[wywiad] Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania lekcji religii w parafiach Wiadomości
[wywiad] Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania lekcji religii w parafiach

- Jeśli rząd zredukuje religię do jednej godziny tygodniowo, Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania drugiej godziny w parafiach. Pracę i utrzymanie mogą też stracić katecheci. To wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie odnosi się do planów resortu edukacji w sprawie lekcji religii oraz tłumaczy jak Kościół może zahamować rezygnację młodzieży z tych zajęć.

Dziś przypada święto św. Kazimierza, obrońcy ubogich i uciemiężonych Wiadomości
Dziś przypada święto św. Kazimierza, obrońcy ubogich i uciemiężonych

Człowiek o „czystym sercu i czystych rękach”, któremu udało się przejść zwycięsko przez próbę władzy, bogactwa i cielesnych pokus. 4 marca obchodzimy święto św. Kazimierza (1458-1484), królewicza. Jego relikwie znajdują się w katedrze w Wilnie. Jest patronem młodzieży litewskiej, Zakonu Kawalerów Maltańskich, sprawujących władzę, umierających.

Ksiądz o sytuacji w Chersoniu: Pocisk eksplodował, jego część została w ziemi; Pan nas chroni Wiadomości
Ksiądz o sytuacji w Chersoniu: Pocisk eksplodował, jego część została w ziemi; Pan nas chroni

- Niektórzy wracają, ponieważ zostawili wszystko za sobą, a teraz przychodzą zobaczyć stan swojej własności i ponownie wyjeżdżają - powiedział ks. Maksym, wikariusz parafii w Chersoniu. W dniach 2-3 marca 2022 r. Rosjanie zdobyli miasto, które Ukraińcy odzyskali 11 listopada 2022 r. Ciągle jednak Chersoń jest niszczony przez rosyjskie ostrzały.

Jezus i żydowscy mędrcy o nastawieniu do handlu w Świątyni Wiadomości
Jezus i żydowscy mędrcy o nastawieniu do handlu w Świątyni

Jezus wypędza kupców i sprzedawców ze Świątyni. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: czy ta krytyka handlu jest ogólnym oskarżeniem wszystkich Żydów w czasach Jezusa, czy też jest skierowana konkretnie przeciwko kapłanom Świątyni? – na to pytanie w komentarzu dla Centrum Heschela KUL odpowiada ortodoksyjny rabin Guy Alaluf odnosząc się do słów Ewangelii trzeciej niedzieli Wielkiego Postu oraz nauczania żydowskich myślicieli czasów Drugiej Świątyni.

Przewodniczący KEP o Dekalogu: Niezmienne prawa, nikt nie może od nich dyspensować Wiadomości
Przewodniczący KEP o Dekalogu: Niezmienne prawa, nikt nie może od nich dyspensować

Dekalog stanowi uprzywilejowany wyraz prawa naturalnego. Są to przykazania ze swej natury niezmienne i obowiązujące zawsze i wszędzie. Nikt też nie może dyspensować od ich zachowania – mówił w trzecią niedzielę Wielkiego Postu w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wziął udział w jubileuszu stulecia parafii pw. św. Antoniego na poznańskiej Starołęce erygowanej przez abp. Edmunda Dalbora.

Watykan pomaga Ukrainie w wymianie jeńców i wydostawaniu dzieci z Rosji Wiadomości
Watykan pomaga Ukrainie w wymianie jeńców i wydostawaniu dzieci z Rosji

Włoskie media informują o wdzięczności wobec Watykanu, jaką wyrazić miał doradca prezydenta Zełeńskiego, Mychajło Podolak.

Dość, proszę! Powiedzmy: 'Stop'. Franciszek wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy Wiadomości
"Dość, proszę! Powiedzmy: 'Stop'". Franciszek wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy

„Zachęcam do kontynuowania negocjacji w sprawie natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i w całym regionie” – apelował po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek. Prosił o to, aby zakładnicy porwani z Izraela mogli zostać natychmiast uwolnieni i powrócić do swoich bliskich, a ludność cywilna w strefie Gazy mogła mieć bezpieczny dostęp do pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

Papież na Anioł Pański: Jezus nie godzi się, aby świątynia-targowisko zastępowała świątynię-dom Wiadomości
Papież na "Anioł Pański": Jezus nie godzi się, aby świątynia-targowisko zastępowała świątynię-dom

Jezus zaprasza nas abyśmy czynili w nas i wokół nas więcej domu, a mniej targowiska – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]

Jezus przepędza przekupniów ze świątyni i zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie. Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na bulwersującą czwartkową masakrę Wiadomości
Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na bulwersującą czwartkową masakrę

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” – piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

Papież przyjął Olafa Scholza. Kanclerz otrzymał znaczący prezent Wiadomości
Papież przyjął Olafa Scholza. Kanclerz otrzymał znaczący prezent

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

Wiadomości
Papież do dzieci: Pan Jezus nazywał Boga Tatusiem

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który będzie po raz pierwszy obchodzony 25 i 26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5).

