Nie widzę scenariusza, w którym Putin jest w stanie długoterminowo wygrać tę wojnę. W dłuższym okresie o sile krajów decyduje potencjał ekonomiczny, a Rosja dzisiaj skazana jest na upadek gospodarczy – powiedział w piątek prezes PFR Paweł Borys.
Polacy zostali zapytani o ocenę klasy politycznej w trudnym momencie wojny tuż za polskimi granicami.
Ukraiński serwis informacyjny Rubryka informuje o pierwszych przypadkach przemocy seksualnej rosyjskich wojskowych wobec kobiet. Obecnie w Chersoniu potwierdzono 11 przypadków gwałtów dokonanych przez rosyjskich okupantów na Ukrainkach. Według lekarza z miejscowej kliniki w Karabelesie zaledwie pięć ofiar przeżyło.
Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.
W Mikołajewie, mieście na południu Ukrainy, trwają walki z wojskami rosyjskimi, którym udało się wedrzeć do miasta.
O sukcesie ukraińskich żołnierzy poinformował w mediach społecznościowych sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) poinformowała, że żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych film, na którym odniósł się do ataku rosyjskiego na elektrownię atomową.
– NATO nie szuka konfliktu z Rosją, ale jesteśmy gotowi, aby bronić wszystkich sojuszników i swojego terytorium przed rosyjskim atakiem – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken, przyjeżdżając na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy próby zamachu – podał w piątek brytyjski dziennik „The Times”, dodając, że przed końcem tego tygodnia zapewne podjęta zostanie kolejna.
Jak informuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w nocy z czwartku na piątek został zatrzymany obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Jak się okazało, był on agentem GRU.
Informacja o ostrzale i zajęciu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej wzbudziła falę niepokoju. Ukraiński szef MSZ Dmytro Kułeba pisał nawet, że „wybuch może być dziesięć razy większy niż Czarnobyl”. Tymczasem eksperci uspokajają – po pierwsze, Rosjanie nie uszkodzili żadnego z systemów radiacyjnych, a po drugie – elektrownia jest bardzo dobrze chroniona.
Legendarny arcymistrz szachowy Garri Kasparow przedstawił w mediach społecznościowych szeroki plan wskazujący, jak Zachód mógłby zatrzymać rosyjskiego prezydenta w jego eskalacji konfliktu na Ukrainie.
– Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka! – wezwał w piątek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, aby powstrzymać eskalację konfliktu na Ukrainie.
Republikański senator z Karoliny Południowej Lindsey Graham zaapelował w mediach społecznościowych do Rosjan o „zlikwidowanie” Putina.
Jak podaje Rada Najwyższa Ukrainy, rosyjskie wojska wjechały na teren największej elektrowni jądrowej w Europie – Enerhodar.
O ugaszeniu pożaru w największej elektrowni atomowej w Europie poinformowały ukraińskie służby w mediach społecznościowych.
Trwają walki wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Rosjanie ostrzelali jeden z bloków, powodując pożar. Teraz ostrzeliwują strażaków chcących ugasić pożar. Informację podaje Interfax-Ukraina.
Media obiegła informacja, że Niemcy – „zawstydzone” wcześniej przez polskiego premiera – chcą dostarczyć Ukrainie 2700 przeciwlotniczych mocno przestarzałych, pochodzących jeszcze z czasów NRD, zestawów przeciwrakietowych „Strzała”.