- Polacy jako pierwsi stawili skuteczny opór ideologiczno-totalitarnej machinie, która w oparciu o komunizm stworzona została w Rosji - mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
- Jakoś cicho u nas o tym jak to sypie się spisek Clintonowej i Obamy przeciwko Trumpowi. Były agent FBI przyznaje się, że sfałszował email żeby utrzymać podsłuchy i inwigilację otoczenia Trumpa - informuje na Twitterze red. naczelny "Wprost" Tomasz Wróblewski, komentując publikację prestiżowego Financial Times nt. afery, która rozgrzewa do czerwoności USA.
Prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka omówili "sytuację na Białorusi i wokół niej"; przywódcy rozmawiali telefonicznie - podała w sobotę rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołuje się na białoruską państwową agencję BiełTA.
Jarosław Jakimowicz, aktor i od niedawna także współprowadzący telewizyjny program "W kontrze", wyraził na Instagramie oburzenie ubraniami prezentowanymi przez jeden z internetowych sklepów.
Jak informuje Polskie Radio Dla Ciebie nie żyje Ewa Demarczyk. Wybitna wokalistka wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej miała 79 lat. Artystka była odznaczona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Legii Francuskiej.
Jak podaje tygodnik "Wprost", kierownictwo Platformy Obywatelskiej jest przeciwne budowaniu przez Rafała Trzaskowskiego niezależnego ruchu obywatelskiego, sugerując, aby ruch ten powstawał w oparciu o struktury partii.
Przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się w południe uroczysta odprawa wart – główna uroczystość przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Do polecenia się opiece Matki Bożej, także w kontekście współczesnych problemów Polski i całej Europy, wezwał w sobotę podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Andrzeja Dudy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).
W piątek posłowie w Sejmie zajmowali się gorącym tematem podwyżek dla najważniejszych osób w państwie. Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Podczas debaty emocjonalne wystąpienie miała posłanka KO Klaudia Jachira; parlamentarzystkę mocno zripostował marszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Jak informuje na Twitterze Kancelaria Premiera, szef rządu Mateusz Morawiecki w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicą gen. Józefa Hallera.
Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.
Polska została podzielona w XVIII wieku, zwalczana przez rywalizujące ze sobą mocarstwa cesarskie w XIX wieku, najeżdżana przez nazistów i Sowietów w 1939 roku i okupowana przez tych ostatnich przez prawie 50 lat, podczas których Stalin i jego komunistyczni poplecznicy mordowali największych bohaterów wojennych i utrzymywali kontrolę nad życiem politycznym, społecznym i gospodarczym - pisze europoseł Jacek Saryusz-Wolski dla New York Post w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Na Białorusi trwają demonstracje, po, jak twierdzi opozycja, sfałszowanych wyborach prezydenckich. Milicja brutalnie tłumi protesty. Polskie władze usiłują aktywizować Unię Europejską w tej sprawie. Sprawę skomentował dyrektor Carnegie Moscow Centre Dmitri Trenin
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym Tygodniku Solidarność
Film dokumentalny z 2017 roku przygotowany przez Polskie Radio na temat przebiegu Bitwy Warszawskiej. Prezentuje dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 opowiadają świadkowie tamtych wydarzeń – żołnierze i dowódcy.
„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione..." - pisał członek ówczesnej Misji Międzysojuszniczej do Polski, brytyjski lord Edgar Vincent D'Abernon, nazywając odparcie bolszewików spod Warszawy "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata".
Objawienie się Maryi i siła polskiego żołnierza ocaliły w 1920 r. Polskę i Europę Zachodnią od tego, czym był komunizm, który zniszczyłby każdą demokrację - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.
Chyba już kiedyś przytaczałem ten dowcip o burzy, która nadciągnęła nad łany dojrzałej pszenicy, żyta i jęczmienia, rodząc pytanie, co pierwsze się zbierze. Oczywiście pierwszy zbierze się aktyw. Jeszcze nie raz pewnie go przywołam, bo on jest znakomitą ilustracją każdej wojny światopoglądowej, w którą angażują się prawdziwi i udawani „ludzie lewicy”. Także tej, która na lewicy zatliła się po ogłoszeniu przez ministra Zbigniewa Ziobrę zamiaru wycofania się Polski z ratyfikowanej w kwietniu 2015 r. konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, znanej lepiej jako konwencja stambulska. Nie przypadkiem pozwoliłem sobie podzielić ludzi lewicy, bo zdaję sobie sprawę, że są wśród nich tacy, którzy mają doskonałą świadomość rzeczywistej sytuacji, a w obronie konwencji będą gardłować, bo czują w tym swój interes i spory polityczny potencjał. Który bierze się właśnie z naiwności tych najprawdziwszych z prawdziwych lewicowców. Szczerze wierzących, że jak najpierw „zbierze się aktyw”, to wszystko inne jest już tylko najzwyklejszą błahostką.