Gościem Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce był sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski. Wypowiadał się m.in. na temat przyszłego terminu jesiennych wyborów parlamentarnych, a także sytuacji związanej z terenem Westerplatte.
Ambasador Polski w Szwajcarii dr Jakub Kumboch wystosował pytanie do Centrum Badań nad Zagładą Żydów w związku z informacjami o braku znajomości języka niemieckiego przez prof. Barbarę Engelking i dr Jana Grabowskiego – badaczy historii Holocaustu.
- Romek Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - czytamy na stronie Budki Suflera
Przed kilkoma dniami pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent jak lubi mówić Wolnego Miasta Gdańska, stwierdziła na konferencji prasowej „chcę zaprosić do wspólnego świętowania” pierwszego września. Poczułem się zaproszony i zacząłem szukać co w kontekście Wolnego Miasta Gdańska można „świętować” w dniu pierwszego września. W hanseatyckiej przeszłości miasta nie znalazłem żadnego wydarzenia wartego świętowania w tym dniu. W bogatym folklorze miast Ligi Hanzeatyckiej, w średniowiecznych zwyczajach panujących w faktoriach kupieckich również nie znalazłem niczego, co by było można świętować na początku września. Pani Dulkiewicz zapewne nia miała na myśli „świętowania” rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego dnia można bowiem (i należy) składać hołd poległym a nie „świętować”. W drodze eliminacji zostało więc tylko jedno wydarzenie „wcielenie Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy Niemieckiej”. Nazwa tego wydarzenia zapisana jest w aktach procesu Alberta Fostera, gauleitera NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku, który toczył się w 1948 roku przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Sporthalle, obecnie budynku Opery Bałtyckiej.
Miejsce symbol, o którym każdy z nas choć trochę słyszał. Miejsce, w którym czas jakby stanął w miejscu. Na dwa miesiące przed rozpoczęciem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Westerplatte wciąż przypomina zaniedbany park. Jednak nieoczekiwanie znalazło się w centrum sporu politycznego. Dlaczego?
W Warszawie można spotkać samochód z banerami inicjatywy "Stop pedofilii" Fundacji Pro Prawo do Życia. Na tzw. "patelni" przed wejściem do stacji Metro centrum stoi również podobny namiot. Samochód oburzył celebrytę Tomasza Kammela
Czasem odnoszę wrażenie, że zwycięstwo PiS i Andrzeja Dudy w 2015 r. zdarzyło się po to, by politykom i zwolennikom Platformy Obywatelskiej pozwolić doświadczyć tego wszystkiego, za co będąc przez lata u władzy, obrażali lub wyśmiewali swoich przeciwników. Trudno jest mi współczuć tej niełatwej sytuacji, a raczej mam niemałą satysfakcję, gdy teraz dawną butę zastępuje bezczelność i hipokryzja próbująca się ukryć za czymś z pozoru wzniosłym.
Według prognoz Komisji Europejskiej Polska w tym roku osiągnie 4,4 proc. wzrostu PKB. Oznacza to, że będziemy drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką całej Unii Europejskiej.
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem Jacka Bartosiaka, George’a Friedmana i koncepcji propolskiej geopolityki, która oparta jest na wiedzy, poważnych analizach, a nie wróżeniu z fusów lub poszukiwaniu paliwa politycznego dla osiągania swoich doraźnych celów politycznych.
Procesowi, który przed polskim sądem pracy będzie się toczył pomiędzy siecią sklepów IKEA a panem Tomaszem, byłym pracownikiem zwolnionym za głośne przyznanie się do tego, że jest katolikiem w odpowiedzi na nachalną gejowską propagandę sieci, będą się przyglądać nie tylko polscy prawnicy i organizacje społeczne – to sprawa, przy której oddech wstrzyma również zachodnia Europa. Ten konkretny wyrok będzie ważny, ponieważ wyrzucony przez pracodawcę katolik będzie się bronić.
Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Za Beatą Szydło zagłosowało 21 eurodeputowanych, 27 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. W dzisiejszych głosowaniach stanowiska wiceprzewodniczących w komisjach zdobyli: Zdzisław Krasnodębski, Janusz Lewandowski, Róża Thun, Ryszard Czarnecki i Witold Waszczykowski.
Nowelizacja prawa, którą przygotowuje rząd ma powstrzymać nielegalne wywożenie lekarstw za granice Polski. Przestępców mają czekać również ostrzejsze kary. W rozmowie z Marcinem Bąkiem w Telewizji Republika kilka słów o procederze powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.
Angela Merkel już po raz trzeci w ostatnich kilku tygodniach dostała ataku drgawek w miejscu publicznym. Co naturalne, rodzi to pytania o stan zdrowia Kanclerz Niemiec...
Dziennikarka Jewish Telegraphic Agency Katarzyna Markusz poleciła premier Beacie Szydło rozdział na temat Węgrowa z książki "Dalej jest noc. Rozdział autorstwa prof. Jana Grabowskiego, za którego sprawą w światowej opinii publicznej utrwalił się fałszywy mit o 200 tysiącach Żydów do których śmierci mieli się przyczynić Polacy podczas II Wojny Światowej. Odpowiedział jej założyciel Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski
25 i 26 czerwca 2019 roku w Pavilion w Jerozolimie prezentowana była wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „»Żegota« – Rada Pomocy Żydom”. 27 czerwca ekspozycję można było obejrzeć w Centrum Kultury w miejscowości Ness Cijjon (Ness Ziona). W obu przypadkach wystawa towarzyszyła spektaklowi „Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata” zrealizowanemu dzięki współpracy Fundacji Hatikva i Polskiej Fundacji Narodowej pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Tomasz N. dopuścił się zniszczenia krzyża w centrum Szczecina 18 stycznia 2016 roku na Placu Grunwaldzkim. Zniszczył krzyż pod którym modlili się Szczecinianie i pod którym odbywały się uroczystości religijne. Został oskarżony o publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej i obrazę uczuć religijnych. Sąd Rejonowy Szczecin Centrum go uniewinnił.
Portal Onet poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim miała rozpocząć postępowanie w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego.
Przed paradą Równości 53 ambasadorów różnych państw wystosowało list otwarty z poparciem "dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają środowisko gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) oraz innych społeczności w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami". Część z nich wzięła później udział w Paradzie Równości. Wystosowano protest przeciwko mieszaniu się ambasadorów z sprawy wewnętrzne Polski
Korespondent TVP w Berlinie zwrócił uwagę na ciekawe wypowiedzi dotyczące niemieckich mediów.
Grecja żąda od Niemiec odszkodowań za straty poniesione w wyniku II wojny światowej. Teraz Bundestag przygotował ekspertyzę będącą odpowiedzią na te postulaty. Co ciekawe ekspertyza jest rozbieżna z opinią niemieckiego rządu na ten temat, który greckie żądania odrzucił