Aleksander Łukaszenka postanowił wykorzystać prawosławne święta Bożego Narodzenia do agitacji za swoją polityką.
– Człowiek dorosły, człowiek wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, zwłaszcza jeżeli mówimy o szczepionkach – mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w Radiu ZET.
– Projekt tzw. ustawy wolnościowej jest gotowy, uwzględniono część propozycji z konsultacji; Rada Wolności Słowa, która będzie rozpoznawać reklamacje od decyzji wielkich serwisów, będzie umiejscowiona w strukturach KRRiT – powiedział w piątek wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Z inicjatywy byłego senatora Platformy Obywatelskiej wystosowano list do władz Federacji Rosyjskiej w obronie likwidowanego bardzo zasłużonego dla ujawniania sowieckich zbrodni stowarzyszenia Memoriał.
Dezerter z polskiej armii Emil Cz., któremu grozi w Polsce długoletnie więzienie, znowu daje się wykorzystać białoruskiej propagandzie. Tym razem domaga się wypłaty wynagrodzenia za okres, w którym nie pracował.
„Funkcjonariusze węgierskiej straży granicznej oddali strzały do wiozącej około 30 osób furgonetki, która bez zatrzymania przejechała w czwartek przez punkt graniczny do Austrii” – poinformowano na stronie węgierskiej policji. W środku przypuszczalnie znajdowali się migranci.
Jak poinformował GUS, inflacja w grudniu, w stosunku rok do roku, wyniosła 8,6 proc. Tym samym przebita została granica 8 proc.
– To przejaw cenzury. Jestem za wolnością w internecie – mówił w rozmowie z portalem Interia.pl premier Mateusz Morawiecki o sprawie zlikwidowania profilu Konfederacji na serwisie społecznościowym Facebook.
W miejscowości Sikorzyn w województwie pomorskim doszło do kolejnej już w Polsce profanacji. Zniszczona została miejscowa kapliczka.
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew oświadczył w piątek w przemówieniu do narodu, że dał organom ochrony prawa i armii rozkaz strzelania do „terrorystów” bez ostrzeżenia tak, aby zabić.
– Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł – mówi w rozmowie z portalem Interia.pl Mateusz Morawiecki.
Narciarze cały rok z niecierpliwością oczekują na rozpoczęcie sezonu, jednak ich plany wyjazdowe mogą zostać pokrzyżowane przez kolejną falę zachorowań na koronawirusa. Końca pandemii nie widać, natomiast zdecydowana większość osób chciałaby powrócić do normalnej aktywności, w tym także do swobodnego szusowania na nartach. Czy jest to możliwe?
– Widać, że Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy – mówił w w audycji „Sygnały dnia” na antenie programu pierwszego Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
– Siły bezpieczeństwa „zlikwidowały” 26 uczestników zamieszek, a ponad 3 tysiące zatrzymano – poinformował w piątek kanał telewizji państwowej Chabar-24, powołując się na kazachskie MSW.
– Z niczego takiego nie korzystaliśmy. Żaden Pegasus, żadne służby, żadne jakieś tajnie pozyskane informacje nie odgrywały w kampanii wyborczej w roku 2019 jakiejkolwiek roli – mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.
„W 2021 roku z powodu aborcji życie straciło co najmniej 42,6 mln dzieci poczętych. Ta liczba znacznie przewyższa statystyki pozostałych przyczyn zgonów, w tym raka, HIV/AIDS czy wypadki drogowe” – pisze w piątek „Nasz Dziennik”.
W tym roku Puchar Świata w skokach narciarskich można oglądać na antenie TVN, a nie – jak było to dotychczas – w Telewizji Polskiej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił w czwartek skargę aktywisty gejowskiego z Irlandii Północnej, który zaskarżył chrześcijańską piekarnię z Belfastu za odmowę zrobienia ciasta z hasłem popierającym małżeństwa osób tej samej płci.
W Los Angeles zmarł w czwartek amerykański reżyser Peter Bogdanovich, który już na początku kariery zabłysnął dzięki filmom takim jak „Ostatni seans filmowy”, „No i co doktorku?” czy „Papierowy księżyc”. Miał 82 lata.
103 lat temu, 6 stycznia 1919 r., podczas Powstania Wielkopolskiego, grupa wojsk powstańczych po krótkiej bitwie zdobyła znajdujące się pod Poznaniem lotnisko w ówczesnej wsi Ławica oraz składnicę sprzętu lotniczego, tzw. Halę Zeppelinów w Winiarach. W efekcie w ręce polskie dostała się znaczna ilość sprzętu lotniczego – ok. 400 samolotów oraz innego wyposażenia.