Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Joe Bidenowi "udanej kampanii prezydenckiej" w amerykańskich wyborach prezydenckich – poinformował w niedzielę rzecznik premiera Bertalan Havasi.
Siostry zakonne ze Zgromadzenia Elżbietanek zareagowały na tekst GW autorstwa Piotra Żytnickiego, który uznały za dyskryminujący: "Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę, Panie Żytnicki! Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem. Pisze Pan o nas lekceważąco, wyśmiewając nas i nasze życie". Dziennikarz uznał list za... atak na GW.
Tak jak przy powstawaniu Rzeczpospolitej w 1918 r. nie byliśmy na oceanie świata osamotnieni, tak i wczorajsze wydarzenia i wybór 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych też dla Polski dają tę nadzieję - ocenił w niedzielę w Wierzchosławicach prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Na ulicy Wrzesińskiej na warszawskiej Pradze zawaliła się 3-piętrowa kamienica. Na miejscu są już strażacy.
Niemiecki Senat ogłosił, że ze względu na ilość pacjentów z koronawirusem, szpitale odraczać będą zabiegi pozostałych chorych. Do sprawy odniósł się korespondent TVP w Berlinie.
Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który niemieckie bestialstwo podczas II Wojny Światowej przetrwał dzięki pomocy Polaków i niemieckiego żołnierza, udzielił obszernego wywiadu Tygodnikowi TVP. W wywiadzie, który gorąco polecamy, opowiedział o życiu swojego ojca, przywołał mnóstwo ciekawostek, ale poruszył również pewien smutny aspekt postrzegania jego pamięci przez instytucje, wydawałoby się, powołane do jej podtrzymywania.
"Rządy Kaczyńskiego czy Orbána są nieszczęściem dla Polski czy Węgier, natomiast rządy Trumpa były nieszczęściem dla świata" - twierdzi na łamach w „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. W tekście nie ma jednak ani słowa o tym, dlaczego naczelny „GW” tak uważa.
Dziennikarz, konferansjer i prezenter telewizyjny Piotr Bałtorczyk w swoim wpisie na Facebooku nie szczędził słów krytyki pod adresem szefa Telewizji Publicznej Jacka Kurskiego.
Walka z epidemią wciąż trwa i w ogromnym stopniu zależy od współpracy nas wszystkich; koronawirus zbiera swoje ponure żniwo na całym świecie, dlatego musimy działać wspólnie; musimy być drużyną - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Jennifer Rubin, komentatorka polityczna i felietonistka "The Washington Post", mówiła na temat przegranej Donalda Trumpa. W pewnym momencie radykalna opinia dziennikarki została okraszona cytatem.
Jeden leci sobie z kochankiem na Grecję, wiceprezydent warszawy, blokujecie Sejm, Petru sobie wyleciał z Sejmu na Maderę z kochanką, wyprowadzacie ludzi na ulice. Robicie bałagan i wylatujecie sobie z kochasiami na Maderę albo do Grecji - mówił do Katarzyny Lubnauer na antenie TVP Info europoseł PiS Dominik Tarczyński.
Małgorzata Kożuchowska podzieliła się wspomnieniami dotyczącymi zmarłego w tym roku kaznodziei i duszpasterza ks. Piotra Pawlukiewicza. Aktorka wspominała m.in. swój ślub, który był wydarzeniem głośnym i jednocześnie szansą na ewangelizację w jej środowisku pracy.
Paweł Rabiej wybrał się na urlop, nic nie mówiąc o tym Rafałowi Trzaskowskiemu. Kosztowało go to utratę posady. Teraz były prezydent Warszawy robi wszystko, by ocieplić swój wizerunek. Oświadczył więc na Twitterze, że przewaga Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych to „piękny moment”. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki.
Polsko-amerykańska współpraca handlowa i inwestycyjna jest bardzo dobra; nie spodziewam się dużych zmian, być może będzie inny styl, ze strony nowej administracji, jaka nastanie wraz z prezydentem Joe Bidenem - ocenił prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dobowy raport dotyczący nowych zakażeń koronawirusem i zgonów osób chorych na COVID-19.
Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy w Radiu ZET pytana była o zakaz organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie stwierdziła, że „w końcu Rafał Trzaskowski poszedł po rozum do głowy”. Zdaniem posłanki należało to zrobić wcześniej, ze względu na „używanie materiałów wybuchowych” przez „faszystów”.
Zniesienie wiz dla obywateli Polski, zwiększenie obecności wojskowej, kontrakt na zakup samolotów F-35 - to niektóre z najważniejszych decyzji administracji ustępującego - według wyliczeń amerykańskich mediów - prezydenta USA Donalda Trumpa w relacjach z Polską i regionem.
Przypowieść o pannach rozsądnych i nieroztropnych. Komentarz o. Roman Groszewski SJ.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
W Stanach Zjednoczonych ciągle trwa proces zliczania głosów po ostatnich wyborach prezydenckich. A im dłużej trwa tym budzi więcej wątpliwości. Sztab wyborczy Donalda Trumpa mówi o fałszerstwach wyborczych i zapowiada walkę w sądach. W tym kontekście bardzo ciekawego tweeta opublikował wysoki urzędnik stanu Georgia Brad Raffensperger