Bezrobocie nieznacznie wzrosło Wiadomości
Bezrobocie nieznacznie wzrosło

Do 8,7 proc. wzrosło bezrobocie w styczniu 2017 roku w Polsce. W porównaniu z grudniem 2016 r. różnica ta wynosi 0,4 proc.

Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj Wiadomości
Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj

Ministrowie z Polski, Czech i Słowacji podpisali w Warszawie memorandum, które zapowiada przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, Łabie i Dunaju. Ministrowie planują, że do projektu przekonają Komisje Europejską.

Czy nowy szlak wodny Odra-Łaba-Dunaj uderzy w interesy Niemiec? Wiadomości
Czy nowy szlak wodny Odra-Łaba-Dunaj uderzy w interesy Niemiec?

Odpowiedzialni za żeglugę ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej Polski, Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej żeglugi śródlądowej zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w ramach Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej – V4 podpisali porozumienie przewidujące między innymi współpracę przy budowie szlaku żeglugi rzecznej Odra-Łaba-Dunaj. Po stronie polskiej kluczowa jest tutaj budowa infrastruktury na odcinku Ostrawa-Koźle-Odra. Mogłoby to uderzyć w interesy Niemiec.

Beata Szydło: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wiadomości
Beata Szydło: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Premier w ten sposób podsumowała decyzję nie przyjęcia strategii na wczorajszym posiedzeniu rządu. Szydło dodała, że strategia nie spełniła do końca jej oczekiwań, tymczasem jest to najważniejsza strategia PiS i musi być perfekcyjna.

Gdy kupiliśmy kota w worku... Wiadomości
Gdy kupiliśmy kota w worku...

Pani Ania kupiła wadliwy towar w sklepie. Chciała go oddać ale sprzedawca nie chciał uznać zwrotu. Pani Ania postanowiła domagać się sprawiedliwości w sądzie ale, gdy zobaczyła, że zajmie jej to wiele czasu, zrezygnowała. Od stycznia pani Ania będzie mogła próbować dogadać się z producentem wadliwego korzystając usług z mediatora lub koncyliatora.

Wicepremier Morawiecki: Nie podniesiemy podatków Wiadomości
Wicepremier Morawiecki: Nie podniesiemy podatków

40-50 mld zł ma wpłynąć do Skarbu Państwa po tym jak rząd wprowadzi zmiany mające uszczelnić system podatkowy zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że nie ma planów podwyższania podatków.

Dr. Piotr Michoń dla "TS": Łodzie bogatych żeglują po morzach, łódeczki ubogich grzęzną na mieliźnie Wiadomości
Dr. Piotr Michoń dla "TS": Łodzie bogatych żeglują po morzach, łódeczki ubogich grzęzną na mieliźnie

Zdaniem Leszka Balcerowicza ci, którzy tak się zajmują bogatymi, żerują na zawiści. Czy rzeczywiście tak jest? Czy bogactwo najbogatszych nie ma wpływu na funkcjonowanie społeczeństw? O nierównościach na świecie z dr. Piotrem Michoniem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu rozmawia Andrzej Berezowski.

Według dr. Marty Zahorskiej gimnazja nie zasypały różnic między dziećmi Wiadomości
Według dr. Marty Zahorskiej gimnazja nie zasypały różnic między dziećmi

Celem reformy wprowadzającej gimnazja miało być wyrównanie poziomu nauczania. Zasypaniu różnic miały służyć gimnazja. Według badań dr. hab. Marty Zahorskiej nic takiego nie nastąpiło.

Prekariusze. Jak powstała nowa klasa porzuconych? Wiadomości
Prekariusze. Jak powstała nowa klasa porzuconych?

Guy Standing w swojej książce wskazuje, że w latach 70. XX w. politycy na zachodzie Europy pod wpływem grupy ekonomistów wprowadzili neoliberalny model gospodarki, który opierał się na twierdzeniu, że wzrost i rozwój zależą od rynkowej konkurencyjności, a wszelkie działania trzeba nakierować na maksymalizację konkurencji i konkurencyjności.

Pełzająca likwidacja: w latach 2008-14 zlikwidowano w Polsce 1407 szkół Wiadomości
Pełzająca likwidacja: w latach 2008-14 zlikwidowano w Polsce 1407 szkół

Przeciwnicy nowych zmian w systemie edukacji straszą, że wraz z wprowadzeniem w życie podpisanych przez prezydenta ustaw nastąpią masowe zwolnienia nauczycieli. Ale według danych MEN w Polsce w latach 2012-14 zlikwidowano w Polsce 551 szkół i nie była potrzeba do tego żadna ustawa.

Zapłacisz Sobieskim Wiadomości
Zapłacisz Sobieskim

Zapowiadany od dawna banknot o nominale 500 zł już za kilka tygodni, bo w lutym, zostanie wprowadzony do obiegu. Banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego kończy serię „Władcy polscy”, którą posługujemy się od 1995 roku. Dziennikarze uczestniczący w dniu otwartym w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, jako jedni z nielicznych, mieli okazję zapoznać się z nowym banknotem.

Ośmiu ludzi na świecie dysponuje majątkiem porównywalnym z zasobami biedniejszej połowy ludzkości Wiadomości
Ośmiu ludzi na świecie dysponuje majątkiem porównywalnym z zasobami biedniejszej połowy ludzkości

Tak wynika z raportu organizacji Oxfam. Jak co roku organizacja przedstawiła dane dotyczące nierówności majątkowych na świecie. Nierówności się pogłębiają. Obecnie CEO dużej amerykańskiej spółki giełdowej zarabia rocznie tyle, co 10 tys. ludzi zatrudnionych w fabryce tekstyliów w Bangladeszu.

Nie chcę doganiać Zachodu, chcę go przegonić! Wiadomości
Nie chcę doganiać Zachodu, chcę go przegonić!

Oryginalna ścieżka rozwoju, gorset dla gospodarki, konstytucja dla biznesu – tak określa się projekty przygotowane w ramach tzw. Planu Morawieckiego. Przedsiębiorcy wiążą z nimi nadzieje, ale warto pamiętać, że choć wielkich planów gospodarczych było w Polsce kilka, sukcesem okazał się tylko jeden – autorstwa ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, z okresu II Rzeczpospolitej. Niewątpliwie realizował ona marzenia Polaków o wielkiej, niezależnej gospodarczo Polsce. M.in. na pytanie, czy i tym razem się uda, w wywiadzie z Anną Grabowską odpowiada wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Burza wokół Nutelli. Producent tłumaczy: żadna sieć nie wycofała produktu. Są bezpieczne dla zdrowia Wiadomości
Burza wokół Nutelli. Producent tłumaczy: żadna sieć nie wycofała produktu. Są bezpieczne dla zdrowia

W ostatnim tygodniu w mediach pojawiały się informacje, że włoska sieć handlowa wycofała ze swoich sklepów krem Nutella, ponieważ zawiera rakotwórcze składniki. Producent firma Ferrero wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo i zdrowie klientów jest dla niego priorytetem.

Założenie firmy przez telefon? Od dziś każdy może tak zrobić Wiadomości
Założenie firmy przez telefon? Od dziś każdy może tak zrobić

Więcej możliwości dla przyszłych przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zmiany, według których każdy będzie mógł założyć firmę przez telefon. Nowatorskie rozwiązanie ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

UOKiK bada, czy kantory Interchange i Money Exchange naruszyły prawo Wiadomości
UOKiK bada, czy kantory Interchange i Money Exchange naruszyły prawo

UOKiK bada, czy kantory Interchange i Money Exchange naruszyły prawo i wprowadziły klientów w błąd. Zakwestionował sposób prezentacji kursów kupna i sprzedaży walut.

Od dwóch dni obowiązuje ustawa o rozwiązywaniu sporów Wiadomości
Od dwóch dni obowiązuje ustawa o rozwiązywaniu sporów

Weszła w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. W założeniu ma ona zmniejszyć koszty rozwiązywania spraw roszczeniowych. Obywatele zamiast iść do sądu będą mogli rozwiązać swoje roszczenia korzystając z pozasądowej mediacji. 

Eko Holding pod kontrolą Eurocash Wiadomości
Eko Holding pod kontrolą Eurocash

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Eurocash kontroli nad Eko Holding.

Solidarność popiera inicjatywę rządu, jaką jest Narodowy Program Mieszkaniowy Wiadomości
Solidarność popiera inicjatywę rządu, jaką jest Narodowy Program Mieszkaniowy

Solidarność popiera inicjatywę rządu, jaką jest Narodowy Program Mieszkaniowy. Apeluje jednak, by prace nad szczegółowymi rozwiązaniami były prowadzone z zachowaniem konsultacji, pozwalających na uzyskanie oczekiwanych efektów społecznych.

Ile mieszkań brakuje w Polsce? Wiadomości
Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Europejski Urząd Statystyczny ocenia stopień zagęszczenia mieszkań w Europie. W tym zestawieniu Polska wypada słabo. Aż 44,2 proc Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach. W zestawieniu gorzej wypadają tylko Węgrzy i Rumuni. Kryteria, jakimi kieruje się Eurostat, nie wydają się zawyżone w stosunku do polskich realiów.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe