- Wydanie nowego pozwolenia środowiskowego dla Baltic Pipe może zająć około ośmiu miesięcy - tak twierdzi serwis Montel, który powołuje się na Duńską Agencję Środowiska. Kilka dni temu portal energetyka24 pinformował cytując serwis Ria Novosti, że 31 maja duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie z 2019 roku na budowę lądowego odcinka Baltic Pipe. Powodem miał być niedostateczny opis wpływu realizacji projektu na niektóre gatunki ssaków - m. in. na smużkę leśną, popielicę i nietoperze.
- Od niemal dwóch lat zespół funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury zbiera dowody na popełnienie przeze mnie rzekomych przestępstw, o których tak chętnie informuje się i szeroko komentuje w mediach - napisał w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych szef NIK.
– Jeżeli Unia konsekwentnie będzie budowana tak, jakby Boga nie było, to nie tylko życie katolików będzie coraz trudniejsze. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy przesiąknięci mentalnością sekularystyczną – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Michał Gierycz z UKSW o swojej nowej książce „Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności”.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Współpracę działaczki z polską opozycją skomentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, za co spotkała go prawdziwa fala hejtu. W poniedziałek sprawę skomentował premier Mateusz Morawiecki.
"The Guardian" ujawnił, że amerykański stan Arizona chce powrócić do wykonywania wyroków śmierci przy pomocy komory gazowej. Gazem, przy pomocy którego ma się dokonywać egzekucji ma być znany z Auschwitz Cyklon B.
Francuski urząd ds. konkurencji poinformował w poniedziałek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 220 mln euro za faworyzowanie jej własnych usług w sektorze reklamy internetowej.
- Takie decyzje podejmuje się bardzo trudno, nigdy nie ma dobrego momentu, aby odejść, bo przecież jest jeszcze tyle do zrobienia, tyle pomysłów... - pisze na Facebooku Marek Zagórski. Dotychczasowy minister cyfryzacji opublikował obszerny wpis.
Badania struktury kolca wirusa SARS – COV2 pozwalają sądzić, że jest on lepiej dopasowany do ludzkiego receptora ACE-2, niż do receptorów zwierząt, z których miał się przenieść na człowieka - mówili uczestnicy wirtualnego seminarium ICM w ramach konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021. Z kolei brytyjsko-norweski zespół sugeruje - na razie głównie na łamach codziennej prasy - że sekwencje aminokwasów w białku kolca mogą wskazywać na ingerencję w wirusa.
Rafał Hirsch w swoim artykule na portalu Business Insider zwraca uwagę na wywiad wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, którego udzieliła agencji Bloomberg. Wynika z niego, że "Jourova ani przez chwilę nie mówi o tym, CZY uruchomić wobec Polski i Węgier odpowiednie, przyjęte w grudniu 2020 procedury. Mówi tylko o tym, KIEDY to zrobi". Owe procedury mogą poskutkować odcięciem Polski od unijnych pieniędzy.
W nieoficjalnej rozmowie z branżowym portalem "Wirtualne media" dziennikarz związany z redakcją "Wiadomości" zdradza przyczyny przedłużającej się nieobecności Danuty Holeckiej. Szefowa programu informacyjnego TVP ostatni raz pojawiła się na antenie 21 kwietnia.
Debata „Przyszłość gospodarki morskiej z perspektywy pracowników” odbędzie się w ramach „Forum Morskiego” w poniedziałek 7 czerwca w godz. 12-13 na antenie Radia Gdańsk. Zapraszamy również do obejrzenia jej - transmisja na stronie Radia Gdańsk radiogdansk.pl.
Pięć czeskich organizacji ekologicznych chce, aby wstrzymać finansowanie budowy wieży widokowej na Śnieżniku - donosi portal EURACTIV.pl.
Bardzo krytycznie oceniamy wpis wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego na temat Swiatłany Cichanouskiej; o tym, jak będziemy głosować nad ewentualnym wnioskiem o odwołanie Terleckiego, będziemy rozmawiali podczas zarządu partii - powiedziała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.
Instytut Myśli Liberalnej - taką nazwę będzie nosił nowy think tank, którego współzałożycielem i fundatorem jest Ryszard Petru. Celem think tanku ma być działalność badawcza i edukacyjna związana z funkcjonowaniem gospodarki wolnorynkowej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało PAP źródło w KE.
Szef Porozumienia był pytany w Polsat News o sprawę wyboru RPO, a także o kwestię możliwego "wypchnięcia" jego partii z rządu przez PiS.
Najbardziej w Europie rozumieją nas Litwa i Polska, ale też Łotwa, Estonia, Słowacja i Czechy - mówiła w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Władze Nigerii nakazały w sobotę operatorom telekomunikacyjnym zablokowanie dostępu do Twittera w związku z wcześniejszą decyzją o zawieszeniu na czas nieokreślony jego działalności w Nigerii. Kilka dni temu Twitter zablokował konto prezydenta Muhammadu Buhari.
- W porządku środowych obrad PE znalazła się kolejna debata dot. mechanizmu “pieniądze za praworządność”. Będziemy głosować rezolucję wzywającą Komisję do niezwłocznego uruchomienia mechanizmu - mimo sprzeciwu Polski i Węgier, chcących opóźnić jego stosowanie do wydania wyroku przez TSUE - chwali się na Twitterze europosłanka Koalicji Europejskiej, organizowanej swego czasu wokół Platformy Obywatelskiej Danuta Hübner. Wydaje się jednak, ze jej deklaracja o intensyfikacji presji, aby Komisja Europejska szybciej wprowadzała mechanizm "pieniądze za praworządność" nie spotkał się z entuzjazmem internautów.
Kilka dni temu na profilu Fundacji Muzeum Komiksu na Facebooku pojawiła się informacja o powstaniu Rady Programowej. Zasiedli w niej: dr Adam Rusek, dr hab. Wojciech Birek, dr Rafał Kołsut, Paweł Chmielewski, Szymon Kloska, dr Michał Traczyk i Simeon Genew. Internauci zauważyli, że w organie – mimo że liczy siedem osób – nie znalazła się żadna kobieta.