, że odnaleziono już część szczątków balonu.

Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci Wiadomości
Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dnie temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze.

Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą? Wiadomości
Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?

W tej sprawie podawane informacje są sprzeczne, ale wszystko wskazuje na to, że 150 kilometrów od Moskwy zniszczeniu uległ odrzutowy bezzałogowiec TU-141, który mógł przenosić 100-kilogramową bombę lotniczą.

Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody” Wiadomości
Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody”

Legia Warszawa wydała oświadczenie, w którym odniosła się do działań dziennikarza Wirtualnej Polski Szymona Jadczaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe