GUS publikuje dane dotyczące polskiej gospodarki Wiadomości
GUS publikuje dane dotyczące polskiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2021 roku – podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Szacunek PAP Biznes wskazywał na wzrost na poziomie 4,8 proc.

Wiadomości
PGE przyspiesza proces kablowania sieci energetycznych. Nowa maszyna ułoży nawet 5 km kabli dziennie

Grupa PGE zakupiła nowoczesną i niezwykle wydajną maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią. To pierwsze tej klasy urządzenie w Polsce, która ma przyspieszyć realizację strategicznego programu kablowania sieci średniego napięcia (SN). Spółka chce, aby do 2026 roku na obszarze jej działalności, kable podziemne stanowiły minimum 30 proc. w strukturze sieci SN.

Wiadomości
Rosyjska dezinformacja pogłębia kryzys energetyczny

Europę zalewa fala fałszywych informacji na temat kryzysu energetycznego. Dotyczy to szczególnie mediów społecznościowych w których rosyjskie służby rękoma swoich pracowników, tzw troli, tworzą fikcyjne konta udające obywateli europejskich państw. Konta te rozpowszechniają fikcyjne informacje mające potęgować strach przed utratą energii elektrycznej, by finalnie zniechęcić Europę do przeciwstawiania się Rosji.

„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Wiadomości
„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Raport został sporządzony na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych w Monachium. – Niemcy dramatycznie straciły na jakości lokalizacji przemysłowej – skomentował Rainer Kirchdörfer, dyrektor wykonawczy fundacji.

OZE zamarzło Wiadomości
OZE zamarzło

Panele zasypane śniegiem, wiatraki prawie się nie kręcą. OZE zamarzło. Dominacja węgla w energetyce największa od lat. Kilka dni zimy w grudniu 2022 r. spowodowało, że warto krytycznie spojrzeć jeszcze raz, czy rzeczywiście musimy ustępować wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi i przyspieszać realizację Zielonego Ładu w dążeniu do energetycznej katastrofy.

GUS podał dane o inflacji. Jest spadek Wiadomości
GUS podał dane o inflacji. Jest spadek

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Stopy procentowe będą spadać? Ważne słowa członka RPP Wiadomości
Stopy procentowe będą spadać? Ważne słowa członka RPP

W styczniu inflacja może nieznacznie wzrosnąć, ale nie sądzę, byśmy doszli do 20 proc. – ocenił w czwartek członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że na przełomie 2023 i 2024 r. może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych.

Euforia na rynkach. Polska ma się z czego cieszyć Wiadomości
Euforia na rynkach. Polska ma się z czego cieszyć

Jak donosi portal zajmujący się tematyką gospodarczą Money.pl, od piątku trwa euforia na rynkach finansowych.

Od dziś Chorwacja nie ma już swojej waluty Wiadomości
Od dziś Chorwacja nie ma już swojej waluty

Dziś Chorwacja wchodzi do Strefy Euro i Strefy Schengen.

PGE kupuje za 1,913 mld zł PKP Holding, w tym spółkę PKP Energetyka Wiadomości
PGE kupuje za 1,913 mld zł PKP Holding, w tym spółkę PKP Energetyka

PGE kupuje za 1,913 mld zł 100 proc. udziałów PKPE Holding, który kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka. W środę na transakcję wyraziła zgodę Rada Nadzorcza PGE - poinformowała Polska Grupa Energetyczna.

Produkty spożywcze za połowę ceny. Czesi szturmują polskie sklepy. Specjalne grupy na Facebooku Wiadomości
"Produkty spożywcze za połowę ceny". Czesi szturmują polskie sklepy. Specjalne grupy na Facebooku

Czesi masowo robią zakupy w Polskich sklepach. Powodem są wysokie ceny po czeskiej stronie. W Polsce do 31 grudnia obowiązuje zerowy VAT na żywność.

Niemieckie media: Polska lokomotywą handlu z Niemcami Wiadomości
Niemieckie media: Polska lokomotywą handlu z Niemcami

Michael Harms, dyrektor Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki w rozmowie z redakcją RND podkreślił, że pomimo wojny wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą nie uległa załamaniu, a co więcej - pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Niemiec zwrócił uwagę, że lokomotywą handlu pozostaje Polska.

Rośnie wartość złota w zasobach NBP. Blisko miliard dolarów w miesiąc Wiadomości
Rośnie wartość złota w zasobach NBP. Blisko miliard dolarów w miesiąc

Na koniec listopada wartość złota w zasobach banku centralnego wzrosła do blisko 12,94 mld dolarów z niespełna 12,05 mld dolarów na koniec października – podał w środę Narodowy Bank Polski.

„Jaskółka nadziei?”. Wzrósł wskaźnik ufności konsumenckiej Wiadomości
„Jaskółka nadziei?”. Wzrósł wskaźnik ufności konsumenckiej

W grudniu 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do listopada. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyniósł minus 41,9 pkt. – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Transkontynentalna wojna handlowa. Unijni komisarze domagają się europejskiego funduszu suwerenności Wiadomości
Transkontynentalna wojna handlowa. Unijni komisarze domagają się europejskiego funduszu suwerenności

Unijni komisarze domagają się stworzenia i wprowadzenia europejskiego funduszu suwerenności – to jak najbardziej finansowe narzędzie, którego celem ma być wspieranie konkurencyjności europejskich produktów i usług na gospodarczej mapie świata. Pomysł z funduszem nie pojawił się znikąd – to odpowiedź na amerykańską ustawę o redukcji inflacji, która jest bezprecedensowym wsparciem amerykańskich producentów niezupełnie zgodnym z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wiadomości
5 lat transformacji ciepłownictwa w PGE Energia Ciepła

– Jesteśmy częścią lokalnych społeczności. Prowadzimy wiele programów pomocowych oraz edukacyjnych. Przykładem pomocy jest program „Dzielimy się ciepłem”, który kierowany jest do podmiotów wrażliwych społecznie, które opiekują się potrzebującymi. W ramach tego programu przekazaliśmy na opłaty rachunków za ogrzewanie w sumie 2 mln zł. Skorzystały na tym szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A., w rozmowie z Arturem Mazowieckim.

Wiadomości
Prezes URE podjął decyzję w sprawie taryf za energię elektryczną. Nie będą miały wpływu na wysokość rachunków większości gospodarstw domowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. Wcześniej spółki energetyczne złożyły do URE tegoroczne wnioski w tej sprawie. Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku i w jaki sposób wyliczane są stawki opłat za energię elektryczną?

Niemcy uruchomili pierwszy gazoport Wiadomości
Niemcy uruchomili pierwszy gazoport

W sobotę w Wilhelmshaven niemieckie władze otworzyły pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Szef niemieckiego rządu podkreślił, że dzięki temu rozwiązaniu kraj uniezależni się od rurociągów z Rosji.

Wojciech Osiński: Jak niemieccy Zieloni ponownie skolonizowali Namibię Wiadomości
Wojciech Osiński: Jak niemieccy Zieloni ponownie skolonizowali Namibię

Bezlitosna rzeczywistość oddala realizację większości planów Roberta Habecka. Mimo to wicekanclerz Niemiec postanowił brnąć w swoje pomysły tak fanatycznie, że z każdym tygodniem ich absurdalność staje się coraz bardziej oczywista. Najnowszym potwierdzeniem, że polityka Zielonych przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, są ich projekty w Namibii.

Ekspert: Budżet 2023 r. oparty jest o realistyczne, a nawet konserwatywne założenia makroekonomiczne Wiadomości
Ekspert: Budżet 2023 r. oparty jest o realistyczne, a nawet konserwatywne założenia makroekonomiczne

– Budżet na 2023 r. oparty jest o realistyczne, a nawet konserwatywne założenia makroekonomiczne. Przyszły rok przyniesie wzrost deficytu fiskalnego ogółem do 405 proc. – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe