12 grudnia nowo powołany premier Morawiecki wygłosił konkretne i precyzyjne około godzinne ekspose w sejmie
Poseł Zbigniew Gryglas opublikował na swoim Twitterze krótki film, w którym zachęca wszystkich rodaków do tego, aby dzisiejszego dnia - 13 grudnia, z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego okazać swój patriotyzm.
Afera wokół Harveya Weinsteina, wpływowego producenta filmowego z Hollywood, na początku października oskarżonego przez współpracujące z nim kobiet o molestowanie seksualne, wywołała masowe odruchy solidarności z ofiarami. Internetowa akcja #metoo pozwoliła ujawnić podobne zachowania na całym świecie, również w polskim życiu publicznym.
31 grudnia kończy pracę Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Stanęli przed nim najwięksi zbrodniarze wojen na Bałkanach w latach 90. Konflikty w tym regionie jednak nie gasną. Tym bardziej, że ludziom, szczególnie młodym, żyje się ciężko, a politycy wykorzystują konflikty do własnych interesów.
Leszek Balcerowicz ostro skrytykował na Twitterze expose premiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem ekonomisty pominięcie Lecha Wałęsy przy wymienianiu "bohaterów wolności" to zakłamywanie historii "jak za komuny".
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na PiS głosowałoby 50% wyborców - wynika z sondażu Kantar Public dla Faktu. Miałoby to dać 285 mandatów w nowym Sejmie. Większość konstytucyjna wynosi 307 mandatów.
- Oczywiście były tam [w czasie stanu wojennego - przyp. red.] jakieś bijatyki, jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu - mówił płk Adam Mazguła, znany "obrońca demokracji" na demonstracji przeciwko obniżeniu resortowych emerytur. Dzisiaj pisze: "Obudziłem się rano 13 grudnia, też nie ma Teleranka i pełzający stan wojenny"
Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w wyłudzeniach VAT na wielką skalę. Udaremniono wyłudzenie co najmniej 187 milionów zł ze Skarbu Państwa.
Poseł Platformy Obywatelskiej oskarżył wczoraj z mównicy sejmowej rząd PiS o używanie tzw. broni LRAD - urządzenia dźwiękowego dalekiego zasięgu, którego używanie jest zabronione przez polskie prawo. Sęk w tym, że maszyna została zakupiona na użytek policji w 2010 roku - czyli za czasów rządów PO-PSL. W związku z tym, że używanie jej jako broni jest w Polsce nielagalne, używana jest wyłącznie jako urządzenie nagłaśniające
Senatorowie Platformy Obywatelskiej - Andrzej Misiołek i Leszek Piechota zrezygnowali z członkostwa w tejże partii. Politycy wydali dzisiaj specjalne oświadczenie.
Profesor Kamil Zaradkiewicz opublikował dwa dokumenty, Manifest PKWN i obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, komentując, że zostały wydrukowane w tej samej drukarni w Moskwie.
Podczas epose nowego Premiera Mateusza Morawieckiego Jarosław Kaczyński kontaktuje się z kolegami posłami za pomocą gestów, grozi palcem, uśmiecha się i przesyła buziaki
W rocznicę ogłoszenia przez Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej opublikował spot upamiętniający wydarzenie
- Kolejna rocznica stanu wojennego... Oby nigdy już Polską nie rządzili agenci obcych i wrogich nam reżimów, którzy swoje decyzje a nawet konkretne akty prawne konsultować muszą z okupantem... Jak Jaruzelski, Kiszczak, Hupałowski czy Puchała przed 13 XII 1981 r. - pisze prof. Sławomir Cenckiewicz
- Z powodu haniebnych ataków jakich wielokrotnie dokonywał szef Agencji Ochrony pan Franciszek Jagielski, w tym ostatniego na dziennikarkę TVP, podczas którego grożąc, że "Połamie jej Ręce" dopuścił się popełnia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego "§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." oraz słowami "więcej szacunku mam dla kurwy niż dla Ciebie" przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego "§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności." - czytamy w uzasadnieniu petycji na stronie Citizengo.pl
Bogusław Sonik, zasłużony działacz antykomunistyczny i poseł Platformy Obywatelskiej opublikował film, na którym jak opisał widać jak demonstranci, jak można się domyślić przeciwni reformie sądownictwa, zmierzają pod Sejm wymachując... czerwonymi flagami.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego13 grudnia br. (środa) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny. Po mszy złożenie wieńców i kwiatów pod krzyżem misyjnym oraz zapalenie zniczy (prosimy wziąć ze sobą). Organizacje zakładowe „Solidarności” prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych.
25 stycznia 1982 roku, a więc po 45 dniach od wprowadzenie stanu wojennego Sejm PRL uchwalił ustawę w tej sprawie. Ogłoszony 12 grudnia 1981 roku przez Radę Państwa dekret o stanie wojennym był nielegalny.
W dniu 13 grudnia 1981 r. nikt mnie nie „internował” chociaż byłem umieszczony w „rankingu” resortu gen. Kiszczaka wśród najgroźniejszych dla PRL (sądzono mnie za obalanie ustroju siłą). Esbecy nie musieli mnie łapać bowiem zostałem aresztowany jeszcze w styczniu 1981 r. i przez wiele miesięcy mogłem obserwować „karnawał Solidarności” zza krat celi aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. Zmiana dotknęła natomiast moją żonę, którą o północy, z 12 na 13 grudnia, esbecy zakuli w kajdany i zawieźli do więzienia w Ostrowie Wielkopolskim. Kiedy ją wyprowadzali z naszego mieszkania zapytała: z której strony do nas weszli? Okazało się, że nie było żadnej obcej interwencji. Ci od stanu wojennego nie musieli do Polski wchodzić, oni już tu byli. Przyszli do Polski w 1945 r. i zostali. Czasem odnoszę wrażenie, że do dziś nie wyszli. - pisze na swoim profilu FB Romuald Szeremietiew
- Przede wszystkim zwróciłem uwagę na to, że było to przemówienie prezentujące taką szeroka panoramę polskich spraw. Tych wszystkich spraw, gdzie potrzebna jest w dalszym ciągu naprawa, potrzebny jest wysiłek, inwencja. Powiedział, jeśli nie o wszystkim, bo nikt nie jest doskonały, to prawie o wszystkim w naprawdę znakomitym wystąpieniu - mówił w TVP Info prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego