Co roku 20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Z tej okazji publikowany jest World Happiness Report, będący zestawieniem bazującym na danych zebranych przez Gallup World Poll w 147 krajach. Jego celem jest zbadanie poziomu szczęścia na świecie.
Rekomendacje polskiego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza o potrzebie wycofania się z konwencji ottawskiej są jak najbardziej zasadne. W obliczu zagrożeń, przed jakimi stanęła Polska, należało już dawno zaminować granicę, co pozwoliłoby na jej lepszą kontrolę. Polakom nie wolno odmawiać prawa do obrony, a to właśnie w tych kategoriach można traktować wypowiedź szefa norweskiego MSZ.
W czwartek obywatelski kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni, z którą rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa. Podczas konferencji prasowej odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Według nowelizacji ustawy decyzję o wyjściu Polski z Unii Europejskiej powinny poprzedzać dwa referenda ogólnokrajowe. Taki projekt ustawy złożyła Polska 2050. Politycy przekonują, że tak ważne decyzje nie mogą zapadać po prostu zwykłą większością głosów.
– W ostatnich dwunastu dniach obserwowane jest zwiększenie presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej – mówił w środę dziennikarzom szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że "półtora miesiąca temu zdarzało się, że nielegalnie granicę próbowało przekroczyć kilka osób, a obecnie zdarza się doba, gdzie jest tych osób kilkadziesiąt".
6 marca minister edukacji Barbara Nowacka wydała rozporządzenie, w którym ogłosiła finalną wersję podstawy programowej do przedmiotu "edukacja zdrowotna". Społeczne protesty przeciwko przedmiotowi przyniosły efekt – przynajmniej w roku szkolnym 2025/26 nie będzie on obowiązkowy, a ministerstwo uwzględniło część krytycznych uwag i wprowadziło poprawki do podstawy programowej (zwłaszcza w zakresie programu dla szkół podstawowych). Niestety, przedmiot, nawet po poprawkach, pozostaje ogromnym zagrożeniem dla dzieci. Opiera się na zupełnie odmiennym systemie wartości i podejściu do seksualności od tego, w jakim wielu rodziców chciałoby wychowywać swoje dzieci.
Brazylia wycina lasy deszczowe pod budowę autostrady. Wiele wskazuje na to, że inwestycja przyspieszyła z powodu… szczytu klimatycznego COP30, który odbędzie się jesienią 2025 roku.
Projekt nowelizacji ustawy "o zadośćuczynieniu ofiarom i rodzinom ofiar przestępstw popełnionych na tle narodowościowym, religijnym lub rasowym w latach 1945–1946" został opublikowany w środę na stronach sejmowych. Projekt Lewicy przewiduje wypłatę 50 tys. zł odszkodowania osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku działań podziemia niepodległościowego.
Trwają spekulacje na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Jednym z przedmiotów spekulacji jest sytuacja samego amerykańskiego koncernu, który wobec słabych wyników finansowych optymalizuje swoją działalność.
"Rozwój sytuacji między USA a Rosją może mieć również konsekwencje dla Niemiec. Podczas gdy istnieje duże zaniepokojenie nieuczciwą umową, niektórzy są potajemnie podekscytowani perspektywą lepszych stosunków z Kremlem – i rosyjskim gazem" – pisze niemiecki dziennik "Bild" w czwartkowej publikacji.
Przed południem w hali Global Expo przy ul. Modlińskiej wybuchł pożar. Na miejscu trwa akcja gaśnicza, w której uczestniczy obecnie siedem zastępów straży pożarnej.
W czwartek Straż Graniczna opublikowała nowy raport dot. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Komisja Europejska przyjęła strategię dla Unii Oszczędności i Inwestycji (SIU), inicjatywę mającą rzekomo na celu poprawę sposobu, w jaki system finansowy UE kieruje oszczędności na produktywne inwestycje. KE przekonuje, że zapewni ona obywatelom UE szerszy dostęp do rynków kapitałowych i lepsze opcje finansowania dla przedsiębiorstw. W rzeczywistości jest to metoda na ściągnięcie pieniędzy od obywateli państw członkowskich. Zostaną one przeznaczone na sfinansowanie „zielonej” ideologii i stworzenie unijnej armii domykającej projekt budowy europejskiego superpaństwa z Niemcami jako hegemonem.
Jak czytamy na stronie Politico, z opublikowanych w środę przez Brukselę planów wydatków na obronę państw UE wynika, że amerykańscy producenci broni zostali z nich wykluczeni jako dostawcy, podczas gdy w ostatnich latach około dwie trzecie zamówień publicznych UE trafiało właśnie do amerykańskich firm zbrojeniowych.
Już od kwietnia turyści zmierzający do Wenecji, aby wjechać do historycznej części miasta, muszą zarejestrować pobyt i wnieść opłatę. Władze Wenecji uruchomiły stronę internetową, na której można zaplanować wizytę i kupić bilet.
Japońska agencja Kyodo poinformowała w połowie marca, powołując się na źródła rządowe, że władze w Tokio rozważają rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu na wyspie Kiusiu. Północnokoreańskie media oskarżyły Tokio o podtrzymywanie agresywnej postawy i zagroziły konsekwencjami.
W najnowszym badaniu ARC Rynek i Opinia dla "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, w jakim stopniu takie cechy jak uczciwość, odpowiedzialność, mądrość czy patriotyzm opisują kandydatów na prezydenta. W sondażu uwzględniono kandydatów, którzy mają największe szanse na wygraną.
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek przed południem spotka się w Brukseli z premier Włoch Giorgią Meloni; w spotkaniu udział ma wziąć również wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki – potwierdziła PAP w sztabie wyborczym Nawrockiego.
Google Maps właśnie otrzymało kolejne ulepszenie – integrację ze sztuczną inteligencja Gemini. Dzięki tej nowej funkcji aplikacja nie tylko poprowadzi do celu, ale także pomoże zaplanować spędzanie wolnego czasu. To duży krok w stronę inteligentnego i spersonalizowanego podróżowania.
Mieszkańcy Warszawy, a szczególnie Woli, muszą przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Już w najbliższy weekend, 22 i 23 marca, drogowcy rozpoczną układanie ostatniej warstwy asfaltu na ulicy Jana Kazimierza. W kolejnych dniach nową nawierzchnię zyska także ulica Syreny. Sprawdź, jakie zmiany czekają kierowców i jakie objazdy zaplanowano.