Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej Wiadomości
Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Kościół katolicki obchodzi 7 października święto Matki Bożej Różańcowej. Data jest związana z przypisaniem wstawiennictwu Bogurodzicy zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto w 1571 r. Cały październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę pełną prostoty i głębi modlitwę.

Wiadomości
Norweski laureat literackiej Nagrody Nobla 2023 jest nawróconym katolikiem. Gratulacje składa mu biskup Oslo

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, Norweg, Jon Fosse, który otrzymał to wyróżnienie "za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu” jest dawnym marksistą, który nawrócił się na katolicyzm. Nagrody pogratulował mu oficjalnie bp Bernt Ivar Eidsvig.

Impreza na dąbrowskiej plebanii. W efekcie śledztwa komisji księdzu grożą najcięższe kary kanoniczne Wiadomości
Impreza na dąbrowskiej plebanii. W efekcie śledztwa komisji księdzu grożą najcięższe kary kanoniczne

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu podała nowe informacje w sprawie ks. Tomasza Z., u którego w mieszkaniu zorganizowano imprezę o charakterze seksualnym z męską prostytutką. Po prezentacji raportu, powołanej przez bp. Grzegorza Kaszaka komisji, wobec duchownego podjęto działania kanoniczne.

Szmini Aceret – Święto szczególnej relacji Boga z Narodem Wybranym wideo
Szmini Aceret – Święto szczególnej relacji Boga z Narodem Wybranym

Szmini Aceret ukazuje szczególną relację między Bogiem i narodem żydowskim. Uczy nas pokory w obliczu bycia narodem wybranym oraz radości i publicznego celebrowania Jego darów – wyjaśnia w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka relacji żydowsko-chrześcijańskich Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich oraz żydowska konsultorka serialu „The Chosen”. Dziś wieczorem rozpoczyna się Szmini Aceret – dosłownie ósmy dzień zgromadzenia, radosne święto kończące siedmiodniowy Sukot, upamiętniający wyjście Izraelitów z Egiptu.

Prof. Bańka o Synodzie: Chcę pokazywać ważną rolę świeckich Wiadomości
Prof. Bańka o Synodzie: Chcę pokazywać ważną rolę świeckich

Chcę pokazywać ważną rolę świeckich w wymiarze ewangelizacji, odnajdywaniu swojej tożsamości i podmiotowości w Kościele. Szczególną kwestią jest sprawa relacji z duchowieństwem, w oparciu o wzajemny szacunek i dialog – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News prof. Aleksander Bańka, świecki delegat na trwający w Watykanie Synod o synodalności.

Prof. Sławomir Sowiński: Ktokolwiek wygra te wybory, Kościół ma swoją misję i drogę Wiadomości
Prof. Sławomir Sowiński: Ktokolwiek wygra te wybory, Kościół ma swoją misję i drogę

Ewentualne rządy - czy współrządzenie – Lewicy, obok upominania się o prawo do życia dla wszystkich, postawią przed nami zapewne także konieczność obrony – zagwarantowanej w Konstytucji – wolności religijnej w przestrzeni publicznej. Z kolei dalsze potencjalne rządy prawicy to, obok różnych możliwości dla Kościoła w życiu publicznym, także niebezpieczeństwo politycznego instrumentalizowania jego autorytetu, czy pokusa zamykania uniwersalnego przesłania Ewangelii, w ciasnej klatce religii obywatelskiej – pisze w swym komentarzu dla KAI dotyczącym ewentualnych konsekwencji wyborów dr hab. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

Wiadomości
Kraków: 85. rocznica śmierci św. Siostry Faustyny

Duchowa ambicja, ufność, pokora, miłość i męstwo doprowadziły Siostrę Faustynę do świętości. Na te cechy Apostołki Bożego miłosierdzia wskazał ks. Zbigniew Bielas podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach w 85. rocznicę śmierci mistyczki.

Relacje pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską w ciągu dziejów Wiadomości
Relacje pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską w ciągu dziejów

Dla Polski Rzym jako stolica zachodniego chrześcijaństwa był zawsze istotnym punktem odniesienia, a nieraz także gwarantem suwerenności. Z kolei dla Papiestwa Polska, jako jeden z większych chrześcijańskich krajów Europy, od czasów średniowiecza była istotnym i jednym z najbardziej lojalnych partnerów na arenie międzynarodowej. I tak jest do dziś. Materiał poniższy publikujemy z okazji przyjazdu do Warszawy nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, którym jest abp Antonio Guido Filipazzi.

Do Polski przybył nowy nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi Wiadomości
Do Polski przybył nowy nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przybył dziś (5.10.2023) do Warszawy. Funkcje dyplomatyczne podejmie po złożeniu listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jerozolima: Pięć osób aresztowanych za plucie na chrześcijan Wiadomości
Jerozolima: Pięć osób aresztowanych za plucie na chrześcijan

Pięć osób zostało aresztowanych w Jerozolimie w środę za opluwanie chrześcijan i budynków kościelnych na Starym Mieście w Jerozolimie. Według izraelskiej policji, podejrzani to cztery osoby dorosłe i jedna nieletnia. Według źródeł kościelnych, ataki na chrześcijan ze strony radykalnych, ultraortodoksyjnych Żydów ostatnio gwałtownie wzrosły.

