25 maja, dzień zamordowania Witolda Pileckiego, od 11 już lat oddolnie obchodzony jako Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Czy Komisja Europejska powróci do tematu ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?
Żołnierze Wojskowej Obrony Terytorialnej nie próżnują. W województwach dotkniętych kryzysem powodziowym wielu z nich wykonuje ciężką pracę, a kolejni czekają na wezwanie.
W nocy z czwartku na piątek doszło do kradzieży popiersia św. Jana Pawła II z terenu parafii w Gdańsku-Stogach. Popiersie zostało odnalezione, jednak urwano mu głowę.
Dziś mija 71. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, jednego z największych polskich bohaterów i najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej. \nIm dłużej badam dokumenty związane z postacią rtm. Pileckiego, tym bardziej zachwyca mnie jego postać. Do głównych cech jego charakteru należała skromność, pokora i dyskrecja. Wskazuje na to dokument ze Studium Polski Podziemnej, w którym rtm. Pilecki wyjawia, że już przed II wojną światową awansował do stopnia kapitana działając w tajnej komórce (prawdopodobnie chodzi o oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego). Gdy dowiedział się o swoim awansie do stopnia rotmistrza, który był odpowiednikiem kapitana w kawalerii, Witold Pilecki pomyślał: ,,Wreszcie więc siebie dopędziłem. Wszystko jest w porządku. Przed wojną 39 r. nie pracowałem na korzyść mego nazwiska” (Studium Polski Podziemnej BI 874)
Do niecodziennej zbrodni doszło we francuskim domu starców.
"Polska nie jest jedynym krajem, w którym kodeks karny nakazuje ścigać za obrazę uczuć religijnych. Znieważenie przedmiotów czci, szydzenie z dogmatów, obrażanie instytucji religijnych czy bluźnierstwo to tylko niektóre czyny stanowiące przestępstwo w świetle prawa licznych państw Unii Europejskiej. Ponadto, Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie stwierdzał, że przepisy karne chroniące uczucia religijne czy obiekty kultu religijnego nie naruszają Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę dotyczącą orzecznictwa ETPC i przepisów obowiązujących w niektórych państwach w zakresie ochrony tego aspektu wolności religii" - pisze Instytut Ordo Iuris.
W odniesieniu do nowego aborcyjnego prawa w stanie Alabama, które ma chronić życie nienarodzonych we wszystkich przypadkach, poza zagrożeniem życia matki, piosenkarka Lady Gaga deklaruje modlitwę w intencji kobiet, które nie będą mogły dokonać aborcji na terenie ww. stanu.
Najbliższa niedziela, zgodnie z ustawą, będzie dniem handlowym.
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk poinformowała o kontrowersyjnym wyroku sądu w Argentynie.
- Dziękujemy bardzo wszystkim za wsparcie, modlitwe, gratulacje. Bardzo dużo to dla nas znaczy - pisze Klaudia Marzec mama słynnych już sześcioraczków w imieniu swoim i męża
Aktor i reżyser Redbad Klynstra-Komarnicki opowiedział historię jaka przydarzyła mu się w Gruzji
"Chodźmy wszyscy na mszę w tę niedzielę. Sprawdźmy, jak nasz proboszcz zareaguje na list biskupów w sprawie pedofili w kościele" [pisownia oryginalna-red.] - zagrzewa Kacper Sulowski w warszawskiej GW.
Prezydent Duda z Małżonką odwiedzili w krakowskim szpitalu urodzone w tym tygodniu sześcioraczki: Zosię, Kaję, Nelę, Malwinę, Tymona i Filipa oraz ich rodziców Klaudię i Szymona Marców.
Korespondentka TVP z Brukseli skomentowała wysyp antysemickich komentarzy w mediach społecznościowych
"Winicjusz Natoniewski jako 5-letni chłopczyk cudem przeżył pacyfikację swojej rodzinnej wsi przez Niemców. Doznał jednak okrutnych poparzeń całego ciała. Każdy sąd (łącznie z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze) przyznawał Niemcom immunitet" - pisze portal Niewygodne.info.pl
Urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu w Rosji, rotmistrz kawalerii wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, dobrowolny więzieź Auschwitz, autor Raportów Pileckiego, źródła wiedzy o Holocauście, Żołnierz Wyklety. Schwytany przez komunistów, torturowany i zamordowany po sfingowanym procesie 25 maja 1948 roku
Obchodzimy 71. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. A tak tego wielkiego bohatera uczcił zespół Sabbaton
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowalecjalny spot, który ma informować co nam wolno, a czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej
Ryszard Mońko, zastępca naczelnika więzienia mokotowskiego ds. politycznych w najbardziej mrocznych, stalinowskich czasach, nigdy nie odpowiedział za udział w zbrodni na Witoldzie Pileckim, a także nie ujawnił, gdzie dokładnie komunistyczni siepacze – jego koledzy – zrzucili zmasakrowane ciało rotmistrza i innych polskich bohaterów. W III RP nie zapukał do niego żaden prokurator. Mnie bez problemu udało się dotrzeć do Mońki w 2012 r. Mieszkał w Hrubieszowie, w okazałej willi. Szanowany obywatel, miły sąsiad, z emeryturą 9 tysięcy złotych.
– Ideologia gender się zradykalizowała, popycha nas do irracjonalnego myślenia. Już sam homoseksualizm jest zaprzeczeniem biologii, natomiast gender odrzuca zasady biologii jako nauki i tworzy fantazje, karze nam wierzyć, że mężczyzna może stać się kobietą i na odwrót. To przestaje być zabawne. Jesteśmy zmuszeni, by uznawać takie stwierdzenia, a jeśli ich nie uznajemy, to spotyka nas kara – mówi specjalnie dla "Tygodnika Solidarność" Vladimir Palko, słowacki naukowiec, były polityk, autor książki "Lwy nadchodzą". Rozmawiał Mateusz Kosiński.