Nikt nie wie, co może się wydarzyć po 23 sierpnia. Załoga W&W wznowi strajk po przerwie urlopowej Wiadomości
"Nikt nie wie, co może się wydarzyć po 23 sierpnia". Załoga W&W wznowi strajk po przerwie urlopowej

Jak przekazują strajkujący w W&W Polska w Lubsku w najnowszym komunikacie, w piątek, 5 sierpnia pracodawca podczas spotkania z załogą najpierw zażądał zakończenia strajku, a później zapewnił, że rozpatrzy postulaty pracowników. Strajk zakładowy trwa tam od 1 sierpnia. Zostanie wznowiony 23 sierpnia, po przerwie urlopowej.

Sklep czy klub czytelnika? Wiadomości
Sklep czy klub czytelnika?

„Możliwość zakupu artykułów spożywczych nie służy poprawie funkcjonalności wypożyczalni sprzętu sportowego czy czytelni, nie zwiększa użyteczności czy atrakcyjności tych drugich” – piszą prawnicy poproszeni przez przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” o opinię dotyczącą interpretacji przepisów dotyczących możliwości otwierania się sklepów niektórych sieci handlowych w niedziele.

Podtrzymajmy tradycję. Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” Wiadomości
Podtrzymajmy tradycję. Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”

Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” został ustanowiony przez XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność (Uchwała nr 12/2008) w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II. ‒ Byłoby wspaniale, gdybyśmy tę tradycję podtrzymali ‒ zachęca Region Rzeszowski NSZZ "S". Akcja organizowana jest już po raz 17.

Sieci handlowe znów chcą omijać prawo. Handlowa „Solidarność” domaga się interwencji PIP Wiadomości
Sieci handlowe znów chcą omijać prawo. Handlowa „Solidarność” domaga się interwencji PIP

4 sierpnia handlowa „Solidarność” zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o zwiększenie liczby kontroli w sklepach w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To reakcja na doniesienia, według których już w najbliższą niedzielę część swoich sklepów ma otworzyć Biedronka. W ocenie związkowców będzie to stanowić rażące naruszenie prawa.

Stanowisko Prezydium KM NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej Wiadomości
Stanowisko Prezydium KM NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej przyjęło stanowisko w sprawie wprowadzenia narzędzia Analiza Czasu Pracy Służby Doręczeń i wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zaproszenie na Pokutne Nabożeństwo Fatimskie Wiadomości
Zaproszenie na Pokutne Nabożeństwo Fatimskie

W sobotę 6 sierpnia 2022 r. w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbędzie się tradycyjne Pokutne Nabożeństwo Fatimskie, organizowane przy współudziale członków NSZZ „Solidarność” zrzeszonych w Regionie Podkarpacie.

Piotr Duda: Mamy prawo bronić interesów pracowników ukraińskich również w ich ojczyźnie Wiadomości
Piotr Duda: Mamy prawo bronić interesów pracowników ukraińskich również w ich ojczyźnie

‒ Bez budowania siły związków zawodowych rynek pracy pozbawiany jest ważnego bezpiecznika w zakresie przeciwdziałania łamaniu prawa pracy, przeciw patologiom, nadużyciom i wyzyskowi. Dla demokratycznego państwa związki zawodowe to reprezentacja milionowych grup pracowników najemnych, którzy jeśli nie są zorganizowani, mogą być nieobliczalni ‒ mówi, odnosząc się do Ukrainy, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

„Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W Wiadomości
„Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W

„Przekażcie swojemu pracodawcy, że Solidarność ma środki i możliwości na długotrwały strajk. Jeśli nie będzie dialogu, a pracownicy nadal będą lekceważeni, nie będzie to cichy lokalny incydent, ale ogólnopolskie wydarzenie, wspierane przez inne regiony” – napisał Piotr Duda w liście odczytanym podczas pikiety przed zakładem W&W Polska w Lubsku.

Piotr Duda zarzuca szefowej sejmowej komisji obstrukcję w sprawie emerytur stażowych Wiadomości
Piotr Duda zarzuca szefowej sejmowej komisji obstrukcję w sprawie emerytur stażowych

„Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu braku postępu prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą. To niedopuszczalna obstrukcja” – napisał w liście do szefowej sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Urszuli Ruseckiej przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Wiadomości
Trwają zapisy na Lubelską Biegową Triadę Pamięci

Na półmetku wakacji ruszyły zapisy na 7. Milę Pamięci Ofiar Komunizmu, bieg z cyklu Lubelska Biegowa Triada Pamięci. Bieg odbędzie się 10 września. Wydarzenie upamiętnia ofiary komunizmu na świecie, w tym znanych i nieznanych bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Jutro akcja poparcia dla strajkujących w W&W! Wiadomości
Jutro akcja poparcia dla strajkujących w W&W!

3 sierpnia 2022r. od godz.12.30 pod zakładem W&W Polska Sp. z o.o.. w Lubsku odbędzie się akcja Regionu Zielonogórskiego NSZZ Solidarność wspierająca strajkujących pracowników firmy.

Uczcili pamięć Powstańców Wiadomości
Uczcili pamięć Powstańców

1 sierpnia członkowie Solidarności w wielu miastach oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Pracownicy ‒ klucz dla procesu odbudowy Ukrainy Wiadomości
Pracownicy ‒ klucz dla procesu odbudowy Ukrainy

Początek lat 90. XX w. Upadek żelaznej kurtyny, podkopanej skutecznie przez ruch polskiej Solidarności, rozpoczyna gwałtowny i bolesny proces transformacji politycznej, ekonomicznej i społecznej postsowieckiego regionu. Ambicje nowych na mapie świata państw (republiki postradzieckie, kraje byłej Jugosławii), jak i względnie osobnych wcześniej krajów (w tym Polski) były zbieżne: integracja z Europejską Wspólnotą Gospodarczą (zanim jeszcze ta stała się Unią Europejską) oraz wejście do struktur bezpieczeństwa NATO. 

Co dalej ze „stażówkami”? Poseł Mosiński: Nie lekceważymy strony społecznej Wiadomości
Co dalej ze „stażówkami”? Poseł Mosiński: Nie lekceważymy strony społecznej

– Ja swoje zdanie odnośnie projektu ustawy dotyczącej emerytur stażowych wyraziłem w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” niejednokrotnie i tego zdania nie zmieniam. To jest projekt, nad którym należy debatować, by usłyszeć wszystkie głosy za i przeciw. Projekt złożony przez Solidarność wypełnia już bardzo wiele w tej przestrzeni, ale potrzebna jest jeszcze dyskusja parlamentarzystów – powiedział nam poseł PiS Jan Mosiński.

Strajk zakładowy w W&W Polska! Wiadomości
Strajk zakładowy w W&W Polska!

1 sierpnia 2022 załoga zakładu pracy W&W Polska sp. z o.o. w Lubsku przystąpiła do strajku zakładowego. Strajk będzie trwał także w następnych dniach.

Należący do Solidarności Tomasz Wojtowicz został Mistrzem Świata w Nordic Walking Wiadomości
Należący do Solidarności Tomasz Wojtowicz został Mistrzem Świata w Nordic Walking

- Bardzo mocno wspiera mnie Solidarność w Goodrich Aerospace Krosno. Koledzy ze związku interesują się moimi wynikami, pomagają, dofinansowują moje starty, sprzęt sportowy, więc jest mi dużo lżej i łatwiej pogodzić wszystkie aktywności - mówił "TS" w ubiegłym roku Tomasz Wojtowicz, ówczesny Mistrz Europy w Nordic Walking, członek Solidarności. W czerwcu tego roku zawodnik sięgnął po Mistrzostwo Świata. Nam opowiada o sukcesach i powołaniu do kadry Polski.

Mazowiecka Solidarność w hołdzie Powstańcom Wiadomości
Mazowiecka Solidarność w hołdzie Powstańcom

Członkowie Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „S” oddali cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego na Powązkach oraz w miejscach pamięci na warszawskiej Woli.

Na razie dwie godziny, ale może być dłużej. Strajk w W&W Polska Wiadomości
Na razie dwie godziny, ale może być dłużej. Strajk w W&W Polska

W dniu 26 lipca 2022 r. w firmie W&W Polska sp. z o.o. w Lubsku w woj. lubuskim w godzinach 12:00–14:00 odbył się strajk ostrzegawczy. Pracownice firmy zapowiadają, że w przypadku braku porozumienia z kierownictwem firmy będą strajkować w pełnym wymiarze.

Opolska Solidarność nie zapomina o uchodźcach z Ukrainy Wiadomości
Opolska "Solidarność" nie zapomina o uchodźcach z Ukrainy

Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego po raz kolejny zakupił ze swoich środków finansowych i przekazał przebywającym w ośrodku wypoczynkowym "Ziemowit" w Jarnołtówku uchodźcom z Ukrainy środki czystości i higieny osobistej oraz słodycze zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

 „Nie ma stanowiska rządu”. Kto hamuje prace nad projektem o emeryturach stażowych? Wiadomości
„Nie ma stanowiska rządu”. Kto hamuje prace nad projektem o emeryturach stażowych?

– Czy to prawda, że nie rozpatrujemy tego projektu, dlatego że nie ma stanowiska rządu? Nie ma stanowiska rządu, dlatego że nie macie politycznej odwagi, żeby powiedzieć, że pan premier Mateusz Morawiecki jest przeciwko temu projektowi obywatelskiemu – pytał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 19 lipca poseł Tadeusz Tomaszewski z Lewicy.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe