Polska opinię publiczną oburzyły ujawnione informacje na temat szeregu celebrytów i polityków, którzy mieli się zaszczepić poza kolejnością, chociaż nie należ do tzw. "grupy zero". Zaszczepieni tłumaczą się, że mieli być "ambasadorami programu szczepień", jednak komentatorzy zwracają uwagę na to, że jak na "ambasadorów" niespecjalnie się z faktem zaszczepienia afiszowali. Również ujawniony mail fundacji Krystyny Jandy i opinia anonimowych studentów, którzy wypowiadali się dla Wirtualnej Polski, przeczą tej wersji. Komisja powołana przez rektora WUM Zbigniewa Gacionga wykazała "liczne nieprawidłowości", a portal TVP.Info ujawnił zdjęcie, na którym rektor WUB wita osobiście prawdopodobnie Wiktora Zborowskiego. W tłumaczeniach przewija się również wersja "gdyby tej szczepionki nie dano celebrytom, to by się zmarnowała". Lekarze i studenci WUM należący do "grupy zero" nie zostawiają na władzach uczelni suchej nitki.
Miniony rok trudno zaliczyć do udanych. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie na całym świecie, zmuszając nas do zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Pokazała, jak bardzo codzienne nawyki i przyzwyczajenia, które dotąd wydawały się oczywiste i trwałe, mogą nagle stać się odległe i nieosiągalne.
Jestem zirytowany zachowaniem tych, którzy szczepili się poza kolejnością, takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki odpowiadając w poniedziałek wieczorem na pytania internautów w ramach cyklu Q&A.
Miniony rok był rokiem wyjątkowym politycznie: postmodernistyczna, (pseudo)progresywna lewica na całym świecie przestała wreszcie udawać, że stoi po stronie uciśnionych, że stara się tylko bronić biednych mniejszości, że odrzuca przemoc. Na całym świecie, od Argentyny, przez USA po Polskę – lewica uderzyła w ofensywę. Podpalenia kościołów w Ameryce Południowej, rozróby BLM, czy wulgarny Strajk Kobiet – rok 2020 był ich rokiem tak samo, jak był rokiem zarazy i lockdownu. I fakt, że w kalendarzu zmieniła się liczba, i rok 2020 stał się 2021 nie oznacza, że lewicowa ofensywa ustanie.
"Tygodnik Powszechny" po 76 latach będzie musiał zmienić siedzibę. W poniedziałek archidiecezja krakowska wypowiedziała mu umowę najmu pomieszczeń przy ul. Wiślnej 12 w centrum Krakowa. Kuria nie komentuje sprawy. O wypowiedzeniu umowy najmu lokalu zespół "Tygodnika Powszechnego" poinformował w poniedziałek w swoim wydaniu internetowym oraz w mediach społecznościowych.
- Ze względu na znaczenie Narodowego Programu Szczepień wielokrotnie wizytowałem Centrum Dydaktyczne, w którym odbywały się szczepienia, zarówno 30, jak i 31 grudnia 2020 r. Potwierdzam, że wśród oczekujących rozpoznałem tylko kilka znanych postaci ze świata kultury - pisał rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w odpowiedzi na pismo ministra zdrowia, który pytał o obecność rektora przy szczepieniach poza kolejnością. Inaczej pamięta to Krystyna Janda, która twierdzi, że podawała Gaciongowi listę.
Z końcem grudnia w bielskim Studio Filmów Rysunkowych ruszyły prace nad kontynuacją serii „Pampalini – łowca zwierząt” – podał p.o. dyrektora SFR Tomasz Małodobry. Pierwsze odcinki będą gotowe jeszcze w bieżącym roku. Ruszyły też prace koncepcyjne nad nowym serialem dla dzieci. „Pampalini, obok Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Smoka Wawelskiego i profesora Gąbki, jest jedną z kultowych postaci, które wypełniały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Po wielu latach przerwy bielskie studio przygotowuje wielki powrót na małe ekrany sympatycznego łowcy” – poinformował Tomasz Małodobry.
Aktorka Krystyna Janda na antenie TVN24 tłumaczyła się z faktu, że zaszczepiła się w pierwszej turze narodowych szczepień – która przypomnijmy – miała dotyczyć nie artystów a zawodów szczególnie narażonych, tzw. „grupy zero” (m.in. lekarzy).