Wiadomości
[wywiad] Prymas Polski: Apelowałbym o więcej opamiętania i szacunku w czasie kampanii wyborczej

- Kościół nie identyfikuje się z żadną partią polityczną. Taka identyfikacja byłaby zaprzeczeniem istoty Kościoła, tego czym on jest i do czego został powołany – mówi w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Prymas odnosząc się do obecnej kampanii wyborczej apeluje o kulturę dialogu, przypominając, że „nie można szerzyć nienawiści i w imię własnych interesów niszczyć ludzi”. - Osobiście apelowałbym o mniej etykietowania i czarnego PR, a więcej merytorycznej debaty - dodaje.

Kościół wspomina dziś św. s. Faustynę Kowalską. To także 90. rocznica jej przyjazdu do Wilna Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. s. Faustynę Kowalską. To także 90. rocznica jej przyjazdu do Wilna

Dziś, 5 października, przypada 85. rocznica śmierci św. siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia. W tym roku minęła także 90. rocznica przyjazdu św. siostry Faustyny do Wilna na dłuższy, trzyletni pobyt. W Wilnie został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego według wskazówek mistyczki, tu powstała Koronka do Bożego Miłosierdzia. Do naszych czasów zachowało się tam kilka miejsc związanych ze świętą oraz kultem Bożego Miłosierdzia.

Nowa papieska adhortacja Laudate Deum: Człowiek stawiający siebie w miejsce Boga zagrożeniem dla samego siebie Wiadomości
Nowa papieska adhortacja "Laudate Deum": Człowiek stawiający siebie w miejsce Boga zagrożeniem dla samego siebie

Przed stawieniem siebie w miejsce Boga przestrzega Ojciec Święty w swojej szóstej adhortacji apostolskiej noszącej tytuł „Laudate Deum” na temat kryzysu klimatycznego. Jak zaznacza, stanowi ona dopełnienie encykliki „Laudato si’” z 24 maja 2015 roku.

Dykasteria Nauki Wiary o sakramentach dla rozwiedzionych żyjących w nowym związku Wiadomości
Dykasteria Nauki Wiary o sakramentach dla rozwiedzionych żyjących w nowym związku

Na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary można znaleźć odpowiedź na serię pytań zaproponowanych przez emerytowanego arcybiskupa Pragi, kardynała Dominika Dukę: w przypadku nowych związków wszyscy księża są wezwani do zaproponowania drogi rozeznania ukazującej „matczyne oblicze Kościoła”.

Kościół wspomina dziś św. Franciszka z Asyżu, pierwszego stygmatyka Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Franciszka z Asyżu, pierwszego stygmatyka

„Ojciec seraficki”, pierwszy historycznie potwierdzony stygmatyk, jedyny święty, który nie ma wrogów – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 4 października przypada wspomnienie św. Franciszka z Asyżu (1181/1182-1226). Kanonizował go papież Grzegorz IX w 1228 roku. Jego relikwie znajdują się w bazylice jemu poświęconej w Asyżu. Jest patronem franciszkanów, ekologów i handlarzy.

Wiadomości
Nowy Nuncjusz w Polsce - już 5 X.

Po zakończeniu misję w Nigerii, Nuncjusz Apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi niebawem rozpocznie swoją posługę w Polsce.

Papież przewodniczył Mszy św. na otwarcie Synodu Biskupów: Matka Kościół zawsze potrzebuje oczyszczenia, bycia «odbudowaną» Wiadomości
Papież przewodniczył Mszy św. na otwarcie Synodu Biskupów: Matka Kościół zawsze potrzebuje oczyszczenia, bycia «odbudowaną»

Na stałą potrzebę oczyszczenia Kościoła wskazał Franciszek podczas sprawowanej na placu św. Piotra wraz z kardynałami Eucharystii na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Kard. Ryś ogłoszony członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Wiadomości
Kard. Ryś ogłoszony członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dzisiaj nominacje poszczególnych kardynałów jako członków dykasterii Kurii Rzymskiej.

Biskup reaguje na profanację figury Maryi w Strzegomiu: Doznajemy smutku, zażenowania i poczucia naruszenia godności Wiadomości
Biskup reaguje na profanację figury Maryi w Strzegomiu: Doznajemy smutku, zażenowania i poczucia naruszenia godności

1 i 2 października br. w domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Strzegomiu doszło do aktu profanacji. Oświadczenie w tej sprawie wydał ordynariusz miejsca bp Marek Mendyk.

O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów Wiadomości
O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów

O. Timothy Radcliffe wskazał na znaczenie zbliżającego się zgromadzenia synodalnego w Watykanie dla autorytetu Kościoła. Były generał zakonu dominikanów prowadzi rekolekcje przed Synodem Biskupów na temat synodalności, który papież Franciszek zainauguruje jutro w Rzymie. W swoich uwagach dominikanin podkreślił równy autorytet wszystkich uczestniczących mężczyzn i kobiet. Po raz pierwszy niekonsekrowani katolicy również będą mieli prawo głosu na Synodzie.

Emerytury
Stażowe