Francuski urząd ds. konkurencji poinformował w poniedziałek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 220 mln euro za faworyzowanie jej własnych usług w sektorze reklamy internetowej.
- Takie decyzje podejmuje się bardzo trudno, nigdy nie ma dobrego momentu, aby odejść, bo przecież jest jeszcze tyle do zrobienia, tyle pomysłów... - pisze na Facebooku Marek Zagórski. Dotychczasowy minister cyfryzacji opublikował obszerny wpis.
Badania struktury kolca wirusa SARS – COV2 pozwalają sądzić, że jest on lepiej dopasowany do ludzkiego receptora ACE-2, niż do receptorów zwierząt, z których miał się przenieść na człowieka - mówili uczestnicy wirtualnego seminarium ICM w ramach konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021. Z kolei brytyjsko-norweski zespół sugeruje - na razie głównie na łamach codziennej prasy - że sekwencje aminokwasów w białku kolca mogą wskazywać na ingerencję w wirusa.
Rafał Hirsch w swoim artykule na portalu Business Insider zwraca uwagę na wywiad wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, którego udzieliła agencji Bloomberg. Wynika z niego, że "Jourova ani przez chwilę nie mówi o tym, CZY uruchomić wobec Polski i Węgier odpowiednie, przyjęte w grudniu 2020 procedury. Mówi tylko o tym, KIEDY to zrobi". Owe procedury mogą poskutkować odcięciem Polski od unijnych pieniędzy.
W nieoficjalnej rozmowie z branżowym portalem "Wirtualne media" dziennikarz związany z redakcją "Wiadomości" zdradza przyczyny przedłużającej się nieobecności Danuty Holeckiej. Szefowa programu informacyjnego TVP ostatni raz pojawiła się na antenie 21 kwietnia.
Debata „Przyszłość gospodarki morskiej z perspektywy pracowników” odbędzie się w ramach „Forum Morskiego” w poniedziałek 7 czerwca w godz. 12-13 na antenie Radia Gdańsk. Zapraszamy również do obejrzenia jej - transmisja na stronie Radia Gdańsk radiogdansk.pl.
Pięć czeskich organizacji ekologicznych chce, aby wstrzymać finansowanie budowy wieży widokowej na Śnieżniku - donosi portal EURACTIV.pl.
Bardzo krytycznie oceniamy wpis wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego na temat Swiatłany Cichanouskiej; o tym, jak będziemy głosować nad ewentualnym wnioskiem o odwołanie Terleckiego, będziemy rozmawiali podczas zarządu partii - powiedziała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.
Instytut Myśli Liberalnej - taką nazwę będzie nosił nowy think tank, którego współzałożycielem i fundatorem jest Ryszard Petru. Celem think tanku ma być działalność badawcza i edukacyjna związana z funkcjonowaniem gospodarki wolnorynkowej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało PAP źródło w KE.
Szef Porozumienia był pytany w Polsat News o sprawę wyboru RPO, a także o kwestię możliwego "wypchnięcia" jego partii z rządu przez PiS.
Najbardziej w Europie rozumieją nas Litwa i Polska, ale też Łotwa, Estonia, Słowacja i Czechy - mówiła w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Władze Nigerii nakazały w sobotę operatorom telekomunikacyjnym zablokowanie dostępu do Twittera w związku z wcześniejszą decyzją o zawieszeniu na czas nieokreślony jego działalności w Nigerii. Kilka dni temu Twitter zablokował konto prezydenta Muhammadu Buhari.
- W porządku środowych obrad PE znalazła się kolejna debata dot. mechanizmu “pieniądze za praworządność”. Będziemy głosować rezolucję wzywającą Komisję do niezwłocznego uruchomienia mechanizmu - mimo sprzeciwu Polski i Węgier, chcących opóźnić jego stosowanie do wydania wyroku przez TSUE - chwali się na Twitterze europosłanka Koalicji Europejskiej, organizowanej swego czasu wokół Platformy Obywatelskiej Danuta Hübner. Wydaje się jednak, ze jej deklaracja o intensyfikacji presji, aby Komisja Europejska szybciej wprowadzała mechanizm "pieniądze za praworządność" nie spotkał się z entuzjazmem internautów.
Kilka dni temu na profilu Fundacji Muzeum Komiksu na Facebooku pojawiła się informacja o powstaniu Rady Programowej. Zasiedli w niej: dr Adam Rusek, dr hab. Wojciech Birek, dr Rafał Kołsut, Paweł Chmielewski, Szymon Kloska, dr Michał Traczyk i Simeon Genew. Internauci zauważyli, że w organie – mimo że liczy siedem osób – nie znalazła się żadna kobieta.
- Który fragment szczególnie panią razi tego wiersza? - zapytał w programie "Strefa Starcia" TVP Małgorzatę Prokop-Paczkowską posłankę Lewicy Piotr Adamczyk. Chodzi o popularny wiersz dla dzieci Juliana Tuwima "Murzynek Bambo". Okazało się, że posłanka nie potrafi takiego fragmentu podać.
Opowiem Wam o bardzo niezwykłym Jerzyku, którego znam od urodzenia. Urodził się z bardzo poważną wadą serca. Miał nie przeżyć porodu. A jednak - przeżył. Jako pacjent nierokujący z Warszawy po porodzie wracał do domu samochodem osobowym z rodzicami. Mieli wypadek drogowy - Jerzyk przeżył.
Dla wielu obywateli państw wielonarodowych, takich jak Związek Radziecki i Jugosławia, rok 1991 był czasem wielkich oczekiwań. W Słowenii i Chorwacji, a także w Bośni i Hercegowinie, ludzie podobnie wiązali optymizm z procesem przystąpienia do organizacji euroatlantyckich. Tak było również w zachodnich republikach Związku Radzieckiego, zwłaszcza na Ukrainie. Ludzie chcieli stać się prawdziwymi Europejczykami. W niniejszym opracowaniu zrównujemy pojęcie Europy i Zachodu: z punktu widzenia mieszkańców państw wielonarodowych w 1991 roku jest to łatwo uzasadnione. Przynależność do Zachodu zakładała sposób życia podobny do tego, jaki prowadzili ich sąsiedzi na Zachodzie. Ludzie chcieli nadrobić to, czego nie udało im się osiągnąć w epoce mentalnej kastracji. Chcieli demokracji, jak to jest na Zachodzie, i mediów, które są jej najsilniejszym bastionem.
- Zmarł Maciej Morawski, dziennikarz radia Wolna Europa, współpracownik "Kultury" Paryskiej laureat nagród niepodległościowych na emigracji; cześć jego pamięci R.I.P. - poinformowała na Twitterze Teresa Bochwic wiceprezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
To, co się dzieje w niemieckim Kościele może i powinno stać się inspiracją dla biskupów w Polsce. I nie chodzi mi o „drogę synodalną”, ale o wzięcia na poważnie kwestii instytucjonalnej i osobistej odpowiedzialności biskupów za to, co dzieje się (i co nie działo się przez wiele lat) w kwestii skandali seksualnych