– Ludziom się czasem wydaje, że nasza praca jest tak lekka, łatwa i przyjemna, że pozostaje nam tylko włożyć kapelusz z piórkiem, wziąć ze sobą pieska i, pogwizdując, wybrać się na spacer po lesie, spoglądając raz po raz, jak ptaszki siadają na drzewie, albo patrząc, czy gdzieś nie pojawi się sarenka. To mit – mówi Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród, w rozmowie z Agnieszką Żurek. To właśnie pracy leśniczych i urokowi polskich lasów poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Marcin Najman niczym człowiek renesansu nie tylko jest popularnym zawodnikiem mieszanych sztuk walki, ale także literatem. Ogłosił bowiem, że zakończył prace nad swoją autobiografią i rozpoczyna rozmowy z wydawcami. Książkę chce wypuścić na rynek księgarski w połowie roku. Część Internautów wytknęła mu, iż pierwszy rozdział opublikował bez korekty tekstu, a jest tam zbyt dużo spacji przed przecinkami.
Polski orzeł w koronie a obok wybite okno, grzyb i gruz. Jak alarmuje radny Dariusz Matecki historyczny Klub Polskiego Kombatanta w Manchesterze jest w ruinie. „Szokujące zdjęcia. I prośba o interwencję do polskiej ambasady o zabezpieczenie tych zbiorów. Powojenna emigracji to ważna część historii Polski” – pisze na twitterze polityk Solidarnej Polski. Smutny los Klubu Kombatanta przypomniał znany internetowy „eksplorer”, który odkrywa zapomniane miejsca.
- Ze względu na znaczenie Narodowego Programu Szczepień wielokrotnie wizytowałem Centrum Dydaktyczne, w którym odbywały się szczepienia, zarówno 30, jak i 31 grudnia 2020 r. Potwierdzam, że wśród oczekujących rozpoznałem tylko kilka znanych postaci ze świata kultury - pisał rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w odpowiedzi na pismo ministra zdrowia, który pytał o obecność rektora przy szczepieniach poza kolejnością
WUM: 4 stycznia dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska prezesa zarządu. Powołana przez rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga komisja wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. Komisja stwierdziła m.in. brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia.
Sparaliżowany i poważnie niedożywiony siedmioletni Faid Samim został przewieziony do szpitala stolicy Jemenu, Sanie; ledwo przeżywając podróż z 170-kilometrową podróż z miejscowości Al-Jawf. Chłopiec waży jedynie 7 kg. "Już prawie umierał, kiedy przywieziono go do naszego szpitala, ale udało nam się zrobić to co konieczne i jego stan zaczął się poprawiać. Choruje na porażenie mózgowe i znaczne niedożywienie" - powiedział dr Rageh Mohammed, ordynator oddziału osób niedożywionych.
Nie ma wątpliwości, iż rząd ogłosi w najbliższym czasie ostrzejsze działania w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa - oświadczył w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że spodziewa się "trudnych, trudnych tygodni".
Z informacji do jakich dotarł portal Wprost wynika, że lider Platformy Obywatelskiej boi się skrytykować celebrytów, którzy zaszczepili się poza kolejką.
Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zakończyła prace; wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM.
Zaginęła 25-letnia Ewa Kocik z Ustronia (woj. śląskie). Kobieta wyszła z domu do sklepu 2 stycznia 2021 r. i do tej pory nie wróciła. Na 25-latkę w domu czekają dzieci: 7-letnia córka i 3-letni syn.
Były wiceszef KPRP Paweł Mucha powiedział w poniedziałek, że od 1 stycznia jest zatrudniony w NBP jako doradca prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wcześniej poinformowano o odwołaniu Muchy z funkcji wiceszefa Kancelarii Prezydenta oraz powołaniu go na stanowisko społecznego doradcy prezydenta.
Wpadłem jak śliwka w g…. Jestem tym wszystkim szalenie przybity. Jest mi szalenie przykro. Miałem dobre intencje. Jest mi smutno, przykro i bardzo źle się z tym czuję. Wyszło to fatalnie - mówi w rozmowie z wp.pl Wiktor Zborowski, aktor, który zaszczepił się przeciwko COVID-19 poza kolejką.