[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bankructwo duchowe tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bankructwo duchowe

„Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię (…) Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę” (Rz 7, 15. 18-19).

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem? [video] wideo
Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem? [video]

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Franciszek: Jesteśmy miłością życia Jezusa Wiadomości
Franciszek: Jesteśmy miłością życia Jezusa

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Franciszek na dzień powołań: Jesteśmy powołani, by siać nadzieję i budować pokój Wiadomości
Franciszek na dzień powołań: Jesteśmy powołani, by siać nadzieję i budować pokój

Do zasiewania nadziei i budowania pokoju w perspektywie odczytania swojego powołania zachęca Ojciec Święty w opublikowanym dziś orędziu na 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jest on obchodzony w IV niedzielę wielkanocną, która w tym roku przypada 21 kwietnia.

Ewangelia na IV Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Dobrego Pasterza) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na IV Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Dobrego Pasterza) z komentarzem [video]

"Ja jestem dobrym pasterzem". Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Dziś Niedziela Dobrego Pasterza i Światowy Dzień Modlitw o Powołania Wiadomości
Dziś Niedziela Dobrego Pasterza i Światowy Dzień Modlitw o Powołania

W czwartą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w tym roku będzie obchodzony już po raz 61. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który w tym roku przebiega pod hasłem „Powołani, by siać nadzieję i budować pokój”.

Historia Heleny Kmieć Wiadomości
Historia Heleny Kmieć

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. – Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna – mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Kard. Parolin: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia” Wiadomości
Kard. Parolin: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”

- Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie Wiadomości
Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

W opublikowanym właśnie liście apostolskim papież Franciszek wyjaśnia powody konieczności zmian w watykańskim systemie sądowniczym.

[wywiad] Niezwykła historia związku głęboko wierzącej kobiety i zaciekłego ateisty Wiadomości
[wywiad] Niezwykła historia związku głęboko wierzącej kobiety i zaciekłego ateisty

Nakładem Wydawnictwa M ukazała się biografia Elżbiety i Feliksa Leseur „Połączeni przez miłość, podzieleni przez wiarę”. O niezwykłej historii wierzącej żony i męża zaciekłego ateisty, szacunku dla innych poglądów i sile modlitwy w rozmowie z KAI mówi Magdalena Dobosz, redaktorka książki.

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera Wiadomości
Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej – powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora – jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» – oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Papieska wizyta z Wenecji Wiadomości
Papieska wizyta z Wenecji

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Dr Elżbieta Wiater do świeckich dominikanów: Jak wytrzymać w Kościele? Wiadomości
Dr Elżbieta Wiater do świeckich dominikanów: Jak wytrzymać w Kościele?

"Jak wytrzymać w Kościele?" - to temat konferencji, jakie dr Elżbieta Wiater wygłosiła do członków III Zakonu Kaznodziejskiego w ramach cyklu "Obserwatorium Wiary" w dominikańskim klasztorze na warszawskim Służewie. "Mamy jako Kościół do zaoferowania światu współczesnemu bardzo wiele: nadzieję przekraczającą doczesność, wiarę, przestrzeń wysłuchania, wspólnotę, a przede wszystkim – pewną drogę do życia wiecznego" - przekonywała dr Wiater.

Duszpasterz PKWP: Dajemy ludziom nadzieję, jakiej nie może dać im świat Wiadomości
Duszpasterz PKWP: Dajemy ludziom nadzieję, jakiej nie może dać im świat

- Niesienie pomocy materialnej to dobre dzieło, ale to nie wszystko, co możemy zanieść ludziom. Nadajemy temu wsparciu większą wartość, gdy jest w nim miejsce dla Chrystusa – podkreślił ks. Anton Lässer CP, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie, który zwrócił się do polskich darczyńców stowarzyszenia.

„Naszym zadaniem jest przekazanie dziedzictwa św. Jana Pawła II”. Przed nami 10. rocznica kanonizacji Wiadomości
„Naszym zadaniem jest przekazanie dziedzictwa św. Jana Pawła II”. Przed nami 10. rocznica kanonizacji

– Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

„Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia” Wiadomości
„Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia”

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskie opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Rada Europy uznała Rosyjski Kościół Prawosławny za instrument kremlowskiej propagandy Wiadomości
Rada Europy uznała Rosyjski Kościół Prawosławny za instrument kremlowskiej propagandy

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) w Strasburgu uznało Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) za oficjalny instrument wpływu i propagandy Moskwy. Zostało to zapisane w rezolucji, w której wezwano również do uznania prezydenta Rosji Władimira Putina za wybranego bezprawnie.

Przynieście kwiaty na imieniny ks. Popiełuszki Wiadomości
Przynieście kwiaty na imieniny ks. Popiełuszki

23 kwietnia Kościół tradycyjnie wspomina świętego Wojciecha, patrona Polski, oraz legendarnego św. Jerzego, pogromcę smoka. Tego dnia swoje imieniny obchodził ks. Jerzy Popiełuszko. W tym roku zorganizowano z tej okazji niecodzienną akcję.

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć nie będzie się toczył w kierunku męczeństwa Wiadomości
Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć nie będzie się toczył w kierunku męczeństwa

Archidiecezja krakowska opublikowała oświadczenie postulatora procesu beatyfikacyjnego misjonarki Heleny Kmieć dotyczące kierunku, w którym będzie podążał ów proces.

Wiadomości
Bp Marek Mendyk wygrał proces z "Gazetą Wyborczą"

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Emerytury
Stażowe