W Dzienniku Ustaw w czwartek po południu opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjny przepis, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Przepis ma utracić moc po upływie 3 miesięcy od publikacji wyroku.
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Sprawa wywołuje spore emocje wśród opinii publicznej, a liczni politycy opozycji i związani z nią komentatorzy podważają wyrok Trybunału. Warto chyba wobec tego przypomnieć słowa posłanki Koalicji Obywatelskiej Kamili Gasiuk-Pihowicz wypowiedziane podczas jednego z posiedzeń Sejmu ubiegłej kadencji...
"Polska nie tylko odmawia współpracy, ale również wysłuchania tego co mamy do powiedzenia. KE powinna zacząć działać szybciej wobec Polski"- mówił grecki europoseł. Minister @ZiobroPL nie stawił się dziś przed Parlamentem Europejskim na komisji o praworządności w PL - pisze reporter Radio Zet Maciej Sztykiel.
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest NIEZGODNY Z KONSTYTUCJĄ – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Po stronie zwolenników lewicowego RPO trwa histeria, ale większość internautów, szczególnie użytkowników Twittera, wyraża zadowolenie z wyroku.
Komisja Europejska z uwagą i niepokojem śledzi wydarzenia związane z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Polsce. Niezwykle ważne jest, aby ta instytucja, broniąca praw obywateli i odgrywająca ważną rolę strażnika praworządności, zachowała niezależność - powiedział na konferencji prasowej w czwartek rzecznik KE Christian Wigand.
22 marca 2021r. w Boulder, w Colorado, Syryjczyk z amerykańskim obywatelstwem, Al Aliwi Al-Issa, otworzył ogień do przypadkowych ludzi w lokalnym supermarkecie. W tak rozpoczętej strzelaninie zginęło 10 osób, w tym ludzie robiący akurat zakupy, pracownicy sklepu i policjant.
Dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii, w przypadku gdy zasiadający w nich sędziowie zostali powołani do pełnienia urzędu z rażącym naruszeniem przepisów krajowych dotyczących powoływania sędziów tego sądu – napisał rzecznik generalny TSUE.
Dziś rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie pana Jerzego Klistały, pozwanego przez dyrektora Muzeum KL Auschwitz. Sąd uznał, że Pan Jerzy Klistała w swoich krytycznych artykułach naruszył dobra osobiste muzeum i zakazał używania zawartych tam argumentów. Jerzy Klistała jest autorem licznych opracowań na temat historii Auschwitz, obecnych również w cyfrowej bibliotece Muzeum, oraz autorem licznych krytycznych wobec działań kierownictwa Muzeum Auschwitz artykułów publikowanych na Tysol.pl.
Były premier Donald Tusk opublikował na Twitterze (z konta przewodniczącego EPP) w języku angielskim komentarz, w którym uderza w rządy Polski i Węgier. - Węgry i Polska biją tragiczne rekordy w liczbie nowych zachorowań i zgonów. Nieliberalne demokracje w akcji - pisze Tusk.
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Sprawa wywołuje spore emocje wśród polityków, dziennikarzy i opinii publicznej. Głos zabrał m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Trudno nie zauważyć, że polityk przez przypadek "wygadał się" ws. tego, czyim tak naprawdę rzecznikiem był dotychczasowy RPO Adam Bodnar.
Przetrzymywaliście mnie tam przez 40 miesięcy - co trzy miesiące wysyłając postanowienie o kolejnej sankcji – odniósł się do słów byłego premiera Maciej Dobrowolski, przetrzymywany bezpodstawnie w areszcie przez 40 miesięcy, wypuszczony dopiero pod koniec 2015 roku.
Wybranie komisarza na miejsce ombudsmana na świecie będzie całkowicie niezrozumiałe (…) To jest sytuacja, jakiej Senat nigdy nie zaakceptuje – skomentował dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
To potencjalnie oznacza dwie sytuacje: albo parlament wybierze nowego rzecznika i apeluję do sił politycznych, by się dogadały co do wspólnego kandydata. Drugi scenariusz jest bardziej niebezpieczny: uchwalenie nowej ustawy doprowadzi do wyboru kogoś, kto będzie pełnił rolę komisarza, nie RPO, co z perspektywy tej instytucji nie jest najlepsze – skomentował wyrko Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
Teraz to już nie Strajk Kobiet psuje notowania PiS, tylko brak sterowności całego układu władzy i syndrom oblężonej twierdzy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita" analizując ostatni sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie dziennika, w którym PiS otrzymuje 31 proc. poparcia.
Policjanci lubińskiej komendy otrzymali nietypowe zgłoszenie. Okazało się, że po niezdanym egzaminie na prawo jazdy, kursantka zdenerwowała się, opuściła ośrodek egzaminacyjny, następnie wsiadła do zaparkowanego w pobliżu samochodu i nim odjechała. Wszystko na oczach egzaminatora. Dyżurny przekazał komunikat dla patroli w Lubinie i Polkowicach. Kierująca została zatrzymana przez polkowickich policjantów wydziału prewencji w pobliżu swojego domu i ukarana mandatem karnym.
Smutną informację podał Związek Artystów Scen Polskich w środę wieczorem. Znana Polska aktorka filmowa i teatralna Ewa Wawrzoń nie żyje. Niech spoczywa w pokoju.
Porozumienie Jarosława Gowina przechodzi do politycznej ofensywy i "zbroi się" przed ewentualnymi wcześniejszymi wyborami - pisze czwartkowy "Super Express" w artykule "Gowin rośnie w siłę". Według gazety, Porozumienie nie obawia się wcześniejszych wyborów.
Rosnące notowania Polski 2050 i wysoka osobista pozycja Rafała Trzaskowskiego w sondażach powodują, że w Platformie odżyła idea zastąpienia Borysa Budki przez prezydenta Warszawy. Rozmówcy PAP wątpią jednak, by było to możliwe w najbliższym czasie m.in. ze względu na statut partii.
Andrij Deszczyca ambasador Ukrainy w Polsce był gościem red. Roberta Mazurka w RMF FM. Tematami rozmowy było zagrożenie inwazją rosyjską na Ukrainę, śledztw ws. Sławomira Nowaka i ukraińska polityka historyczna gloryfikująca zbrodniarzy - Sytuacja między rządami Polski i Ukrainy jest ostatnio bardzo utrudniona, choćby przez działania takie jak w Tarnopolu, gdzie stadiom miejski nazwano imieniem Romana Szuchewycza. Przypomnijmy naszym słuchaczom, Roman Szuchewycz to jest były przywódca UPA, człowiek którego bardzo przychylny Ukraińcom prof. Grzegorz Motyka nazywa zbrodniarzem, twierdzi, że ponosi on bezpośrednią odpowiedzialność za mordy na polskiej ludności cywilnej. Jeszcze jeden cytat, Szimon Samuel z Centrum Wiesenthala, powiedział "nazwanie stadionu imieniem nazistowskiego kolaboranta w masowych mordach, hańbi piękną grę jaką jest futbol". Protestowali wszyscy, ambasador Polski, ambasador Izraela. Jak to jest w ogóle możliwe panie ambasadorze, że nazywacie imieniem kolaborantów i zbrodniarzy stadiony, ulice? - zapytał Robert Mazurek