Sprawozdawcze ZZD NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski za nami

– Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Na myśli przede wszystkim mam to, czym się na co dzień zajmujemy. Czyli transformację energetyczną. To jest wielkie wyzwanie dla całego narodu, ale również dla nas dla TAURONU Wydobycie, dla ZG Sobieski – rozpoczął Prezes TAURON Wydobycie Jacek Pytel, goszcząc na Sprawozdawczym Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.
 Sprawozdawcze ZZD NSZZ
/ Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobies

W piątek 17 września w Jaworznie odbyło się Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów (ZZD) NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. ZZD to największa władza w NSZZ Solidarność ZG Sobieski z pośród, których wybierana jest Komisja Zakładowa i Prezydium bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie związku. Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów powinno się odbyć w połowie kadencji, lecz ze względu na pandemię koronawirusa odłożono w czasie sprawozdania. Szczęśliwie udało się przeprowadzić je 17 września.

Sprawozdanie to szczegółowe przedstawienie prac KZ oraz Prezydium w obecnej kadencji, jest to również okazja do przedstawienia sytuacji zakładu bezpośrednio od zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą bezpośrednio pracownikom.

Podczas piątkowego zebrania Delegaci gościli szefostwo firmy tj. Prezesa TAURON Wydobycie Jacka Pytla, Wiceprezesa ds. Technicznych TAURON Wydobycie Romana Gąskę a także dyrektorów ZG Sobieski Tomasza Sporka Dyrektora ds. Pracy ZG Sobieski oraz Marcina Kruka Dyrektora ds. Technicznych ZG Sobieski.

W temacie bieżącej sytuacji w TAURON Wydobycie dużo uwagi poświęcił Prezes Jacek Pytel. Mówił o skomplikowanej sytuacji spółki, o trudnych dwóch latach a także o perspektywie dla firmy odnośnie tzw. „umowy społecznej” dla górnictwa węgla kamiennego.

- Proszę Państwa, wśród rzeczy najważniejszych: jesteśmy w „umowie społecznej”, jest przed nami przyszłość funkcjonowania do 2049 roku – mówił Prezes Pytel- Niebawem jak sądzę uda się zawrzeć porozumienie w Prokuratorii Generalnej z głównym wykonawcą, który przystąpi do kontynuacji drążenia szybu Grzegorz. - Nic o nas bez nas. Nad wszystkim czuwamy. Mamy informacje, współpracujemy z ministerstwem. Wiemy, że 10 września delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyła pierwsze spotkanie z KE w sprawie prenotyfikacji „umowy społecznej”. Wiemy, że również tutaj rozmowy nie są łatwe, będą wymagały wielu spotkań.

Prezes TAURON Wydobycie apelował do pracowników o wzmożenie sił, aby spółka wykonała plan - Mamy jeszcze kwartał, mam nadzieję, że uda się nam wykonać to, co żeśmy sobie założyli, żeby od roku przyszłego móc realizować ten poziom wydobycia jaki przyjęliśmy w „umowie społecznej”.

Prezes Gąska mówił o bieżących robotach górniczych oraz przyszłych planach związanych z wydobyciem. Dużo uwagi poświęcił najbliższej przyszłości, łączeniu trzech zakładów w jeden podmiot.

- Ruch, który został wykonany w ramach spółki, czyli połączenie w jeden podmiot trzech zakładów, spowoduje jedno. Mianowicie jakiekolwiek odchylenie w jednej jednostce będzie powodowało szybką interwencję na pozostałych zakładach i wyrównanie tej wielkości gdzie indziej. Dotyczy to wielkości produkcji jak wykorzystania funduszy inwestycyjnych, które nie wykorzystane w jednym zakładzie mogą być wykorzystane gdzie indziej - mówił Prezes Gąska. - Na dzień dzisiejszy spółka ma strategiczne dwa projekty, pierwszy projekt związany z budową szybu Grzegorz. Jest to inwestycja, na którą czekamy wszyscy. Drugi to jest projekt inwestycyjny dla ZG Janina wykonanie poziomu 800 z pogłębieniem szybu Janina VI. Ten projekt jest już na ukończeniu.

Dyrektorzy ZG Sobieski Marcin Kruk oraz Tomasz Sporek po krótce przedstawili sytuację w ZG Sobieski.

