Prezydent Duda, podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia, mówił na temat nowego funduszu medycznego.
Dr Antonio Pesenti, włoski lekarz uznawany za jednego z najlepszych fachowców w kraju, odpowiedzialny obecnie za oddział kryzysowy Lombardii ds. Intensywnej terapii, rysuje dość niepokojący obraz dla opieki medycznej w tym regionie. Naukowiec zwrócił się do premiera Włoch z apelem.
Najserdeczniejsze życzenia.
Po wczorajszej deklaracji skrajnie lewicowej europosełanki Sylwii Spurek, że koronawirus jest wynikiem przemocy wobec zwierząt, w mediach posypała się masa komentarzy. Jedną z odpowiedzi opublikował red. Wojciech Wybranowski.
Przemienienie na Górze. Komentarz o. Dominik Jarczewski OP i abp Grzegorz Ryś.
Od 27 stycznia 2020 brzmi mi w uszach to jakże dramatycznie zasadne pytanie, zadane w tak bolesny i jednocześnie spokojny sposób w Auschwitz. Gdzie byliście pytają dusze przedstawicieli polskiej inteligencji, zaledwie parę miesięcy przed wybuchem II WŚ przyjmowanych na europejskich salonach politycznych, wojskowych, naukowych, honorowanych międzynarodowymi nagrodami za wkład w europejskie i światowe dziedzictwo kultury. Gdzie byliście pytają dusze polskich hierarchów i księży o niekwestionowanym autorytecie także w Watykanie. Gdzie byliście zadają niepodważalne w swej istocie pytanie dusze europejskich, szczególnie wschodnich Żydów, Romów, ale także przecież Ormian i rżniętych ukraińskimi piłami prostego polskiego, chłopskiego, kresowego ludu Wołynia, Polesia, Podola i Małopolski Wschodniej. Gdzie byliście pytają dusze polskich oficerów z Katynia , Charkowa i Miednoje. Pytają także tych którzy prawdę o tym bestialskim ludobójstwie ukryli celowo na lata. Gdzie byliście, już tyle lat po wojnie pytają tysiące ofiar Auschwitz, Treblinki, Dachau, Majdanka, Ravensbruck etc., a także Mauthausen –Gusen, których popioły przykrywają i tam prehistoryczne siedliska Słowian.
Greckie media opublikowały film, na którym turecki pojazd opancerzony próbuje sforsować turecko-grecką granicę w rejonie regionu Ewros.
Ledwo podpisano historyczne porozumienie pokojowe z talibańskimi oddziałami a już pojawiają się konflikty związane z dokumentem. Porozumienie ma zakończyć osiemnastoletnią wojnę w Afganistanie. Talibowie postawili władzom w Kabulu ultimatum żądając zwolnienia z więzień swoich ludzi i uzależniając od tego uzgodnienia pokojowe z gabinetem prezydenta Aszrafa Ganiego. Wszelako Gani uważa, że wypuszczenie schwytanych talibów nie powinno być wstępnym krokiem do rozmów. Ostre negocjacje trwają ale już w piątek, w Kabulu, doszło do terrorystycznego ataku.
Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z wyborcami w Kutnie. Na jednym z dostępnych w sieci filmów nagranych podczas spotkania Kidawa-Błońska mówi, że głosowała na 500+ i namawiała do tego, żeby to sprawdzić. Jeden z internautów sprawdził.
- Nie spodziewałam się niczego innego po Prezydencie. Czy zdrowie i życie wielu Polaków jest Panu obojętne? Ośrodek, w którym się leczę nie ma wystarczających środków na leczenie wszystkich, a dodatkowo pacjenci i personel medyczny skazani są na pracę w trudnych warunkach. (...) Pan Prezydent przed podjęciem decyzji o 1,95 mld odwiedził regionalne TVP I PR, spotkał się z ludźmi oraz szefami tych instytucji. Czy ktoś słyszał żeby odwiedził centra onkologiczne? No cóż, teraz pacjenci onkologiczni będą umierać słuchając kultur i tradycji lokalnych. - pisała na Twitterze Janina Ochojska odwołując się zapewne do rozpowszechnianego przez opozycyjnych polityków i "wiodące media" fake newsa, wg. którego pieniądze na rekompensatę dla mediów publicznych miały cokolwiek wspólnego z onkologią. Tymczasem jest to rekompensata za utratę dochodów z abonamentu rozregulowanego za czasów Donalda Tuska, przyznawana co roku.
Od jakiegoś czasu, ale ze szczególną zjadliwością po podpisaniu przez Prezydenta ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych, politycy opozycji implementują opinii publicznej mającą cechy manipulacji "narrację" o "2 miliardach na onkologię, które PiS przeznaczył na TVP". Tymczasem te pieniądze nigdy nie miały nic wspólnego z onkologią!
Były prezydent Lech Wałęsa rozpoczął akcję mającą na celu niedopuszczenie do ponownego wyboru prezydenta Andrzeja Dudy. W internecie opublikował apel o zgłaszanie się ochotników do przeprowadzenia wspólnej akcji przeciwko reelekcji obecnej głowy państwa.
Kto żyje w mieście, niekoniecznie nawet wielkim mieście, doskonale zna konflikt pomiędzy pieszymi a posiadaczami samochodów. Przestrzeń miejska nie jest z gumy i konflikt zdaje się, że będzie tylko narastał.
"Za dotychczasowe działania w związku z koronawirusem postawiłbym rządowi piątkę. Dawno w Polsce nie było tak szerokiej kampanii informacyjnej, wyprzedzającej problem" - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były minister zdrowia Marek Balicki.
Podziemia ubeckiej katowni mieszczącej się w kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze zostały udostępnione zwiedzającym. W okresie komunistycznego zniewolenia mieściła się tam kwatera główna NKWD, a następnie siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, w której więziono, torturowano i mordowano działaczy podziemia niepodległościowego.
"Ochrona poczętych dzieci nie powinna podlegać ustaleniom politycznym, to podstawowe prawo człowieka do życia, gwarantowane także przez konstytucję. Życie rozpoczyna się od poczęcia, to fakt naukowy. Przez USG można zobaczyć dziecko w łonie matki – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Dziś po południu zmarł Ludwik Stomma - publicysta "Polityki" i "Przeglądu", nauczyciel, wykładowca akademicki.
"Gazeta Wyborcza" przyznała wicepremierowi i ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu antynagrodę "noga od stołka". Minister skomentował tę decyzję w mediach społecznościowych.
W wieku 95 lat zmarł w Łodzi scenarzysta i reżyser Wojciech Fiwek.
W Tatrach panują trudne warunki do wspinaczki. - Jest bardzo twardo, jest lód, trzeba mieć bardzo duże doświadczenie, żeby poruszać się w takim terenie - ostrzegają TOPR-owcy.