Bogdan Borusewicz to wicemarszałek Senatu z ramienia KO. Do awantury z jego udziałem doszło, kiedy senator PiS Stanisław Karczewski przedstawiiał wniosek o odwołanie Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia Szczecin poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Rzepa pozwolił sobie na arogancką odzywkę do prowadzącego rozmowę dziennikarza Andrzeja Kutysa.
Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań. Za to jeśli chodzi o kary nałożone na Polskę przez TSUE, te są konsekwentnie egzekwowane.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier planuje wizytę na Ukrainie, ale prezydent Wołodymyr Zełenski obecnie nie chce się z nim spotkać, pisze we wtorek niemiecki dziennik "Bild" powołując się na informacje z ukraińskich kręgów rządowych.
Irlandzka eurodeputowana Clare Daly podczas debaty Parlamentu Europejskiego potępiła sankcje nałożone przez Unię Europejską na Federację Rosyjską. Twierdzi iż odpowiedź z Brukseli sprawia że "robi jej się niedobrze".
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział we wtorek w Czechach, że jego kraj nie poprze kolejnych sankcji na paliwa kopalne z Rosji. Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky powiedział z kolei, że podczas unijnej prezydencji Czech chce doprowadzić do postępów w zakończeniu importu rosyjskiej ropy przez UE.
"Rzeczpospolita" ujawnia, że zgłoszenie o przyznaniu statusu asystenta społecznego poseł KO Joanny Kluzik Rostkowskiej wpłynęło w listopadzie zeszłego roku. To nie jedyny przypadek tego typu - wpłynął też podobny wniosek żony aktora, Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.
Tomasz Grodzki pozostaje marszałkiem Senatu. Za wnioskiem PiS o jego odwołanie z tej funkcji opowiedziało się we wtorek 45 senatorów, przeciwko było 52, od głosu wstrzymał się jeden.
Pięć osób zostało postrzelonych na stacji metra w Brooklynie - poinformowała we wtorek telewizja CNN powołując się na nowojorską policję (NYPD). Na miejscu znaleziono też granaty dymne.
Zdaniem redaktora Salonu24 Marcina Dobskiego, trwają negocjacje w sprawie wspólnego startu w wyborach PSL, Polski 2050 Hołowni, Porozumienia Gowina i Stronnictwa Demokratycznego. Do tej "egzotycznej" koalicji mógłby dołączyć też... Piotr Liroy-Marzec.
Grupa Orlen podpisała umowę przejęcia 25 stacji na Słowacji. Ruch ma zagwarantować Orlenowi zajęcie miejsca w piątce największych dostawców na Słowacji.
– Powinny zostać ustanawiane kolejne twarde sankcje, które będą zniechęcały reżim Władimira Putina do dalszej agresji – powiedział we wtorek w Warszawie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Miasto Szebiekino znajduje się na południu Rosji, w obwodzie biełgorodzkim, tuż przy granicy z Ukrainą. Nieopodal miasta znajdował się ważny z komunikacyjnego punktu widzenia most, przez który Rosjanie przesyłali broń i sprzęt wojskowy wojskom Federacji Rosyjskiej działającym na Ukrainie. Most został uszkodzony, a jako przyczynę niektóre media wskazują działania dywersyjne.
Na serwis społecznościowy TikTok trafiło nagranie z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, w którym polityk apeluje do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby „przestał dzielić Polaków”.
Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.
Kiedy Putin 24 lutego ogłosił decyzję o zbrojnym ataku na Ukrainę, Zachód odpowiedział m.in. sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję. Putin ma okazywać jednak lekceważenie dla tej sytuacji i twierdzić, że dzięki temu Rosja już nigdy więcej nie będzie zależeć od zachodnich rynków. Kreml i jego propagandyści wciąż utrzymują przekaz, że agresja na Ukrainę jest tylko „specjalną operacją wojskową”.
Dawny doradca ds. polityki wojskowej byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, były generał brygady Erich Vad, w wywiadzie dla agencji dpa sprzeciwił się dostawom broni ciężkiej na Ukrainę. To potencjalnie „droga do III wojny światowej” – powiedział. Ostrzegł też przed nadawaniem Putinowi etykietki despoty, z którym nie można rozmawiać.
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk jest dla Niemiec bardzo niewygodny. To on ujawnił, jak był zbywany przez niemieckich polityków, prosząc o pomoc tuż po wybuchu wojny. – Teraz nie ma w ogóle sensu, żeby wam pomagać – miał usłyszeć.
– Porozumienie społeczne mówi o roku 2049 jako końcu wydobycia węgla kamiennego w Polsce, ale dzisiaj musimy poważnie przemyśleć harmonogram dochodzenia do 2049 – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin.