78 lat temu poległ  mjr Henryk Dobrzański, ps. Hubal Wiadomości
78 lat temu poległ mjr Henryk Dobrzański, ps. Hubal

Dokładnie 78 lat temu, 30 kwietnia 1940 roku, w walce z Niemcami pod Anielinem poległ mjr Henryk Dobrzański, ps. Hubal - żołnierz Legionów Polskich, kawalerzysta i olimpijczyk,

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma w Kazachstanie: Zadaniem IPN jest ochrona pamięci o bohaterach Wiadomości
Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma w Kazachstanie: Zadaniem IPN jest ochrona pamięci o bohaterach

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma uczestniczy w Dniach Polskich organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Ałmaty, dawnej stolicy Kazachstanu, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które potrwają do 1 maja 2018 r.

Oświadczenie IPN ws. oskarżania Polaków o współudział w Holocauście Wiadomości
Oświadczenie IPN ws. oskarżania Polaków o współudział w Holocauście

W ostatnich dniach media zwracają się do Instytutu Pamięci Narodowej z zapytaniami dotyczącymi postaw Polaków wobec Zagłady Żydów. W związku z tym IPN zaprasza 24 kwietnia (wtorek) 2018 r., o godz. 16.00, do Centrum Edukacyjnego IPN w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, na panel dyskusyjny zatytułowany „Postawy ludności II RP pod okupacją”. Wezmą w nim udział: dr hab. prof. UG Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej), dr hab. Sławomir Kalbarczyk (Biuro Badań Historycznych IPN), dr Maciej Korkuć (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie), dr Marcin Przegiętka (Biuro Badań Historycznych IPN), dr Mateusz Szpytma (zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej). Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Domański (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych – Delegatura IPN w Kielcach) - czytamy w oświadczeniu IPN

Zmarł polski patriota, bohater, żołnierz Kedywu AK, powstaniec warszawski. Żyd. Stanisław Likiernik Wiadomości
Zmarł polski patriota, bohater, żołnierz Kedywu AK, powstaniec warszawski. Żyd. Stanisław Likiernik

Stanisław Likiernik, z pochodzenia Żyd, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, powstaniec warszawski, uważany był za jeden z pierwowzorów bohaterów książki Romana Bratnego "Kolumbowie"

Dzisiaj 95. urodziny obchodzi legendarny Żołnierz Wyklęty płk Tadeusz Bieńkowicz ps. "Rączy" Wiadomości
Dzisiaj 95. urodziny obchodzi legendarny Żołnierz Wyklęty płk Tadeusz Bieńkowicz ps. "Rączy"

Dzisiaj urodziny obchodzi legendarny żołnierz Armii Krajowej i powojennej konspiracji. Uczestniczył między innymi w akcjach rozbicia posterunku granicznego III Rzeszy w Krakszlach, odbicia skazańców z więzienia w Lidzie, zdobywaniu Ejszyszek, rozbiciu niemieckiego garnizonu w Horodnie i innych

Nagrody kwartalnika "Wyklęci" Wiadomości
Nagrody kwartalnika "Wyklęci"

9 lutego o godzinie 17.45 przy w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się uroczystość przyznania tytułu "Przyjaciel Kwartalnika Wyklęci", wręczenie Nagrody im. Michała Krupy "Wierzby" i Nagrody im. sierż. Józefa Franczaka "Lalusia". Wstęp Wolny

Wmurowanie tablicy upamiętniającej wyzwolenie niemieckiego obozu koncentrac. przez Brygadę Świętokrzyską Wiadomości
Wmurowanie tablicy upamiętniającej wyzwolenie niemieckiego obozu koncentrac. przez Brygadę Świętokrzyską

Przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojny wmurowali 10 stycznia 2018 roku w czeskim Holiszowie tablicę upamiętniającą wyzwolenie miejscowego niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych. Inicjatywa podjęta została w porozumieniu ze starostą miasta Pilno i parafią katolicką w Stankowie

Strażnicy morza - bohaterowie polskiego Wybrzeża Wiadomości
Strażnicy morza - bohaterowie polskiego Wybrzeża

W połowie maja 1946 marszałek Ludowego WP Michał Rola-Żymierski powiedział podczas wizyty na Wybrzeżu, że oficerowie przedwojennej floty stworzyli odrębną, zamkniętą kastę o nastawieniu reakcyjnym. To był sygnał rozpoczęcia akcji eliminowania z Marynarki Wojennej tych, którzy służyli w przedwojennej Polskiej Marynarce Wojennej.

Grudniowe strajki na "Piaście" i "Ziemowicie" - Śląskie Westerplatte 1981 r. Wiadomości
Grudniowe strajki na "Piaście" i "Ziemowicie" - Śląskie Westerplatte 1981 r.

Wyjątkowo silny opór przeciwko rygorom stanu wojennego napotkał reżim WRON na Górnym Śląsku. Milicja użyła broni palnej pacyfikując strajki w KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”. Pod ziemią strajkowali górnicy kopani „Ziemowit” (od 15 do 24 grudnia 1981 r.) i „Piast” (od 14 do 28 grudnia). Na dole rozgrywały się sceny niczym z filmu „Perła w koronie”.

