20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu Wiadomości
20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Wiadomości
W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca”

W sierpniu, jak w żadnej innej porze roku, możemy obserwować na niebie „spadające gwiazdy”. Kiedy Ziemia na swojej drodze wokół Słońca przecina tor komety Swifta-Tuttle’a, wielkie ilości odłamków komety pędzące z prędkością 60 km na sekundę, a więc 216 tys. km na godzinę, dostają się w sferę okołoziemską i tam się spalają. Ludowa tradycja mówi, że to „płacze niebo” albo że są to „łzy św. Wawrzyńca”, ponieważ nasilenie tego zjawiska przypada na okres, w którym przypada wspomnienie tego świętego – 10 sierpnia.

Wiadomości
Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie Wiadomości
Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie

Niezwykle poważna jest sytuacja w Jemenie. Mimo trwającego od czterech miesięcy rozejmu konsekwencją paroletniej wojny domowej jest nadal potężna zapaść gospodarcza. Zapasy żywności mogą skończyć się w przeciągu kilku miesięcy, informuje OXFAM - międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. „Odblokowanie portów Ukrainy to za mało, konieczna jest interwencja organów ONZ” – stwierdza Francesco Petrelli, doradca OXFAM ds. polityki bezpieczeństwa żywnościowego.

„New York Times”: Franciszek uczy świat znaczenia i wartości starzenia się Wiadomości
„New York Times”: Franciszek uczy świat znaczenia i wartości starzenia się

Papieskie podejście do problemu starzenia się przedstawił Jason Horowitz, watykański korespondent „New York Timesa” w kontekście niedawnej pokutnej pielgrzymki Franciszka do Kanady. W artykule, zamieszczonym na łamach dziennika 28 lipca, zauważył przy okazji, że zagadnienie to poruszali też dwaj poprzednicy obecnego papieża, ale każdy czynił to na swój sposób i odmiennie. Według autora Franciszek chce w większym niż dotychczas zakresie katechizować i uczyć ludzi o znaczeniu i wartości starzenia się, zwłaszcza w społeczeństwach, w których problem ten stał się swego rodzaju tematem zakazanym.

Wiadomości
[wywiad] Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie Wiadomości
Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie

W wywiadzie opublikowanym na łamach polskiej edycji "Newsweeka" p. Andrzej Pogorzelski oskarżył obecnego biskupa świdnickiego o molestowanie go. Według rozmówcy "Newsweeka", miało do tego dojść, gdy Pogorzelski miał osiem lat. Na publikację zareagował bp Marek Mendyk, który w wydanym oświadczeniu kategorycznie zaprzecza zarzutom.

Kościół, który milczy, kompromituje się! - list Edyty Stein do Piusa XI Wiadomości
"Kościół, który milczy, kompromituje się!" - list Edyty Stein do Piusa XI

W święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy - Edyty Stein, a zarazem w 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz-Birkenau – abp Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI, wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

80. rocznica śmierci Edyty Stein. W Kościele święto św. Teresy Benedykty od Krzyża Wiadomości
80. rocznica śmierci Edyty Stein. W Kościele święto św. Teresy Benedykty od Krzyża

"Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie". Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. 80 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Odmieniona twarz Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Odmieniona twarz

„Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe” (Łk 9, 29).

Bp Muskus: misją Kościoła dzisiaj jest dawanie nadziei pośród kryzysów i zwątpienia Wiadomości
Bp Muskus: misją Kościoła dzisiaj jest dawanie nadziei pośród kryzysów i zwątpienia

Pokora „małej trzódki”, odwaga i wezwanie do niesienia nadziei to trzy punkty „Jezusowego programu dla Kościoła”, o których mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. dla pielgrzymów Wspólnoty Śródmiejskiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Odprawił ją przy Bramie Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Papież modli się za ofiary wypadku autokaru w Chorwacji i o pokój na Ukrainie Wiadomości
Papież modli się za ofiary wypadku autokaru w Chorwacji i o pokój na Ukrainie

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie ofiary wypadku autokaru w Chorwacji z polskimi pielgrzymami zmierzającymi do Medugorje, oraz w intencji pokoju na Ukrainie.

Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Nie bój się, mała trzódko...". Komentarz o. Wojciech Prus OP.

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej podał datę wizyty papieskiej w Kijowie? Wiadomości
Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej podał datę wizyty papieskiej w Kijowie?

Od miesięcy utrzymują się spekulacje dotyczące wizyty papieża Franciszka na Ukrainie. Dziś datę papieskiego przybycia do Kijowa zasugerował Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Wiadomości
Abp Gądecki i kard. Nycz proszą o modlitwę w intencji poszkodowanych i rodzin ofiar wypadku polskiego autokaru

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz proszą o modlitwę w intencji poszkodowanych w wyniku wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami zmierzającymi do Medugorje.

Ewangelia na Święto Przemienienia Pańskiego z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na Święto Przemienienia Pańskiego z komentarzem [video]

Przemienienie Pańskie. Komentarz o. Mieczysław Łusiak SJ.

Nauczycielka LGBT pozwała katolicką szkołę i archidiecezję. Sąd orzekł jednoznacznie Wiadomości
Nauczycielka LGBT pozwała katolicką szkołę i archidiecezję. Sąd orzekł jednoznacznie

28 lipca zapadł wyrok w sprawie Starkey v. Roncalli High School w Indianapolis. Sąd apelacyjny nie pozostawił powódce wątpliwości - szkoły prowadzone przez wspólnoty wyznaniowe mają prawo zatrudniać nauczycieli według kryteriów moralnych własnej religii.

Miejscowy biskup po raz pierwszy obecny na Festiwalu Młodych w Medugorje Wiadomości
Miejscowy biskup po raz pierwszy obecny na Festiwalu Młodych w Medugorje

Po raz pierwszy biskup diecezji Mostar-Duvno jest gościem Festiwalu Młodych – Mladifestu, jaki od 1 do 6 sierpnia trwa – już po raz 33 – w położonym na jej terenie Medugorje Bp Petar Palić, mianowany w 2020 roku, był już wcześniej w Medugorje w marcu br., towarzysząc watykańskiemu sekretarzowi ds. relacji z państwami abp. Paulowi Gallagherowi.

Duchowni stanowią niecałe 0,3 proc. skazanych. Min. Sprawiedliwości zaprzecza medialnej tezie o skali pedofilii wśród księży Wiadomości
Duchowni stanowią niecałe 0,3 proc. skazanych. Min. Sprawiedliwości zaprzecza medialnej tezie o skali pedofilii wśród księży

W polskich więzieniach aktualnie 1756 osób odbywa wyroki za przestępstwa związane z seksualnym molestowaniem osoby małoletniej. Wśród nich jest 5 duchownych – poinformowało dziś KAI Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacje te przeczą medialnej tezie, sformułowanej w oparciu o raport Państwowej Komisji ds. Pedofili, że duchowieństwo jest drugim po rodzinie środowiskiem dopuszczającym się seksualnego wykorzystywania dzieci.

Muzułmance zakazano noszenia chusty na szkoleniu. ONZ interweniuje: Francja naruszyła prawa obywatelskie Wiadomości
Muzułmance zakazano noszenia chusty na szkoleniu. ONZ interweniuje: Francja naruszyła prawa obywatelskie

Francja naruszyła Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zakazując kobiecie noszenia islamskiej chusty w czasie szkolenia zawodowego dla dorosłych, zorganizowanego w państwowym liceum. Podjętą w marcu decyzję Komitet przekazał adwokatowi poszkodowanej dopiero 3 sierpnia.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe