Prawo do godności pracowników, prawa pracownicze, równość w stosunkach pracy, prawo do zrzeszania się oraz zakaz dyskryminacji jako nierozerwalnie związane z prawami człowieka muszą być pod szczególną ochroną Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" osobą, która gwarantuje takie podejście do misji RPO jest prof. Piotr Wawrzyk. W stanowisku popierającym jego kandydaturę Prezydium zwraca uwagę, że jest on człowiekiem zaangażowanym w rozwiązywanie problemów ludzkich, spraw pracowników i ich rodzin.
11 stycznia 2021 roku, decyzją Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego MESKO SA na terenie zakładu odbyło się referendum pracownicze. Pracownicy poprzez głosowanie odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjnej w obronie Zakładu i poszanowania praw pracowniczych?”. Na ogólną liczbę obecnych w dniu referendum 2156 pracowników udział w wzięło 1780. Za przystąpieniem do akcji strajkowej opowiedziało się 1482 pracowników, co stanowi 83,26 proc.
17 grudnia 2020 roku w siedzibie firmy Airbus Poland SA. odbyło się spotkanie Prezydium Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”. KSPL zrzesza przedstawicieli zakładów pracy z sektora lotniczego a także kosmicznego, reprezentujących organizacje związkowe NSZZ „Solidarność”, działające między innymi w takich firmach jak Airbus Poland S.A., PZL Mielec (Lockheed Martin Company), PZL Świdnik (Leonardo Helicopters Company), GOODRICH Aerospace Poland czy Pratt & Whitney Rzeszów S.A.
Na zakończenie roku 40-lecia narodzin NSZZ „Solidarność” przypominamy: wciąż w wielu piwnicach znajdują się niezabezpieczone, bezcenne materiały archiwalne dotyczące historii naszego Związku. Jeden z takich zbiorów za pośrednictwem „Tygodnika Solidarność” został właśnie przekazany do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Gościem audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk była Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, która mówiła o zmianach w przepisach dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Czy są one konieczne?
Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska informuje, że uroczystości pogrzebowe Andrzeja Kwalińskiego odbędą się 12 stycznia 2021 r. o godz. 11.00 w Radomskiej Katedrze, gdzie zostanie odprawiona msza żałobna za duszę Zmarłego. Po nabożeństwie nastąpi wyprowadzenie ciała Zmarłego na cmentarz przy ul. Warszawskiej 15.
Barbara Bogdańska odeszła po długiej i ciężkiej chorobie, 6 stycznia 2021 r.
8 stycznia 2021 r. zmarł niespodziewanie Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński, doświadczony inspektor pracy, ceniony szef i kolega. W imieniu Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, przewodniczący związku Piotr Duda składa Rodzinie i Współpracownikom wyrazy głębokiego współczucia.
Przejęcie przez demokratów kontroli nad Senatem USA zapala zielone światło do spełnienia przez Joe Bidena obietnic danych związkowcom.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wzmocnić kadry medyczne w czasie epidemii. Ma ona zrewolucjonizować system uznawania m.in. kwalifikacji lekarzy z krajów trzecich. Co zmienia i kogo będzie dotyczyć? Na ten temat w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność" Przewozy Regionalne Spółka z o.o. Oddział Łódzki zwróciła się z prośbą do Premiera i Ministra Zdrowia, o rozważenie przez właściwy zespół służby zdrowia możliwości ewentualnego umieszczenia na liście II etapu Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, chętnych pracowników - przewoźników masowych, jakimi są kolejarze, a szczególnie ci mający bezpośredni kontakt z pasażerami.
Redakcja nowej wersji portalu internetowego Encyklopedia Solidarności (encysol.pl) uzupełniła 1287 haseł - 900 biogramów i 387 haseł tematycznych.
- Bardzo dziękuję za Solidarność i krzepiące słowo - pisze bp Wiesław Szlachetka do przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy. Szef związku niedawno publicznie podziękował duchownemu za odważne i prawdziwe słowa oceniające wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, wypowiedziane podczas obchodów 50. rocznicy Grudnia '70.
Urlopy macierzyńskie i wychowawcze są dla wielu kobiet nie tylko czasem poświęconym w pełni małemu dziecku, ale też okazją do zrealizowania marzenia o powołaniu do życia własnej firmy. Na jakich zasadach może funkcjonować taka działalność gospodarcza? O tym można było usłyszeć w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.
Wystawa "Tygodnika Solidarność" "Droga ku wolności" trafiła do Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Obecnie możliwe jest jedynie zwiedzanie online, jednak po zniesieniu koronawirusowych obostrzeń będzie ona dostępna dla wszystkich, którzy odwiedzą to historyczne miejsce.
Wielu czynnych zawodowo mężczyzn mających dziś 30–50 lat nigdy nie zazna smaku emerytury, ponieważ jej nie dożyje. Cmentarze pełne są młodych facetów. A ci, którzy przeżyją, często będą już mieli zrujnowane zdrowie.
– Kiedyś standardowo życzyło się zdrowia i szczęścia. Teraz okazuje się, że to życzenie zdrowia jest czymś naprawdę bardzo ważnym. Dlatego przede wszystkim życzę wszystkim czytelnikom „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl bardzo dobrego zdrowia – mówi Tadeusz Majchrowicz. Z zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.
Dziś grupa harcerzy przyniosła Betlejemskie Światło Pokoju przewodniczącemu Piotrowi Dudzie i KK NSZZ "Solidarność".
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach w dniu 18 grudnia 2020 r. Główny Inspektor Pracy - Andrzej Kwaliński, wręczył Nagrodę im. Haliny Krahelskiej prof. dr hab. Janowi Wojtyle. W uroczystości wziął udział p.o. Okręgowego Inspekto-ra Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, a także zaproszeni goście: Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Szarama oraz pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. Współpracy i Administracji Publicznej Danuta Sobczyk.
16 i 17 grudnia wyjątkowo w zimę, ale przy okazji wzniosłej 50. rocznicy Grudnia ’70 młodzi, zaangażowani ludzie brali udział w finale VII edycji Olimpiady Solidarności. 16 trzyosobowych zespołów wojewódzkich rywalizowało o indeksy oraz roczne stypendia naukowe. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie wyników prezentacji filmowej, egzaminów ustnych oraz obrony publicznej prezentacji filmowej.