Prof. Zaradkiewicz: Manifest PKWN i obwieszczenie o stanie woj. drukowano w tej samej drukarni w Moskwie Wiadomości
Prof. Zaradkiewicz: Manifest PKWN i obwieszczenie o stanie woj. drukowano w tej samej drukarni w Moskwie

Profesor Kamil Zaradkiewicz opublikował dwa dokumenty, Manifest PKWN i obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, komentując, że zostały wydrukowane w tej samej drukarni w Moskwie.

[video] Mocny spot IPN w rocznicę 13 grudnia 1981 "Obywatelki i obywatele..." Wiadomości
[video] Mocny spot IPN w rocznicę 13 grudnia 1981 "Obywatelki i obywatele..."

W rocznicę ogłoszenia przez Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej opublikował spot upamiętniający wydarzenie

Prof. Sławomir Cenckiewicz publikuje skan projektu rozporządzenia o stanie wojennym... po rosyjsku Wiadomości
Prof. Sławomir Cenckiewicz publikuje skan projektu rozporządzenia o stanie wojennym... po rosyjsku

- Kolejna rocznica stanu wojennego... Oby nigdy już Polską nie rządzili agenci obcych i wrogich nam reżimów, którzy swoje decyzje a nawet konkretne akty prawne konsultować muszą z okupantem... Jak Jaruzelski, Kiszczak, Hupałowski czy Puchała przed 13 XII 1981 r. - pisze prof. Sławomir Cenckiewicz

25 stycznia 1982 r. Sejm zatwierdza wprowadzenie stanu wojennego. Tylko jeden poseł głosował przeciw Wiadomości
25 stycznia 1982 r. Sejm zatwierdza wprowadzenie stanu wojennego. Tylko jeden poseł głosował przeciw

25 stycznia 1982 roku, a więc po 45 dniach od wprowadzenie stanu wojennego Sejm PRL uchwalił ustawę w tej sprawie. Ogłoszony 12 grudnia 1981 roku przez Radę Państwa dekret o stanie wojennym był nielegalny.

Franciszek Kornicki - ostatni z wielkich Wiadomości
Franciszek Kornicki - ostatni z wielkich

W angielskim Worthing zmarł 16 listopada podpułkownik pilot Franciszek Kornicki – ostatni z dowódców polskich dywizjonów myśliwskich w latach II wojny światowej. Było to grono ludzi niezwykłych, których umiejętności podziwiał cały świat.

Indie - Chiny. Zapomniana wojna gigantów Wiadomości
Indie - Chiny. Zapomniana wojna gigantów

55 lat temu weszło w życie zawieszenie broni w wojnie pomiędzy Chinami a Indiami. Konflikt ten do dziś ma swoje reperkusje – a mówimy przecież o starciu dwóch najludniejszych krajów świata, utrzymujących pod bronią ponad milion żołnierzy każdy. Oba kraje mają też broń jądrową.

18 listopada 1918 r. - notyfikacja niepodległości Wiadomości
18 listopada 1918 r. - notyfikacja niepodległości

18 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał do wszystkich szefów rządów i głów koronowanych notyfikację o odrodzeniu polskiej państwowości.

Przedsionek niepodległości Wiadomości
Przedsionek niepodległości

Sprawa polska była w opinii światowej zapomniana latem 1914 roku, gdy wybuchła I wojna światowa. Jednak na rok przed jej końcem sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej – o państwie polskim mówiły wszystkie walczące strony – choć wyobrażały je sobie zupełnie inaczej.

Bolszewicki przewrót 1917 roku – mit założycielski i triumf diabelskiego systemu Wiadomości
Bolszewicki przewrót 1917 roku – mit założycielski i triumf diabelskiego systemu

Rewolucja Październikowa, mit założycielski bolszewickiego totalitaryzmu, nadal pozostaje dla części lewicy na świecie symbolem buntu przeciwko uciskowi. Nic bardziej błędnego. Zdeterminowana garstka szaleńców zdobyła władzę nad wielką Rosją. Demokracja umarła nim się narodziła. Nastał czas terroru na skalę niespotykaną od imperium Mongołów.

Prapremiera filmu o Zdzisławie Najderze. ECS, środa g. 18.00: "Chciałem zostać lotnikiem" Wiadomości
Prapremiera filmu o Zdzisławie Najderze. ECS, środa g. 18.00: "Chciałem zostać lotnikiem"

Zdzisław Najder – legenda Solidarności, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (RWE), historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Film Vogta koncentruje się na latach 1975–1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Zanim Królewiec został Kaliningradem Wiadomości
Zanim Królewiec został Kaliningradem

360 lat temu Królestwo Polskie straciło władzę zwierzchnią nad Prusami Książęcymi. Otworzyło to drogę do budowy potężnego państwa pruskiego. Nigdy już polskie chorągwie nie wisiały nad Królewcem – który od ponad pół wieku jest Kaliningradem.

Emerytury
Stażowe