Po wystąpieniu gości zaproszonych przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z prac Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej, po których do sprawozdania KZ bezpośrednio odniósł się Przewodniczący Waldemar Sopata. Mówił o pracy jaką związek wykonuje w funkcjonowanie firmy.

- Czas nie jest łatwy, czas jest znowu trudny. Od wspomnianej tu KWK Jaworzno do dzisiaj. Czasami człowiek ma dość. 23 lata to jest nieustanna walka o byt tego zakładu i naprawdę tu nic przesadnego. I dzisiaj znowu jesteśmy w tym samym miejscu - mówił Przewodniczący. - 23 lata temu też było takie ZZD w którym podejmowaliśmy uchwałę, upoważniającą KZ, Prezydium, w którym wtedy ja miałem zaszczyt pierwszy raz uczestniczyć. Podejmowaliśmy decyzję przekształcając KWK Jaworzno w spółkę z.o.o. I dziś, zobaczcie jaka jest ironia losu, jesteśmy na takim samym etapie – kontynuował Przewodniczący Sopata.

Wiele uwagi poświęcił różnego rodzaju negocjacjom, rozmową, pikietom i demonstracjom: - W kontekście co miało miejsce pod TPE i później manifestacja w Warszawie 9 czerwca. To były jasne informacje, a druga strona nas sprawdzała, to była demonstracja siły. Cały czas to jest walka, wyszarpywanie.

- Będziemy bronić tego zakładu, a ten zakład to szyb Grzegorz. I to nie tylko dla nas – podkreślał Przewodniczący Sopata. - Gdyby przyszedł ciężki moment, to do Was pierwszych, do delegatów będziemy się zwracać. Jakby było jakiekolwiek zagrożenie to zwrócimy się do Was.

Na koniec Przewodniczący mówił o „umowie społecznej” - Mam nadzieję, że jakby weszła w życie ta „umowa społeczna”, te dopłaty, to w końcu na jakiś czas sytuacja się ustabilizuje i oby trwało to jak w tej „umowie społecznej” jest zapisane. To jest naprawdę duże osiągnięcie, to też wynika z działalności, udało nam się wyciągnąć Janinę i Sobieski działalność do 49 roku. To jest zapisane, to jest niesamowite osiągnięcie.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rząd proponuje bon energetyczny. Wicepremier Gawkowski zabiera głos tylko u nas
Rząd proponuje bon energetyczny. Wicepremier Gawkowski zabiera głos

- Jestem przekonany, że dzisiaj tych, którzy gdzieś zostaną obok, jest minimalna ilość ale nie dlatego, że rząd o nich zapomniał, ale dlatego, że mają środki, żeby sobie z tym poradzić - powiedział Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Tysol.pl, broniąc założeń nowego bonu energetycznego.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany, brytyjski aktor, który zasłynął rolą w serialu HBO "Gra o tron".

Koleje ataki na niemieckich polityków polityka
Koleje ataki na niemieckich polityków

W Niemczech dochodzi do kolejnych ataków na polityków. W Berlinie lekko ranna w wyniku napaści została była burmistrz Franziska Giffey, z kolei w Dreźnie doszło do ataku na polityka Zielonych.

Prokuratura podjęła decyzję ws. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
Prokuratura podjęła decyzję ws. sędziego Tomasza Szmydta

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie brania udziału Tomasza Szmydta, pełniącego funkcję sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w działalności obcego wywiadu.

Harmonogram odbioru niemieckich nielegalnych śmieci prezentowany przez minister Hennig-Kloskę już nieaktualny Wiadomości
Harmonogram odbioru niemieckich nielegalnych śmieci prezentowany przez minister Hennig-Kloskę już nieaktualny

Niemieckie ministerstwo ochrony środowiska przedstawiło polskiemu ministerstwu harmonogram odbioru nielegalnych niemieckich śmieci z Polski. Sprawa nielegalnych niemieckich śmieci wywiezionych wcześniej do Polski trafiła już przed TSUE w listopadzie 2023 roku, ale pani minister Paulina Hennig-Kloska chciałaby sprawy załatwić drogą dialogu, nie wycofując się jednocześnie ze ścieżki prawnej.

„Wysokie rachunki za prąd i za gaz są skutkiem regulacji PE. Zielony Ład to oszustwo i bieda” polityka
„Wysokie rachunki za prąd i za gaz są skutkiem regulacji PE. Zielony Ład to oszustwo i bieda”

– Zielony Ład to jest oszustwo i to jest bieda. Trzeba z tym skończyć, trzeba Zielony Ład wyrzucić do kosza i przygotować rozwiązania, które będą dla ludzi, a nie przeciwko ludziom – uważa była premier Beata Szydło.

Niemcy: Lewica chce wprowadzenia bonów na kebaby z ostatniej chwili
Niemcy: Lewica chce wprowadzenia bonów na kebaby

Partia Lewicy z Niemiec stwierdziła, że ceny kebabów w tym kraju są zbyt wysokie, dlatego zaproponowała, aby z budżetu państwa wprowadzone zostały… bony na kebab dla wszystkich mieszkańców Niemiec.

Wzrost cen większy, niż zakładał rząd. Rachunki zaskoczą wiele rodzin gorące
Wzrost cen większy, niż zakładał rząd. Rachunki zaskoczą wiele rodzin

Rząd Donalda Tuska nie przedłuży zamrożonych do końca czerwca cen energii. Oznacza to, że od 1 lipca rachunki za prąd pójdą w górę. Jednak według ekspertów wzrost rachunków za prąd od lipca będzie znacząco wyższy od rządowych przewidywań.

Niemcy pomogły upadającym liniom lotniczym Condor. Jest decyzja sądu UE z ostatniej chwili
Niemcy pomogły upadającym liniom lotniczym Condor. Jest decyzja sądu UE

W wydanym w środę wyroku Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej z 2021 r., zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację czarterowego przewoźnika lotniczego Condor. Skargę na KE wniósł do Sądu Rynair.

„Będę tak bardzo gejowski, jak tylko potrafię”. Ten występ zszokował nawet widzów Eurowizji z ostatniej chwili
„Będę tak bardzo gejowski, jak tylko potrafię”. Ten występ zszokował nawet widzów Eurowizji

Olly Alexander podczas tegorocznej Eurowizji przełamał kolejne granice dobrego smaku i wprowadził w zaskoczenie nawet fanów konkursu, który znany jest z nachalnej promocji środowisk LGBT.

REKLAMA

Sprawozdawcze ZZD NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski za nami

– Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Na myśli przede wszystkim mam to, czym się na co dzień zajmujemy. Czyli transformację energetyczną. To jest wielkie wyzwanie dla całego narodu, ale również dla nas dla TAURONU Wydobycie, dla ZG Sobieski – rozpoczął Prezes TAURON Wydobycie Jacek Pytel, goszcząc na Sprawozdawczym Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.
 Sprawozdawcze ZZD NSZZ
/ Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobies

W piątek 17 września w Jaworznie odbyło się Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów (ZZD) NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. ZZD to największa władza w NSZZ Solidarność ZG Sobieski z pośród, których wybierana jest Komisja Zakładowa i Prezydium bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie związku. Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów powinno się odbyć w połowie kadencji, lecz ze względu na pandemię koronawirusa odłożono w czasie sprawozdania. Szczęśliwie udało się przeprowadzić je 17 września.

Sprawozdanie to szczegółowe przedstawienie prac KZ oraz Prezydium w obecnej kadencji, jest to również okazja do przedstawienia sytuacji zakładu bezpośrednio od zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą bezpośrednio pracownikom.

Podczas piątkowego zebrania Delegaci gościli szefostwo firmy tj. Prezesa TAURON Wydobycie Jacka Pytla, Wiceprezesa ds. Technicznych TAURON Wydobycie Romana Gąskę a także dyrektorów ZG Sobieski Tomasza Sporka Dyrektora ds. Pracy ZG Sobieski oraz Marcina Kruka Dyrektora ds. Technicznych ZG Sobieski.

W temacie bieżącej sytuacji w TAURON Wydobycie dużo uwagi poświęcił Prezes Jacek Pytel. Mówił o skomplikowanej sytuacji spółki, o trudnych dwóch latach a także o perspektywie dla firmy odnośnie tzw. „umowy społecznej” dla górnictwa węgla kamiennego.

- Proszę Państwa, wśród rzeczy najważniejszych: jesteśmy w „umowie społecznej”, jest przed nami przyszłość funkcjonowania do 2049 roku – mówił Prezes Pytel- Niebawem jak sądzę uda się zawrzeć porozumienie w Prokuratorii Generalnej z głównym wykonawcą, który przystąpi do kontynuacji drążenia szybu Grzegorz. - Nic o nas bez nas. Nad wszystkim czuwamy. Mamy informacje, współpracujemy z ministerstwem. Wiemy, że 10 września delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyła pierwsze spotkanie z KE w sprawie prenotyfikacji „umowy społecznej”. Wiemy, że również tutaj rozmowy nie są łatwe, będą wymagały wielu spotkań.

Prezes TAURON Wydobycie apelował do pracowników o wzmożenie sił, aby spółka wykonała plan - Mamy jeszcze kwartał, mam nadzieję, że uda się nam wykonać to, co żeśmy sobie założyli, żeby od roku przyszłego móc realizować ten poziom wydobycia jaki przyjęliśmy w „umowie społecznej”.

Prezes Gąska mówił o bieżących robotach górniczych oraz przyszłych planach związanych z wydobyciem. Dużo uwagi poświęcił najbliższej przyszłości, łączeniu trzech zakładów w jeden podmiot.

- Ruch, który został wykonany w ramach spółki, czyli połączenie w jeden podmiot trzech zakładów, spowoduje jedno. Mianowicie jakiekolwiek odchylenie w jednej jednostce będzie powodowało szybką interwencję na pozostałych zakładach i wyrównanie tej wielkości gdzie indziej. Dotyczy to wielkości produkcji jak wykorzystania funduszy inwestycyjnych, które nie wykorzystane w jednym zakładzie mogą być wykorzystane gdzie indziej - mówił Prezes Gąska. - Na dzień dzisiejszy spółka ma strategiczne dwa projekty, pierwszy projekt związany z budową szybu Grzegorz. Jest to inwestycja, na którą czekamy wszyscy. Drugi to jest projekt inwestycyjny dla ZG Janina wykonanie poziomu 800 z pogłębieniem szybu Janina VI. Ten projekt jest już na ukończeniu.

Dyrektorzy ZG Sobieski Marcin Kruk oraz Tomasz Sporek po krótce przedstawili sytuację w ZG Sobieski.

Po wystąpieniu gości zaproszonych przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z prac Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej, po których do sprawozdania KZ bezpośrednio odniósł się Przewodniczący Waldemar Sopata. Mówił o pracy jaką związek wykonuje w funkcjonowanie firmy.

- Czas nie jest łatwy, czas jest znowu trudny. Od wspomnianej tu KWK Jaworzno do dzisiaj. Czasami człowiek ma dość. 23 lata to jest nieustanna walka o byt tego zakładu i naprawdę tu nic przesadnego. I dzisiaj znowu jesteśmy w tym samym miejscu - mówił Przewodniczący. - 23 lata temu też było takie ZZD w którym podejmowaliśmy uchwałę, upoważniającą KZ, Prezydium, w którym wtedy ja miałem zaszczyt pierwszy raz uczestniczyć. Podejmowaliśmy decyzję przekształcając KWK Jaworzno w spółkę z.o.o. I dziś, zobaczcie jaka jest ironia losu, jesteśmy na takim samym etapie – kontynuował Przewodniczący Sopata.

Wiele uwagi poświęcił różnego rodzaju negocjacjom, rozmową, pikietom i demonstracjom: - W kontekście co miało miejsce pod TPE i później manifestacja w Warszawie 9 czerwca. To były jasne informacje, a druga strona nas sprawdzała, to była demonstracja siły. Cały czas to jest walka, wyszarpywanie.

- Będziemy bronić tego zakładu, a ten zakład to szyb Grzegorz. I to nie tylko dla nas – podkreślał Przewodniczący Sopata. - Gdyby przyszedł ciężki moment, to do Was pierwszych, do delegatów będziemy się zwracać. Jakby było jakiekolwiek zagrożenie to zwrócimy się do Was.

Na koniec Przewodniczący mówił o „umowie społecznej” - Mam nadzieję, że jakby weszła w życie ta „umowa społeczna”, te dopłaty, to w końcu na jakiś czas sytuacja się ustabilizuje i oby trwało to jak w tej „umowie społecznej” jest zapisane. To jest naprawdę duże osiągnięcie, to też wynika z działalności, udało nam się wyciągnąć Janinę i Sobieski działalność do 49 roku. To jest zapisane, to jest niesamowite osiągnięcie.

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe