Droga do wolności Polski, która rozpoczęła się 40 lat temu, była trudna, wyboista i tragiczna, ale Polacy nigdy nie stracili nadziei – pisze na Twitterze amerykańska ambasador.
Władze Warszawy nie potrafiły zapobiec kolejnej awarii sieci przesyłowej ścieków, co jest poważnym oskarżeniem pod ich adresem – powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienia Sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego.
40 najpopularniejszych miejsc na świecie zostanie podświetlonych w biało-czerwonych kolorach specjalnie z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".
Największa polska instytucja finansowa poza granicami naszego kraju przygotowała animację z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”.
Agresywny bojówkarz Michał Sz. ps. "Margot" został decyzją sądy najpierw aresztowany, a potem wypuszczony na wolność pomimo tego, że ciąży na nim zarzut pobicia i zniszczenia cudzego mienia. Od tamtej pory, wraz ze zwolennikami, zdążyli już dokonać szeregu wulgarnych prowokacji, co, jak widać, nie podoba się nawet środowiskom, które wcześniej go broniły...
Wokół Solidarności kumuluje się w ostatnich latach dużo emocji i wydarzeń, których Związek nie notował od ponad 30 lat. Wiele środowisk, wielu polityków, wiele organizacji nagle zaczęło odwoływać się do tradycji i logo Solidarności, uznając to za swoje niezbywalne prawo.
Przychodzę tutaj z pokorą i świadomością, gdzie jest moje miejsce. Do każdego domu, gdy wchodzę jako gość, to z szacunkiem do gospodarza. Wierzę, że przez moje doświadczenie dam trochę świeżości, innego spojrzenia na pewne sprawy i show, o czym rozmawiałem z szefem – powiedział Mateusz Borek podczas prezentacji jesiennej ramówki TVP. Znany dziennikarz sportowy wejdzie w skład redakcji TVP Sport
Lech Wałęsa niejednokrotnie przypisywał sobie zasługę "obalenia komuny". Jak się okazuje jednak, w 1983 roku, po otrzymaniu Nagrody Nobla, widział to nieco inaczej, co wynika z listu opublikowanego przez Krystynę Pawłowicz
Na Białorusi protesty trwają 22. dzień. Obywatele stawiają opór reżimowi Aleksandra Łukaszenki i żądają jego dymisji. Od dziś mówi się jednak o nowym akcencie...
To niemiecko-sowiecki atak na Polskę rozpoczął II wojnę światową w Europie - pisze w niedzielnym wydaniu dziennika „New York Times” Timothy Snyder. Omawia on książkę brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse “Poland 1939 - The Outbreak of World War II" ("Polska 1939").
Ewangelia, choć czasem o tym zapominamy, ma także wymiar społeczny. Jest wezwaniem do solidarności i współodczuwania ze światem i tych, którzy są wykluczeni z jego dóbr.
W gazetach na całym świecie ukazują się w tych dniach artykuły o ideałach "Solidarności" i polskiej drodze do wolności. Powstały one w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”, stworzonego z okazji 40-lecia powstania "Solidarności". Autorami są m.in. premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder czy słynny reporter „Washington Post” Michael Dobbs.
Białorusini 22. dzień z rzędu protestują przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki.
Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu - zapewnia w niedzielnym komunikacie stołeczny magistrat. "Awaria miejskiego układu przesyłowego oczyszczalni ścieków nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki" - dodaje.
"W czasie prezentacji pokażemy co najmniej 20 wydawnictw związanych tematycznie z historią „Solidarności”, a także zapowiemy premierę 4. tomu „Encyklopedii Solidarności”, która odbędzie się w czasie centralnych obchodów związkowo-państwowych w Sali BHP w Gdańsku 31 sierpnia br. Zaprezentujemy także najnowsze wydawnictwa IPN z serii „Bohaterowie Niepodległej”, opracowane przez dr. Arkadiusza Kazańskiego publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi i Alinie Pienkowskiej-Borusewicz oraz wydawnictwa poświęcone Maryli Płońskiej (opr. przez Maję Lubiejewską-Chilicką) i Lechowi Bądkowskiemu (opr. przez Sławomira Formellę, pracowników Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku)" - zapowiada IPN.
W dziejach polskiego narodu są zdarzenia, które tworzą jego historię, zapisują się w narodowej tradycji, utrwalają cechy wyróżniające i odróżniające Polaków od innych narodów. Są zdarzenia, które na trwałe zapisują się w świadomości narodowej, sprawiają, że przypominając o nich odczuwamy dumę. Słowa Jana Lechonia, który w wierszu mówił o Polsce: „Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje./I większej chwały, niźli być Polakiem” przyjmie każdy polski patriota.
Mogło dojść do rozszczelnienia osnowy tunelu "Czajki", jeśli tak się stało, rurociąg jest do wyrzucenia - przekazał w niedzielę prezes Wód Polskich Przemysław Daca, mówiąc o sytuacji ws. awarii warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Wody Polskie proponują wykonanie rurociągu awaryjnego zastępczego.
"Aktywiści" LGBT nie ustają w prowokacjach. Tym razem udostępnili grafikę Matki Boskiej, przerobionej na portret agresywnego bojówkarza Michała Sz. ps. "Margot" z uniesionym środkowym palcem. W swoim "instastory" umieścił ją również "aktywista" Bart Staszewski, który przyczynił się do upowszechnienia fake newsa o "Strefach Wolnych od LGBT" w światowej opinii publicznej.
Poseł Lewicy Krzysztof Śmieszek skomentował kolejną awarię warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka".