Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ponownie zawiesił trwający od wczorajszego popołudnia szczyt unijny, którego celem jest wyłonienie nowego przywódcy Komisji Europejskiej. Rozmowy zostaną wznowione jutro o godzinie 11. Nieoficjalne informacje nie są dobre dla Polski - wiele wskazuje na to, że w wyścigu na stanowisko szefa KE ponownie na prowadzenie wysunął się Frans Timmermans.
Historia Pana Tomasza, który stracił pracę w IKEI ponieważ odmówił udziału w programie LGBT+ uzasadniając to krytycznymi wobec homoseksualizmu cytatami ze Starego Testamentu, to czołowy temat wielu mediów od kilku dni. Jak się okazuje, burza wokół wyrzucenia z pracy pana Tomasza to nie koniec wizerunkowych wpadek koncernu IKEA.
W Brukseli wciąż trwa proces wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej. Niemcy, Francja, Holandia i Hiszpania usiłują przeforsować kandydaturę Fransa Timmermansa, dotychczasowego wiceprzewodniczącego KE, który - delikatnie rzecz ujmując - nie jest przychylny polskim władzom. Polska delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim na czele czyni wszelkie możliwe starania, aby zablokować tę kandydaturę. Sprawę skomentowała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
W publikacji opublikowanej 30 czerwca na łamach "Gazety Wyborczej" możemy przeczytać historię Caroli Rackete, kapitana statku niemieckiej organizacji pozarządowej, której za przybicie do brzegu Lampedusy z migrantami grozi 10 lat więzienia. Jednak to nie opisana przez redaktorów historia wzbudziła największe zdziwienie czytelników.
Nie milkną echa po głośnej wypowiedzi Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zbagatelizował dawanie dzieciom klapsów. "Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie" - stwierdził Mikołaj Pawlak. Z powodu tej wypowiedzi wylała się na niego - głównie z ośrodków liberalno-lewicowych - fala krytyki. Swoje "trzy grosze" dorzuciła także aktorka znana z wielkiej niechęci do rządu PiS, Maja Ostaszewska.
Rzecznik prasowy Rafała Trzaskowskiego Kamil Dąbrowa z powodu upalnego dnia w Warszawie oskarżył rząd PiS na Twitterze o ignorowanie "zmian klimatycznych" i "potrzeb Polaków". Zapowiedział także, iż Warszawa i samorządna Polska wezmą sprawy "w swoje ręce". Wpis został mocno skontrowany przez internautów, a także Jana Śpiewaka, którzy zarzucili rzecznikowi hipokryzję.
Jak podają "Wiadomości TVP" znajomy pana Tomasza, w akcie solidarności z kolegą, ale także po to, by wyrazić swój sprzeciw wobec agresywnej kampanii LGBT, rezygnuje z pracy w tej firmie.
Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, nowym rzecznikiem prasowym prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz został Daniel Stenzel, dotychczas reporter TVN24.
W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Ryszard Petru zakomunikował, że nie będzie startował w wyborach w 2019 roku. Informacja ta wywołała wiele komentarzy wśród internautów i publicystów.
Jak donosi portal DoRzeczy.pl, szanse Fransa Timmermansa na objęcie stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej znacznie osłabły. Stało się to za przyczyną działań premiera Mateusza Morawieckiego i polskiej delegacji.
Na portalu onet.pl ukazał się wywiad z byłym już europosłem kadencji 2014-2019 i ministrem kultury w rządzie PO-PSL Bogdanem Zdrojewskim, poświęcony posumowaniu wyborów do Parlamentu Europejskiego i przygotowaniom Platformy do wyborów parlamentarnych na jesieni tego roku.
- Tel Aviv,Jerozolima,Nes Cijona. Zagraliśmy pięć dni pod rząd przy komplecie publiczności. Spektakl "Irena Sendlerowa-Sprawiedliwa" podbił serca izraelskiej publiczności. Były łzy, było mnóstwo rozmów, było bardzo dobre i ciepłe przyjęcie - pisze Jarosław Papis polski Żyd, szef fundacji Hatikva, producenta spektaklu pokazywanego w Polsce i w Izraelu.
Socjolog Marcin Palade przygotował kolejną prognozę preferencji wyborczych na dzień 30 czerwca 2019.
- Módlcie sie @SamPereira_ i spółka propagandzistów z @TVP abym po wyborach nie miał wpływu na @TVP bo jeśli tak się stanie, to wszyscy wylecicie „na zbity pysk” z dyscyplinarką a część zapewne także i z pozwami min. za działanie na szkodę spółki. - pisze poseł Piotr Misiło. Odpowiedział mu dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Wiktor Świetlik
Trwa spór o Westerplatte, które pod rządami prezydenta Adamowicza i prezydent Dulkiewicz zostało doprowadzone do opłakanego stanu. Aby tę sytuację choć w części naprawić przed zbliżającą się okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej, instytucje centralne chcą przejąć teren Westerplatte, przed czym "broni" go prezydent Dulkiewicz.
– Wyłonienie zwycięzcy nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wyścig kilkakrotnie wygrywał kolarz, którego dyrektorzy sportowi nie obsadzili w roli lidera ekipy – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pisze Andrzej Berezowski. To właśnie historycznej, 30. edycji wyścigu Solidarności i Olimpijczyków poświęcony jest nowy numer naszego tygodnika.
Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami, zaraz po tym jak przybył do Brukseli, wypowiedział się na temat kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.
Środowiska LGBT chcą zorganizować "Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku". W "wydarzeniu" na Facebooku udział deklaruje 1,1 tysiąca osób. Z kolei zainteresowanie wyraża 3,9 tys. osób. Powstała również petycja do prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, aby Marsz odwołać. Petycję podpisało już prawie 7 tysięcy osób
W Brukseli trwa szczyt przywódców państw Unii Europejskiej, którego najważniejszym elementem jest rozgrywka o najważniejsze stanowiska w instytucjach UE, w tym w Komisji europejskiej. Niespodziewanie do gry o stanowisko szefa KE wróciło nazwisko Fransa Timmermansa, choć jak się spekuluje, być może ma to służyć zupełnie innemu, nieznanemu jeszcze kandydatowi
Pan Tomasz stracił pracę w IKEI ponieważ odmówił udziału w programie LGBT+ uzasadniając to krytycznymi wobec homoseksualizmu cytatami ze Starego Testamentu. Znajduje się pod opieką prawną Ordo Iuris. W sieci powstała też specjalna petycja z poparciem dla Pana Tomasza