Apel przewodniczącego Episkopatu o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców Wiadomości
Apel przewodniczącego Episkopatu o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców

O budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza dzieci żyjących pod sercem matki oraz o profesjonalne i kompleksowe wspieranie ich rodziców zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel został opublikowany w związku ze złożonymi w Sejmie RP projektami prawnymi, dotyczącymi zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek.

Reżyser filmu Powstaniec 1863: Ksiądz Brzóska uczy nas ofiarności i wytrwałości Wiadomości
Reżyser filmu "Powstaniec 1863": Ksiądz Brzóska uczy nas ofiarności i wytrwałości

"To historia kapłana, którego okoliczności wybuchu niepodległościowego zrywu rzuciły do podjęcia bardzo trudnych decyzji i chwycenia za broń" - tak o filmie "Powstaniec 1863" opowiada jego reżyser i producent Tadeusz Syka. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, jak bardzo aktualne przesłanie niesie film dla obecnych pokoleń. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wiadomości
Abp Gądecki: Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej

Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej. Nie dlatego, że są jej dysponentami, ale dlatego, że są jej stróżami - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przemawiał w czwartek podczas gali wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego Zespołowi Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Uroczystość odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Jędraszewski o Wyklętych: Ich przelana krew jest dziś dla nas jednym wielkim wołaniem o wierność Wiadomości
Abp Jędraszewski o Wyklętych: Ich przelana krew jest dziś dla nas jednym wielkim wołaniem o wierność

– Ppłk. Łukasz Ciepliński i jego towarzysze broni zamordowani 73 lata temu nie ustali do końca w miłości do Boga i do ojczyzny. Dla nas dzisiaj ich przelana krew jest jednym wielkim wołaniem o wierność – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w czasie Mszy św. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wiadomości
Przewodniczący KEP u nuncjusza w związku z nadchodzącym końcem pełnienia urzędu

Z uwagi na zbliżający się koniec pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Ks. Trzaska: Za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, jak żołnierza podziemia Wiadomości
Ks. Trzaska: Za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, jak żołnierza podziemia

W powojennej Polsce kapłani byli pośrednim wsparciem dla podziemia antykomunistycznego, za co często płacili więzieniem - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Tomasz Trzaska. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreśla, że duchowni szczególnie na tzw. prowincji cieszyli się dużym autorytetem i ich słowa nakłaniały miejscową ludność do wspierania „leśnych". 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Sylwetki kapłanów niezłomnych – Dzień Żołnierzy Wyklętych Wiadomości
Sylwetki kapłanów niezłomnych – Dzień Żołnierzy Wyklętych

– Bez wątpienia możemy nazywać ich kapelanami wyklętymi! – tak o kapłanach zaangażowanych w działalność Polskiego Państwa Podziemnego, mówi historyk Tadeusz Płużański. Wielu z nich skazanych zostało na śmierć. – Komuniści wiedzieli, że Kościół jest ostoją polskości, że jest ostoją wartości. Kościół był zawsze wrogiem dyktatur i totalitaryzmów – mówi KAI kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ks. Tomasz Trzaska. Jak co roku, 1 marca przypada dzień Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z prezesem WiN ppłk. Łukaszem Cieplińskim. Zamordowani zostali strzałem w tył głowy.

Norwegia przygotowuje się na tysiąclecie męczeństwa św. Olafa Wiadomości
Norwegia przygotowuje się na tysiąclecie męczeństwa św. Olafa

Norwegia rozpoczęła przygotowania do tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Olafa. Był on królem, który doprowadził do zjednoczenia kraju i zaprowadził w nim chrześcijaństwo. Jubileusz przypada w 2030 r., jednak przygotowania rozpoczęły się już teraz, ponieważ, jak mówi bp Erik Varden, wielkie rzeczy wymagają czasu.

Emerytury
Stażowe