20 października 1952 r. Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok śmierci na gen. Augusta Fieldorfa "Nila" Wiadomości
20 października 1952 r. Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok śmierci na gen. Augusta Fieldorfa "Nila"

20 października 1952 roku na tajnym posiedzeniu pod nieobecność oskarżonego Sąd Najwyższy jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów zatwierdził wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. "Nil" wydany 16 kwietnia przez Sąd wojewódzki w Warszawie.

[Foto] Warszawa ul. Tarczyńska 17. Tu Niemcy rozstrzeliwali cywili Wiadomości
[Foto] Warszawa ul. Tarczyńska 17. Tu Niemcy rozstrzeliwali cywili

To ulica Tarczyńska 17 miejsce jednego z trzech mordów dokonanych między 3 a 5 sierpnia 1944 na cywilnej ludności Warszawy przez kompanię SS. Pozostałe dwa miejsca znajdują się około 200 metrów dalej, przy ulicy Grójeckiej 20 b oraz Grójeckiej 24. Takich miejsc w Warszawie są setki, a w całej Polsce tysiące.

IPN zbada nie tylko postawy Polaków wobec Żydów, ale również postawy Żydów wobec Polaków 1918–1968 Wiadomości
IPN zbada nie tylko postawy Polaków wobec Żydów, ale również postawy Żydów wobec Polaków 1918–1968

"Projekt koncentruje się na relacjach polsko-żydowskich, obejmując swoim zasięgiem czasowym wiele trudnych momentów we wspólnej historii. Przede wszystkim w ramach projektu kompleksowo będzie badana kwestia pomocy świadczonej Żydom przez Polaków w okresie okupacji niemieckiej (pomoc indywidualna, zorganizowana), zarówno poprzez realizację podprojektu Index Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom, jak też poprzez publikacje monograficzne uczestników projektu. Ponadto, szczególnie w odniesieniu do okresu II wojny światowej i czasów powojennych, podjęta zostanie próba podsumowania i oceny dotychczasowego dorobku naukowego oraz analiza stosunków polsko-żydowskich (Polaków wobec Żydów i Żydów wobec Polaków) w skali mikro. Celem projektu jest także zmiana istniejącej narracji historycznej w kontekście relacji polsko-żydowskich z dominującego obecnie nurtu badania postaw Polaków wobec Żydów na rzecz badania również postaw Żydów wobec Polaków i państwa polskiego. Prowadzone będą również badania dotyczące funkcjonowania obu narodów w warunkach wytworzonych przez Niemców i Sowietów w okresie okupacji i przez władze komunistyczne po wojnie oraz historii Żydów w Polsce (myśl polityczna, społeczna), a zwłaszcza Holokaustu dokonanego przez władze niemieckie na okupowanych ziemiach polskich" - czytamy w opisie projektu "Stosunki polsko-żydowskie w latach 1918–1968" na stronie ipn.gov.pl

[video] "Wieluńska Łączka". IPN prowadzi ekshumacje w Wieluniu. Czekamy na kolejnych bohaterów Wiadomości
[video] "Wieluńska Łączka". IPN prowadzi ekshumacje w Wieluniu. Czekamy na kolejnych bohaterów

W Wieluniu w dniach od 17 do 21 września specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili prace poszukiwawcze mające na celu zbadanie miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-1956. To na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. 3 Maja, zgodnie z relacjami świadków i rodzin ofiar, mają spoczywać szczątki żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru Wiadomości
XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Od 18 lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Czołg po polsku Wiadomości
Czołg po polsku

Wojsko Polskie w II Rzeczpospolitej korzystało z pojazdów pancernych obcej konstrukcji. Jednak nie znaczy to, że nie próbowano wprowadzić do nich wielu modyfikacji, często bardzo udanych. W ostatnich latach przed II wojną światową pojawiło się też kilka ciekawych prototypów polskiej konstrukcji – wiodącą rolę w ich powstaniu miało dwóch ludzi – inżynier Edward Habich i major Rudolf Gundlach.

Historia z Tysolem: Tajemnica starej torpedowni Wiadomości
Historia z Tysolem: Tajemnica starej torpedowni

Tor, który został precyzyjnie wydrążony w dnie Zatoki Gdańskiej, miał długość 12 kilometrów. Wystrzelone pociski łapane były przez specjalne siatki umieszczone na końcu toru. Cały proces fotografowano i filmowano. Te egzemplarze, które przeszły pomyślnie badania, były następnie masowo produkowane w fabrykach zbrojeniowych III Rzeszy.

[Tylko u nas] Obcokrajowcy w Powstaniu Warszawskim - czarnoskóry muzyk, Słowacy, przyjaciele zza Kaukazu Wiadomości
[Tylko u nas] Obcokrajowcy w Powstaniu Warszawskim - czarnoskóry muzyk, Słowacy, przyjaciele zza Kaukazu

Na warszawskich barykadach u boku Polaków walczyli przedstawiciele kilkunastu innych narodowości z Europy, Azji i... Afryki. Najbardziej egzotycznym towarzyszem broni powstańców był ciemnoskóry August Agbola O'Brown, którego biografia stanowi gotowy materiał do fascynującej książki historycznej.

[video] O pomocy Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką Wiadomości
[video] O pomocy Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką

3 lipca w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach odbędzie się konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy. Colloquium II: Wokół pomocy Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką”.

W szwajcarskim Rapperswilu gromadzili się polscy patrioci. 150. rocznica postawienia Kolumny Barskiej Wiadomości
W szwajcarskim Rapperswilu gromadzili się polscy patrioci. 150. rocznica postawienia Kolumny Barskiej

Rapperswil to miejsce idealne, żeby mówić o tym, czym w porządku uniwersalnym jest nasza niepodległość. Chcemy oddać hołd polskiej emigracji – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek w programie „Halo Polonia”. 21–22 czerwca 2018 Instytut Pamięci Narodowej organizuje wraz z Muzeum Polskim w Rapperswilu międzynarodową konferencję naukową pt. „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej”.

[Nasza Fotorelacja] Cytadela Warszawska. Tu byli więzieni Piłsudski, Traugutt, Ściegienny, Okrzeja... Wiadomości
[Nasza Fotorelacja] Cytadela Warszawska. Tu byli więzieni Piłsudski, Traugutt, Ściegienny, Okrzeja...

X Pawilon Cytadeli Warszawskiej to miejsce gdzie było więzionych tysiące polaków między innymi Józef Piłsudski, Romuald Traugutt, ks. Piotr Ściegienny, pisarz Andrzej Strug,19 letni Stefan Okrzeja stracony. na stokach Cytadeli Warszawskiej i zapomniany Karol Levittoux

"Bohater ON". Kartka do bohatera Wiadomości
"Bohater ON". Kartka do bohatera

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

dr Adam Cyra: Auschwitz. Więźniowie policyjni w bloku nr 11 cz. 2 Wiadomości
dr Adam Cyra: Auschwitz. Więźniowie policyjni w bloku nr 11 cz. 2

Polizeistandgericht nie był w niczym uzależniony od komendanta KL Auschwitz, chociaż wyroki były wykonywane przez funkcjonariuszy Politische Abteilung, który był organem wykonawczym tegoż „sądu”. Cała rozprawa, podczas której decydowano nieraz o losie od stu do dwustu osób, trwała być może godzinę do dwóch. W jego posiedzeniach nie brał udziału żaden z kolejnych kierowników obozu (Lagerführer), natomiast przyjeżdżał na posiedzenia tego „sądu” i regularnie w nim uczestniczył Max Lustig, który pełnił funkcję szefa gestapo w mieście Oświęcim (wówczas Auschwitz).

dr Adam Cyra: Auschwitz. Więźniowie policyjni w bloku nr 11 cz. 1 Wiadomości
dr Adam Cyra: Auschwitz. Więźniowie policyjni w bloku nr 11 cz. 1

W dniu 1 czerwca 1942 r. nadprezydent i gauleiter Górnego Śląska, Fritz Bracht, przesłał m.in. prezydentom rejencji w Katowicach i Opolu rozporządzenie o utworzeniu sądów specjalnych na włączonych obszarach wschodnich Prowincji Górnośląskiej. Sąd doraźny miał karać za ciężkie wykroczenia przeciwko Niemcom oraz inne czyny karalne, zagrażające w poważnym stopniu dziełu budowy. Sprecyzowano również, że jurysdykcji tego sądu podlegają tylko Polacy i Żydzi. Przeciwko jego orzeczeniom nie przysługiwały więźniom żadne środki prawne. „Sądy doraźne” z jednej strony były narzędziem terroru, a z drugiej strony tworzyły pozory hitlerowskiej sprawiedliwości.

[100. Rocznica Odzyskania Niepodległości] "Powstała aby żyć" Wiadomości
[100. Rocznica Odzyskania Niepodległości] "Powstała aby żyć"

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Powstała, by żyć”, z udziałem Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz Dyrektora Biura Edukacji Narodowej Adama Hlebowicza, na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie 29 maja (wtorek) o godz. 18. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 20 czerwca 2018 r.

[video] „Ostatnia droga Rotmistrza Witolda Pileckiego”. IPN na 70. rocznicę śmierci bohatera Wiadomości
[video] „Ostatnia droga Rotmistrza Witolda Pileckiego”. IPN na 70. rocznicę śmierci bohatera

Rotmistrz Witold Pilecki przez całe życie pracował dla Polski. Został zamordowany 25 maja 1948 r. o 21.30 strzałem w tył głowy przez Piotra Śmietańskiego. Z okazji 70. rocznicy śmierci Rotmistrza prezentujemy zapowiedź spotu IPN

Moja Niepodległa. Ojcowie Niepodległości Wiadomości
Moja Niepodległa. Ojcowie Niepodległości

Zapraszamy na konferencję Instytutu Pamięci Narodowej 21 maja (poniedziałek) o godz. 10 w warszawskim Przystanku Historia (ul. Marszałkowska 21/25). Konferencja z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka będzie poświęcona inicjatywom IPN związanym z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentujemy spot, nową stronę internetową “Moja Niepodległa” i opowiemy o ogólnopolskiej akcji IPN Biało-czerwony szlak “Moja Niepodległa”, w ramach której od 21 maja do końca roku w ponad 100 miastach zostanie zaprezentowana wystawa “Ojcowie Niepodległości”.

"Za Waszą i naszą wolność". „Czas polsko-litewskiej współpracy” Wiadomości
"Za Waszą i naszą wolność". „Czas polsko-litewskiej współpracy”

Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej wspierał ruchy niepodległościowe w Związku Sowieckim. Polacy współpracowali z działaczami opozycji antykomunistycznej z byłych republik ZSRS, walczących o niepodległość. Starania garstki osób, które znalazły w sobie odwagę, by stanąć samotnie przeciw sowieckiej potędze będą przedmiotem obrad krakowskiej konferencji. Wezmą w niej udział m.in. goście z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czeczenii, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji\n\nObrady międzynarodowej konferencji „Za waszą i naszą wolność” będą się odbywać w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 26. Języki konferencyjne: angielski, rosyjski, polski. Organizatorem dwudniowego spotkania jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Biuro Prezesa IPN, a koordynatorami całości dr Cecylia Kuta i Piotr Sieczkowski.

„Kinderlager Pogrzebin”. Pierwszy dokument telewizyjny na temat „Polenlagrów” Wiadomości
„Kinderlager Pogrzebin”. Pierwszy dokument telewizyjny na temat „Polenlagrów”

We środę 9 maja o godz. 20:00, na zaproszenie Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego w multimedialnej sali posiedzeń komisji sejmowej w Warszawie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Piotra Kulisia „Kinderlager Pogrzebin”. Po projekcji w Sejmie RP odbędzie się rozmowa z twórcami i bohaterami filmu: reżyserem Krzysztofem Korwin-Piotrowskim, współscenarzystą Piotrem Kulisiem, konsultantem historycznym Beno Benczewem, dyrektorem Oddziału IPN w Katowicach dr. Andrzejem Sznajderem oraz byłymi więźniarkami – Józefą Posch-Kotyrbą, Haliną Skalbmierską i Anną Szafraniec.

Rehabilitacja zniszczonego przez komunistów "Drugiego Założyciela KUL" ks. prof. Antoniego Słomkowskiego Wiadomości
Rehabilitacja zniszczonego przez komunistów "Drugiego Założyciela KUL" ks. prof. Antoniego Słomkowskiego

Instytut Pamięci Narodowej i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zapraszają na konferencję poświęconą sądowej rehabilitacji pierwszego powojennego rektora KUL, „drugiego Założyciela” uniwersytetu, ks. prof. dr hab. Antoniego Słomkowskiego. Za przeciwstawianie się komunistycznej władzy duchowny został pozbawiony funkcji rektora i w 1953 r. – w sfingowanym procesie – skazany na karę więzienia pod pretekstem popełnienia przestępstwa dewizowego.

Emerytury
Stażowe