Minister Paweł Jabłoński odmówił udzielenia wywiadu dla „Gazety Wyborczej” i TVN.
– Stawiane przez Rosję zarzuty, jakoby to USA stały za masowymi protestami w Kazachstanie, są szalone i absolutnie fałszywe oraz stanowią część rosyjskiej dezinformacji – oświadczyła w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wezwała protestujących do pokojowych działań.
„Powiedzieli mi wprost, że polskie nie są tu mile widziane i jak się nie zawinę, to nie dadzą mi spokoju”. Kontrole, kary oraz niekorzystne przepisy unijne, czyli kulisy dyskryminacji polskich firm we Francji. Jak do zarzutów o szykanowanie przedsiębiorców znad Wisły odniosła się Ambasada Francji w Warszawie? Jakie przepisy prawne dotyczące firm z sektora transportowego wprowadzane przez Unię Europejską mogą doprowadzić do drastycznego ograniczenia udziału polskich przewoźników na europejskim rynku?
– W pełni popieram Polskę w jej obronie europejskich granic. Zwłaszcza że według zasad strefy Schengen to właśnie Polska broni granic Francji. Potępiam oświadczenia tych przywódców europejskich, którzy krytykują działania Polski. Wasz kraj wykazał się odwagą i nie uchyla się od swoich obowiązków – mówi Éric Zemmour, kandydat na prezydenta Francji, w rozmowie z Patrickiem Ederym i Cezarym Krysztopą.
– Nie jesteśmy za tym, aby prowadzić rabunkową w stosunku do człowieka politykę, która ma na celu ochronę klimatu, poświęcając jakość życia i prowadząc do ubóstwa i regresu polskiej gospodarki – mówił minister Ziobro.
Facebook usunął profil legalnie działającej w Polsce partii – Konfederacji. Rząd zapowiedział oficjalny protest. Rośnie oburzenie pośród internautów.
„Potwierdzamy wydalenie naszej pani konsul z Brześcia na Białorusi. Sprawę wyjaśniamy” – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina.
– Facebook usunął profil Konfederacji. Przekażemy do firmy Meta oficjalny protest w tej sprawie – mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie wydalenia polskiego dyplomaty z Białorusi.
Podczas konferencji prasowej prezes Adam Glapiński mówił o przewidywaniach NBP dotyczących szczytu inflacji w Polsce.
Francuski bloger André Guerin poinformował na Twitterze, iż od 4 stycznia nie jest już obywatelem Francji. „Jestem emigrantem w Polsce” – napisał mężczyzna.
– Trwające w całym Kazachstanie protesty i zamieszki spotkają się z „maksymalnie zdecydowaną” odpowiedzią – zapowiedział w środę w orędziu do narodu prezydent Kasym-Żomart Tokajew. Ogłosił także, że przejmuje kierownictwo krajowej Rady Bezpieczeństwa, funkcję, którą wcześniej sprawował Nursułtan Nazarbajew.
Jak podaje branżowy serwis Wirtualne Media, warszawską redakcję RMF FM zasiliła wieloletnia dziennikarka TVN Monika Cwalina-Kucharczyk.
Na łamach mediów społecznościowych publicysta i aktywista miejski Jan Śpiewak wyraził oburzenie słowami publicystki m.in. „Gazety Wyborczej” i Onetu Elizy Michalik, która zabrała głos ws. pracy po 16 godzin na dobę.
Polityk Lewicy skomentował w mediach społecznościowych sprawę usunięcia profilu Konfederacji przez Facebooka.
„Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za «zieloną». Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii” – pisze w środę „Welt”.
„To skandaliczna ingerencja w polską scenę polityczną oraz wolność słowa i wyrażania poglądów w wykonaniu Facebooka” – napisał poseł Konrad Berkowicz.
Co jakiś czas pojawia się w mediach wypowiedź któregoś z prominentnych polityków Platformy, że tak naprawdę to dobra polityka gospodarcza i finansowa rządu PO-PSL doprowadziła do takiego nagromadzenia środków finansowych, że rządy Zjednoczonej Prawicy mogły od 2016 roku realizować liczne programy społeczne, w tym ten sztandarowy 500 plus.
Na 10 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył wyrok w procesie pisarza Jakuba Ż. oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Prokuratura domaga się przeprosin oraz pięciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych; obrona chce uniewinnienia.
Jeżeli w sporze toczącym się w Polskiej Grupie Górniczej nie dojdzie do porozumienia, 17 stycznia rozpocznie się bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń spółki do elektrowni – zdecydował w środę sztab protestacyjno-strajkowy. Na 12 i 13 stycznia zapowiedziano referendum strajkowe w kopalniach.