Wielkim symbolem strajków sierpnia 1980 r. było 21 postulatów, które spisane na tablicach zawisły na bramie Stoczni Gdańskiej. Czy w dzisiejszej rzeczywistości, 40 lat po strajkach sierpnia, postulaty te są wciąż aktualne? W artykule omówimy tylko część postulatów – pozostałe bowiem poświęcone były stricte sytuacji społecznej PRL-u i dzisiaj, w realiach ustroju demokratycznego i kapitalizmu gospodarczego, w żaden sposób nie można się do nich odnieść. Część z nich jednak jest uniwersalna.
21 postulatów ogłoszonych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zostało spisanych na sklejce i ogłoszonych 17 sierpnia 1980 roku. Ostateczny kształt nadali im przywódcy robotniczych protestów. Postulaty zawierały zarówno żądania socjalne, jak i polityczne, takie jak powstanie samorządnych związków, czy wolności słowa, które były dla komunistycznej władzy bardzo trudne do akceptacji, demaskując jej brak legitymacji do reprezentowania Polaków, a nawet klasy robotniczej, którą niosła na sztandarach. Ostatecznie jednak protokół Porozumień Sierpniowych, jeden z czterech (30 sierpnia 1980 w Szczecinie, 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września 1980 w Hucie Katowice) pod presją strajków podpisali w Gdańsku Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Bogdan Lis, Lech Bądkowski, Wojciech Gruszewski, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kwiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pieńkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski. Stronę rządową reprezentowali Mieczysław Jagielski, Zbigniew Zieliński, Tadeusz Fiszbach, Jerzy Kołodziejski.
Jak się okazuje na Campus Polska dochodzi również do sytuacji, których organizatorzy mogli wcześniej nie przewidzieć.
W poniedziałek końca dobiegły kadencje prezesów Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz Izby Pracy Józefa Iwulskiego - poinformował Sąd Najwyższy. Jak przypomniał rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski, dalsze kroki ws. nowych prezesów należą do prezydenta.
Najwyraźniej to nie koniec kompromitacji na Campusie Polska. Oto dzisiaj prof. Leszek Balcerowicz namawiał młodzież zgromadzoną na Campusie Polska na budowę "internetowego pręgierza dla pseudodziennikarzy".
- 1939 r. Dywersanci atakowali polskie granice zanim ruszyły niemieckie dywizje. Samodzielny Referat Informacyjny w Toruniu: 1 września o godz. 2.10 „miejscowa ludność niemiecka i banda dywersyjna, która przekroczyła granicę do Polski, napadła na załogę placówki Zelgniew" - przypomina prof. Romuald Szeremietiew
W trakcie debaty podczas Campusu Polska, pisarka Magdalena Grzebałkowska w mocnych słowach odpowiedziała na pytanie dot. różnorodności etnicznej i kulturowej.
Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 r. – oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Poseł KO Franciszek Sterczewski wciąż angażuje się w działania na granicy białorusko-polskiej. Jak wynika z nowego wpisu polityka, obecnie pomaga on osobom, które niezgodnie z prawem dostały się do Polski.
Polska zablokowała w Brukseli projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych UE z powodu nieuwzględnienia w nim poprawek dot. zagrożeń hybrydowych w związku z sytuacją na Białorusi – dowiedziała się PAP nieoficjalnie
– Według wszelkich modeli (...) nie widzimy zagrożeń ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym dla nauki stacjonarnej – mówi szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.
Polacy głodzili rodzinę uciekinierów z Afganistanu, rodzina musiała więc zbierać w pobliskim lasku grzyby i karmić nimi potomstwo. Nikt nie ostrzegł ich jednak, że grzyby są trujące, dzieci zatruły się więc i jedno z nich zmarło. Takie informacje krążą dzisiaj po internecie – czy to jednak fakty? Okazuje się że... prawdopodobnie nie! To – możliwe - kolejna porcja manipulacji, która ma na celu zaszczuć Polaków.
Znany z niechęci do partii rządzącej pisarz Zygmunt Miłoszewski po raz kolejny chciał zaatakować PiS i przy okazji skrytykować lekcje religii w szkołach.
Rosyjska sieć dostaw sushi Yobidoyobi przeprosiła za reklamę z udziałem czarnoskórego mężczyzny, po której stała się obiektem ataków ze strony organizacji propagującej patriarchat i nacjonalizm.
- Idee Warte Zachodu-Ekofeminizm, czyli co ekologia ma wspólnego z feminizmem? - pyta aktywista Łukasz Merchel publikując zdjęcie ze spotkania pod hasłem #SiostrzeństwoMiędzygatunkowe na Campus Polska.
Rzeczniczka opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz wyjechała z Rosji i jest obecnie w Helsinkach – podała w poniedziałek agencja Interfax.
– Premier Morawiecki pokazuje swoją otwartość na dialog – komentuje działania polski władz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
- Straż Graniczna będzie kierować do sądu wniosek o ukaranie grupy 13 osób zatrzymanych w niedzielę, za wejście na pas drogi granicznej. Grozi im za to kara grzywny do 5 tys.zł - napisano na profilu Straży Granicznej na Twitterze.
Na początku wizyty w Polsce komisarz ds. praworządności Vera Jourova spotkała się m.in. premierem Mateuszem Morawieckim i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią.
Przewodniczący KRRiT wysłał do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu „TVN24” na koncesji Discovery Communications Benelux B.V. – podaj KRRiT.