Dzisiaj przedstawiciele polskich władz będą rozmawiać w Radzie UE na temat projektu dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych. – Wiemy, że nasz rząd zastanawiał się czy taka regulacja byłaby zgodna z prawem UE. My jednak mamy już opinię służb prawnych Rady, że proponowana dyrektywa jest zgodna z traktatami unijnymi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by jak najszybciej zacząć nad nią procedować – podkreśla Przewodniczący KK NSZZ Solidarność.
Organizacje „Solidarności” w Grupie TAURON wszczęły w swoich firmach spory zbiorowe. To wyraz niepokoju o miejsca pracy w związku z prowadzonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych procesem transformacji energetycznej. W całej branży wśród załóg rośnie niepokój, a liderzy „Solidarności” zwracają uwagę na niedotrzymywanie przez stronę rządową dotychczasowych ustaleń. Dzisiaj w tej sprawie odbyło się spotkanie on-line Prezydium Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Związku Piotrem Dudą.
Jeszcze do końca marca trwa nabór na słuchaczy Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS). Partnerem przedsięwzięcia jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która ma również swojego przedstawiciela w Radzie Programowej.
Poniżej publikujemy w całości apel o przekazywanie 1 proc. na Fundusz stypendialny NSZZ „Solidarność”.
Odkąd na czele zarządu naszej spółki stanął Daniel Obajtek, mamy do czynienia z okresem odważnego i ambitnego rozwoju Grupy kapitałowej PKN Orlen i nowym otwarciem w dialogu społecznym z organizacjami związkowymi - podkreśliła w oświadczeniu Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” PKN Orlen.
Zdaniem organizacji „Solidarności” działających w Grupie TAURON, proces transformacji energetycznej prowadzony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych zakłada jej likwidację. W Grupie, która obejmuje obszary dystrybucji, wytwarzania, wydobycia, ciepła i wsparcia narasta wśród załóg niepokój. A sprawa dot. blisko 26. tys. pracowników. Dzisiaj odbyło się spotkanie on-line w tej sprawie z szefem „Solidarności” Piotrem Dudą.
Solidarność zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej – chodzi o ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. „S” wskazuje, że jest spora grupa przedsiębiorców, która wykorzystuje lukę prawną - uzupełniają lub przekształcają swoje usługi w pseudo punkty pocztowe, w których jest sprzedawany alkohol.
To był wspaniały, niezwykle radosny i serdeczny człowiek. Prawdziwy Książę Kościoła, który nie tworzył bariery i potrafił zjednywać sobie ludzi. Do dzisiaj jestem pod ogromnym wrażeniem jak bez trudu zapełniał katedrę gliwicką tłumem wiernych, którzy nie tylko chcieli Go słuchać, ale zwyczajnie się z nim spotkać. Zarazić Jego humorem, pełnym dystansu nawet do samego siebie.
W marcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła strategie na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Strategia ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
W nocy 14 marca 2021 r. odeszła do Pana Teresa Zajdel - aktywna działaczka Solidarności Walczącej w latach 1984-1990, łączniczka podziemnych struktur Solidarności Walczącej w Trójmieście.
Mija 40 lat od Bydgoskiego Marca ’81. 16 marca 1981 r. w godzinach porannych rolnicy zajęli znajdującą się przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy siedzibę władz wojewódzkich Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i ogłosili w niej strajk okupacyjny, który wpłynął na losy całego kraju.
Ubóstwo, wykluczenie społeczne, złe warunki pracy, niskie dochody to determinanty społeczno-ekonomiczne odpowiedzialne w znaczącym stopniu za sytuację zdrowotną dużej części populacji – w tym na proces starzenia się – ocenia Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W swojej opinii na temat rządowego dokumentu „Zielona księga w sprawie starzenia się”, zwraca uwagę na istotne braki w tym opracowaniu.
- Zgodnie z uzgodnieniami z listopada 2018 r. zawartymi pomiędzy MSWiA i działającymi w tych służbach związkami zawodowymi, osoby te [funkcjonariusze SG, SOP i PSP przyp. red.] miały mieć zaliczony tzw. „cywilny staż” do wysługi emerytalnej, uprawniającej do świadczeń. Niestety wprowadzone w nowelizacji rozwiązania są sprzeczne z przywołanymi uzgodnieniami – pisze w liście przewodnim do Ministrów Macieja Wąsika, Zbigniewa Ziobry oraz Tadeusza Kosińskiego, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.
Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Piotr Duda był gościem w Polskim Radiu 24, gdzie mówił o grzywnie, jaką gdański Zarząd Dróg i Zieleni nałożył na Związek za rozwieszenie banerów związanych z obchodami 40-lecia powstania Związku.
Na Białorusi nic się nie zmieniło. Trwają aresztowania, za drobne wykroczenia zasądzane są wysokie kary, a ludzie trafiają do gułagów, o istnieniu których niewielu zdaje sobie sprawę – mówił Paweł Łatuszka, były minister kultury, a obecnie współpracownik Swiatłany Cichanouskiej, który wczoraj spotkał się warszawskiej siedzibie Związku z przewodniczącym Piotrem Dudą. Białoruski dysydent poprosił lidera „Solidarności” o pomoc w nagłaśnianiu na forum międzynarodowym o sytuacji na Białorusi.
Projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych jest nie do zaakceptowania – stwierdzili zgodnie przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wszystkich służb mundurowych, którzy spotkali się 11 marca z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą w warszawskiej siedzibie Związku. Chodzi o możliwość doliczenia „cywilnego stażu” do służby, który zdaniem związkowców „Solidarności” zamiast ujednolicać, de facto tworzy czwarty system.
Marzec ’68 był wydarzeniem wielowątkowym. W przeciągu kilku tygodni splotło się ze sobą kilka niezależnych, często zupełnie odmiennych zjawisk. Stąd też mówiąc o genezie Marca wspomnieć należy o szeregu różnorodnych procesów.
Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy 10 marca wpłynęło pismo od handlowej Solidarności, w którym nawołuje głowę państwa do podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii uszczelnienia ustawy o wolnych niedzielach. Widząc, że nie udało się wyeliminować wyjątku od zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych - z którego chętnie korzystają sklepy spożywcze - związkowcy wpadli na nowy pomysł. Polega on na znowelizowaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości w taki sposób, aby placówki pocztowe nie mogły handlować alkoholem.
Udało mu się wygrać w sądzie, a także po ponad dwóch latach został przywrócony do pracy. Czy warto było walczyć o sprawiedliwość?
Powstanie angielska wersja "Alfabetu Solidarności" - książki wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pod redakcją Krzysztofa Nowaka. - Jest to kompendium wiedzy o fenomenie tego legendarnego związku - mówi Krzysztof Nowak.