Mimo zakazu zgromadzeń tłum demonstrujących zebrał się w czwartek przed siedzibą władz miejskich w Stambule, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu opozycyjnego burmistrza tej metropolii Ekrema Imamoglu. Według AFP policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego.
Komisja Europejska opublikowała pełen tekst Białej Księgi ws. obronności Unii Europejskiej. Wygląda na to, że chce ona powtórzyć manewr, jaki zrobiła w przypadku Fudnuszu Odbudowy i obciążyć państwa członkowskie kredytami, przy czym otrzymanie tych pieniędzy byłoby warunkowane spełnieniem oczekiwań eurokratów.
– Premier Donald Tusk mógł przeforsować politycznie, żeby poprzez przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokurator Ewę Wrzosek dręczyć i upokarzać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – ocenił w czwartek były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Po spotkaniu w czwartek z norweskim premierem Jonasem Gahrem Stoere prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił postawę Donalda Trumpa ws. przyjęcia Kijowa do NATO jako prezent dla Władimira Putina. Odrzucił możliwość przejęcia ukraińskich elektrowni atomowych przez USA.
Watykański Sekretarz ds. Relacji z Państwami przewodniczył w rzymskim kościele Il Gesù Mszy św. z udziałem akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów, sprawowanej w intencji powrotu Ojca Świętego do zdrowia.
W związku z pracami drogowymi na al. PCK w Pruszczu Gdańskim, ZTM Gdańsk od 25 marca wprowadza zmiany na linii 200.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę ws. zrzeczenia się przez Polskę suwerenności nad obronnością. W uchwale poparto rezolucję PE z 12 marca ws. "wzmocnienia obronności UE". W tej sprawie pojawiło się wiele komentarzy.
Złożyłam do Prokuratora Krajowego zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa poprzez opublikowanie na jednym z profili w mediach społecznościowych dokumentu w postaci kwestionariusza paszportowego zawierającego moje dane osobowe - poinformowała dzisiaj prok. Ewa Wrzosek.
W katedrze św. Patryka w Bunbury w Australii Zachodniej odbyła się 19 marca konsekracja polskiego salwatorianina ks. Jerzego (George'a) Kołodzieja na biskupa tego miasta. Głównym konsekratorem był metropolita Perthu abp Timothy Costelloe SDB, a jednym z dwóch współkonsekratorów był inny Polak, posługujący jako biskup w Australii – Karol Kulczycki, również salwatorianin, ordynariusz Port Pirie.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę w kwestii bezpieczeństwa, w której poparto rezolucję Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie głos zabrał Jarosław Kaczyński.
"My - Ministrowie Obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski - jednogłośnie rekomendujemy wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasza decyzja to czytelny przekaz: nasze kraje są gotowe i mogą użyć każdego niezbędnego środka do obrony naszego terytorium i wolności" - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie resortów obrony. - Oczywiście podejmiemy kroki odwetowe - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Marija Zacharowa.
Naukowcy z Uniwersytetu Metropolitalnego w Osace przy użyciu sztucznej inteligencji ujawnili tajemnicze struktury w Drodze Mlecznej. Według badaczy, nowe informacje mają dostarczyć wiele cennych danych na temat procesu powstawania gwiazd i eksplozji supernowych.
Od początku roku na kierowców w Polsce czekają nowe regulacje związane z użytkowaniem odbiorników radiowych w samochodach. Zmiany te wpłyną przede wszystkim na firmy posiadające floty pojazdów, ale mogą też dotknąć indywidualnych użytkowników aut służbowych.
Przyjęta uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się troską o bezpieczeństwo RP, wyraża pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2025 r. w sprawie białej księgi w sprawie przyszłości europejskiej obrony". Poseł Marcin Ociepa przed głosowaniem powiedział, że projekt uchwały „uderza wprost w polską suwerenność, jeśli chodzi o politykę obronną i wprost w jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO”.
Eksperci z Rosji i Stanów Zjednoczonych przedyskutują w poniedziałek w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej sposoby zapewnienia bezpiecznego przewozu towarów na Morzu Czarnym podczas rozmów na temat porozumienia pokojowego w sprawie Ukrainy – oznajmił w czwartek doradca Władimira Putina Jurij Uszakow.
W środę 19 marca bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, odebrał w Yad Vashem w Jerozolimie insygnia oraz tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla nieżyjącego już ks. Józefa Czaprana. Przekazał je dyrektor departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata izraelskiego instytutu dr Joel Zisenwine.
– Zatrzymajmy to zło, zanim będzie za późno – powiedział poseł Paweł Szefernaker, komentując w Sejmie kwestię unijnego paktu migracyjnego.
Co roku 20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Z tej okazji publikowany jest World Happiness Report, będący zestawieniem bazującym na danych zebranych przez Gallup World Poll w 147 krajach. Jego celem jest zbadanie poziomu szczęścia na świecie.
Rekomendacje polskiego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza o potrzebie wycofania się z konwencji ottawskiej są jak najbardziej zasadne. W obliczu zagrożeń, przed jakimi stanęła Polska, należało już dawno zaminować granicę, co pozwoliłoby na jej lepszą kontrolę. Polakom nie wolno odmawiać prawa do obrony, a to właśnie w tych kategoriach można traktować wypowiedź szefa norweskiego MSZ.
W czwartek obywatelski kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni, z którą rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa. Podczas konferencji prasowej odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego.