W rok po utworzeniu pierwszych organizacji NSZZ „Solidarność” w Służbie Więziennej, Prezydium Komisji Krajowej podjęło decyzję o zarejestrowaniu Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. Dzisiaj to 18 organizacji i 1039 członków.
– Dla mnie przede wszystkim nie jest zrozumiały okres zamknięcia górnictwa. W grudniu zeszłego roku premier w Brukseli nie podpisał neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo to zbyt krótko, mówiło się o 2060 roku. A teraz chce się skrócić ten czas do 2049? – mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
Sekretariat Spożywców przyłącza się do akcji „Democracy At Work”, zainicjowanej przez międzynarodowe struktury związkowe m. in. EFFAT.
„Solidarność” wystąpiła o listy obecności wszystkich członków Rady z ostatnich 5 lat. Zobaczymy kto i kiedy był nieobecny na posiedzeniach oraz kto ile ma do zwrotu – poinformował rzecznik przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
Bank Pekao przygotował specjalną ofertę dla członków Solidarności. Bank przygotował dla członków Solidarności w pełni zdigitalizowane podejście: dedykowaną stronę z informacjami o ofercie produktowej, gdzie można zakładać konta na selfie, formularze do kontaktu w sprawie sprzedaży pożyczki na telefon oraz wnioskować o kredyt mieszkaniowy w oparciu o video chat z konsultantem banku.
Poniżej publikujemy komunikat przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Jacka Cichockiego.
Piotr Duda w rozmowie w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski skomentował zmiany w kodeksie pracy, które rządzący proponują w związku z pandemią oraz związek zawodowy Nowa Solidarność, który zamierza założyć Rafał Trzaskowski.
19 października 1984 r. został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ksiądz Jerzy Popiełuszko. W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, Świętokrzyska "S" oddała hołd Patronowi Solidarności, uczestnicząc we Mszy św., która odbyła się w kieleckiej bazylice katedralnej.
Wraz z ograniczeniami związanymi z zagrożeniem koronawirusem pracodawcy stanęli przed wyzwaniem zorganizowania w przedsiębiorstwach systemu pracy zdalnej. Wiele firm jednak napotyka na swojej drodze różne ograniczenia, zarówno techniczne, jak i prawne.
19 października minęła 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych w dniu 18 października o godz. 12.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny zamówiona przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa. W trosce o bezpieczeństwo i wprowadzone obostrzenia we mszy nie wzięły udziału poczty sztandarowe.
W niedzielę 18 października w Regionie Słupskim uczciliśmy pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika i kapelana "Solidarności".
Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej w Krośnie, której przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Chmura, poprzedziła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia na "Murze Pamięci" tablicy upamiętniającej 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność", w hołdzie tym, którzy swoją pracę, siły, zdrowie i życie poświęcili wielkiej idei Solidarności - Bohaterom Sierpnia 1980.
16 października 2020 r. uroczyście zamknięta została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność”, prezentowana w Warszawie na pl. Józefa Piłsudskiego z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności. Zaproszeni zostali uczestnicy tych wydarzeń oraz inni opozycjoniści z epoki walki z komunistycznym reżimem. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej uczcił rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II oraz oddał raz jeszcze hołd ludziom Solidarności w 40. rocznicę jej powstania.
Praca po 10 godzin dziennie, brak przerwy, by móc odsapnąć albo napić się wody, zbyt mała liczba pracowników. O takich skargach od pracowników handlu mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność".
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku apeluje do Pana Premiera o podjęcie radykalnych działań zmierzających do minimalizowania skutków epidemii w szkołach i placówkach oświatowych.
Przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w czwartek przed południem związkowcy NSZZ "Solidarność" manifestowali w obronie ponad 300 miejsc pracy. Związkowcy domagają się jasnych decyzji co do przyszłości spółki, wyboru inwestora strategicznego, bez którego perspektywy dla spółki są wysoce wątpliwe i gwarancji pakietu socjalnego.
Wprowadzenie do specustawy tzw. tarczy antykryzysowej COVID zapisów dających wyłącznie premierowi prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego, przy jednoczesnym odebraniu prezydentowi jego dotychczasowych uprawnień wynikających z ustawy o RDS również w zakresie powoływania nowych członków, to szczególny przykład fuszerki legislacyjnej. Oznacza bowiem, że każda decyzja prezydenta powołująca nowego członka RDS będzie zakwestionowana, a to z kolei oznacza całkowity paraliż prac RDS, której skład z racji rekonstrukcji rządu powinien zostać zmieniony.
Regulacją prawną, którą należy uznać za podstawową w kwestii powoływania i odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego (RDS) będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej jest art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2232, ze zm.), dalej: ustawa o RDS. W jej świetle kompetencje w tym zakresie posiada Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to regulacja jednoznaczna i nie pozostawiająca przestrzeni do dalszej analizy w myśl zasady clara non sunt interpretanda.
Szanowni Nauczyciele i Pracownicy oświaty! Drodzy członkowie oświatowej „Solidarności”, tegoroczne Święto Edukacji Narodowej przypada na trudny czas ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, która nie ominęła również Polski. Zmagamy się nie tylko z zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale również ze skutkami kryzysu gospodarczego.
Na czym polega abolicja podatkowa? Co zmienią nowe przepisy? Kto zapłaci wyższe podatki, a kto nie? O tym można było usłyszeć w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk.