Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem [video]

"Czuwajcie". Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem biblisty, ks. Pawła Rytel-Andrianika, oraz kazaniem o. Tomasza Grabowskiego OP.

Adwent. Czas oczekiwania Wiadomości
Adwent. Czas oczekiwania

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności Wiadomości
Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

- W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach? – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nominował nowego nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej Wiadomości
Papież nominował nowego nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej

Papież Franciszek mianował 26 listopada nowym nuncjuszem apostolskim przy Unii Europejskiej dotychczasowego biskupa irlandzkiej diecezji Down i Connor – Noëla Treanora, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. Obejmie on to stanowisko po abp. Aldo Giordano, który zmarł 2 grudnia ub.r.

Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o ks. Surgencie: Dobrze, by kuria udostępniła dokumenty Wiadomości
Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o ks. Surgencie: Dobrze, by kuria udostępniła dokumenty

„Byłoby bardzo dobrze, aby teraz – po tym podziwu godnym wysiłku ustaleń autorów tekstu – przystąpiła do dzieła krakowska kuria, umożliwiając uzyskanie odpowiedzi na nasuwające się pytania” - mówi o. Adam Żak SJ. Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka komentuje w rozmowie z KAI artykuł „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, opublikowany w dzisiejszym „Plus Minus”. Jezuita wskazuje również na konieczność zatroszczenia się o osoby poszkodowane przez ks. Surgenta.

Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego Wiadomości
Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Papież: Trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań Wiadomości
Papież: Trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań

"Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji" – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.

Wiadomości
„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

Przewodniczący Episkopatu na Adwent: Najważniejsze jest duchowe przygotowanie Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu na Adwent: Najważniejsze jest duchowe przygotowanie

- Życzę wszystkim dobrego przejścia przez Adwent i spotkania ze Zbawicielem w swoim sumieniu i w sercu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki u progu Adwentu.

Watykan: Prefekt Dykasterii ds. Biskupów wezwał niemiecki episkopat do zawieszenia drogi synodalnej Wiadomości
Watykan: Prefekt Dykasterii ds. Biskupów wezwał niemiecki episkopat do zawieszenia drogi synodalnej

O zawieszenie (moratorium) eksperymentu drogi synodalnej zaapelował 18 listopada do niemieckich biskupów prefekt Dykasterii ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” opublikował jego wystąpienie podczas wspólnych obrad z przebywającymi w Rzymie z wizytą ad limina pasterzami Kościoła w Niemczech w „Augustinianum”.

Ogłoszono wyrok ws. kard. Zena. Chiny ukarały sędziwego hierarchę za działania na rzecz demokracji Wiadomości
Ogłoszono wyrok ws. kard. Zena. Chiny ukarały sędziwego hierarchę za działania na rzecz demokracji

Sprawa kard. Josepha Zena poruszyła cały zachodni świat, który śledził toczący się proces. Grzywna w wysokości około 490 euro to wyrok jaki wydał dzisiaj sąd w Hongkongu wobec 90-letniego kardynała uznanego winnym niezarejestrowania rozwiązanego funduszu na rzecz protestujących przeciwko brakom demokracji w tym specjalnym regionie administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Przełom. Kościół organizuje szkolenie dla biur pielgrzymkowych Wiadomości
"Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania". Przełom. Kościół organizuje szkolenie dla biur pielgrzymkowych

- Trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne – powiedziała Family News Service dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW po pierwszym ogólnopolskim szkoleniu dla organizatorów pielgrzymek. W spotkaniu 23 listopada udział wzięli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych.

Anglicy zakazują prawosławnym siostrom udziału w jarmarku. Powodem jest wsparcie dla rosyjskiej agresji Wiadomości
Anglicy zakazują prawosławnym siostrom udziału w jarmarku. Powodem jest wsparcie dla rosyjskiej agresji

Władze miasta Winchester w Anglii zabroniły prawosławnemu klasztorowi św. Elżbiety z Mińska udziału w tegorocznym jarmarku bożonarodzeniowym. Powodem jest poparcie zakonnic dla wojny Rosji z Ukrainą.

Wiadomości
Bydgoszcz: Mały chłopiec w „Oknie życia”

W bydgoskim „Oknie życia” 21 listopada znaleziono dziecko. To czwarty tego typu przypadek w mieście. Był to mały chłopiec.

Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie 2022. Zatrważające dane Wiadomości
Szlachetna Paczka opublikowała "Raport o Biedzie 2022". Zatrważające dane

Szlachetna Paczka po raz kolejny wydała „Raport o Biedzie”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa w 2021 r. żyło 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.

Wiadomości
Egipt: Patriarcha aleksandryjski przestał wymieniać imię patriarchy Cyryla podczas liturgii

Prawosławny patriarcha aleksandryjski Teodor II oznajmił, że nie będzie już wymieniał w czasie liturgii imienia patriarchy moskiewskiego Cyryla. Jest to jedna z ważnych decyzji, jakie podjął Święty Synod Patriarchatu na swym posiedzeniu 22 listopada w klasztorze św. Jerzego w Kairze.

Wiadomości
Ks. Lo Deserto o koszmarnej sytuacji w Mołdawii: Panuje chaos; nie jesteśmy przygotowani na taki blackout

- Rosjanie zbombardowali granicę między Mołdawią a Ukrainą i zniszczyli wszystkie elektrownie. W tej chwili Mołdawia jest całkowicie pozbawiona światła – powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR wikariusz generalny diecezji kiszyniowskiej, ks. prał. Cesare Lo Deserto.

Wiadomości
„Głęboko niepokojące”. Arcybiskup Nowego Jorku ostrzega przed ustawą o związkach jednopłciowych

W Stanach Zjednoczonych toczy się debata na temat procedowanej w Kongresie ustawy, która skodyfikowałby małżeństwa cywilne osób tej samej płci w prawie federalnym, a nie jak dotychczas stanowym. Do jej podpisania dąży prezydent Joe Biden. Przedstawiciele Kościoła wskazują, że może ona stać się realnym zagrożeniem dla ochrony wolności religijnej w tym kraju i doprowadzić do łamania sumień osób wierzących.

W Mali uprowadzono księdza Wiadomości
W Mali uprowadzono księdza

Kościół katolicki w Mali w Zachodniej Afryce potwierdził zaginięcie niemieckiego księdza katolickiego w tym kraju ogarniętym kryzysem. Konferencja Biskupów Mali poinformowała 22 listopada, że losy księdza Hansa-Joachima Lohre są nieznane od niedzielnego poranka. Jego opuszczone auto znaleziono w pobliżu jednego z gmachów w stolicy kraju, Bamako. Policja wychodzi z założenia, że jest to porwanie. Dotychczas nie pojawiło się żądanie okupu, nikt też nie przyznał się do porwania.

Wiadomości
Bp Andrzej Czaja: Co to znaczy "wierzyć w Kościół"? [wywiad]

- Wiara w Kościół jest rzeczą trudną, gdyż obecność Boga w Kościele jest nierzadko przysłonięta naszym ludzkim grzechem, który niszczy jedność z Bogiem, pokój Boży w nas i wspólnotę wiary – mówi bp Andrzej Czaja w wywiadzie dla KAI. Dodaje, że „musimy więc Kościół oczyszczać z tego wszystkiego co uderza w jedność, w świętość, w powszechność i w apostolskość Kościoła. Jakakolwiek rysa na którymś z tych przymiotów Kościoła sprawia, że zaciemniamy prawdę, że Kościół jest Boży”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe