Artur S. Górski: 1 sierpnia o godzinie 17 zatrzymajmy się gdziekolwiek będziemy Wiadomości
Artur S. Górski: 1 sierpnia o godzinie 17 zatrzymajmy się gdziekolwiek będziemy

1 sierpnia 1944 roku 35 tysięcy chłopców i dziewcząt z biało-czerwonymi opaskami i pod byle jaką bronią stawia się na punkty zborne. Punktualnie o godzinie 17. wybiegają z pięciuset warszawskich bram w nadziej, że za trzy dni przekroczy Wisłę Armia Czerwona, a Oni wystąpią wobec niej jako gospodarze wolnej Stolicy i wolnej Polski.

Opuścić nieludzką ziemię Wiadomości
Opuścić nieludzką ziemię

Ewakuacja Armii Polskiej z ZSRR do Iranu zakończyła się w sierpniu 1942 roku. Ze względu na bardzo zły stan zdrowia śmiertelność wśród ewakuowanych była duża. Na terytorium Iranu pochowanych zostało 2806 osób, w tym 650 wojskowych. Groby zlokalizowane są na dwóch cmentarzach polskich oraz jako polskie kwatery na innych cmentarzach, głównie ormiańskich.

Dziś rocznica przekazania przedstawicielom zachodniemu wywiadu egzemplarzy maszyny deszyfrującej "Enigmy" Wiadomości
Dziś rocznica przekazania przedstawicielom zachodniemu wywiadu egzemplarzy maszyny deszyfrującej "Enigmy"

Gdyby nie geniusz polskich matematyków, którzy rozpracowali „Enigmę”, II wojna światowa potrwałaby zapewne znacznie dłużej.

Zygmunt August - ostatni z dynastii Jagiellonów Wiadomości
Zygmunt August - ostatni z dynastii Jagiellonów

Wbrew pokutującej wśród wielu naszych rodaków opinii Jagiellonowie nie byli królami dziedzicznymi, prawa te zabrała ze sobą do grobu pierwsza żona pradziadka Zygmunta Augusta, Jadwiga Andegaweńska. W Polsce rządzili cztery pokolenia.

72 lata temu NKWD i Armia Czerwona rozpoczęły tzw. obławę augustowską, nazywaną "Małym Katyniem" Wiadomości
72 lata temu NKWD i Armia Czerwona rozpoczęły tzw. obławę augustowską, nazywaną "Małym Katyniem"

12 lipca 1945 NKWD i Armia Czerwona rozpoczęły tzw. obławę augustowską, w której zginęło co najmniej 592 działaczy polskiego podziemia. Przyjmuje się, że jest to największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce. Ofiarami byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność, sprzyjająca partyzantom. Obława augustowska nazywana jest "Małym Katyniem". W dalszym ciągu nie znany ani miejsca pochówku ofiar, ani sprawców zbrodni.

Lubelski lipiec 1980 – preludium „Solidarności” Wiadomości
Lubelski lipiec 1980 – preludium „Solidarności”

Strajki w Lublinie i Świdniku w lipcu 1980 roku zapoczątkowały „erę Solidarności”. Z początkiem lipca 1980 roku zaczęło się deszczowe lato zakończone gorącym Sierpniem. Za dwa miesiące w całym kraju tworzyły się struktury NSZZ „Solidarność”.

Deutsche Welle: Temat reparacji zdawał się być pogrzebany... Wiadomości
Deutsche Welle: Temat reparacji zdawał się być pogrzebany...

Mimo, że Niemcy z kretesem przegrali wojnę, nie poniosły wszystkich tego konsekwencji. Temat płacenia reparacji wojennych udało się im obejść - pisze w artykule o reparacjach wojennych portal "Deutsche Welle".

Niezwykła historia jednego z najważniejszych ludzi w wywiadzie Armii Krajowej Wiadomości
Niezwykła historia jednego z najważniejszych ludzi w wywiadzie Armii Krajowej

Wczesną wiosną 1943 roku z paryskiej siedziby Wirtschaftsstab VII wyszedł elegancki generał Wechrmahtu. W portfelu miał 500 marek zaliczki, a w teczce dokumenty dotyczące budowanego właśnie Wału Atlantyckiego. Generał Julius von Hallman udawał się w drogę do Warszawy. W rzeczywistości ów człowiek nazywał się Kazimierz Leski i był jednym z najważniejszych ludzi w wywiadzie Armii Krajowej.

Co ty wiesz o Słowianach? Wkrótce wszystkim nam przyjdzie zweryfikować swoją wiedzę Wiadomości
Co ty wiesz o Słowianach? Wkrótce wszystkim nam przyjdzie zweryfikować swoją wiedzę

Przez dziesięciolecia każdy przyzwoicie wykształcony Polak wiedział, że Polski przed chrztem nie było, a Słowianie w Europie Środkowej wypełzli z bagien Prypeci w V w. n.e. Jednak wygląda na to, że wkrótce wszystkim nam przyjdzie zweryfikować swoją wiedzę.

Rocznica największej masowej egzekucji dokonanej przez Niemców na Polakach w Palmirach Wiadomości
Rocznica największej masowej egzekucji dokonanej przez Niemców na Polakach w Palmirach

77 lat temu Niemcy dokonali największej egzekucji warszawskiej inteligencji. Od grudnia 1939 do lipca 1941 roku hitlerowcy w pobliżu wsi Palmiry na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej przeprowadzili 21 egzekucji, w których życie straciło prawie 2,2 tys. osób. Były to polskie elity - m.in. działacze polityczni i społeczni, dziennikarze, księża, adwokaci, lekarze etc.

Solidarność Walcząca jak państwo podziemne Wiadomości
Solidarność Walcząca jak państwo podziemne

„Solidarność Walcząca” powstała 35 lat temu we Wrocławiu, pierwszego lipca 1982 roku. Już dziewiątego czerwca pojawił się pierwszy numer pisma SW, w którym wzywano do czynnego oporu przeciw rządzącym i zapraszano do udziału w demonstracji w dniu 13 czerwca.

[video] 12 czerwca 1987 r. Jan Paweł II tak mówił do młodych ludzi: "Każdy ma swoje Westerplatte" Wiadomości
[video] 12 czerwca 1987 r. Jan Paweł II tak mówił do młodych ludzi: "Każdy ma swoje Westerplatte"

Spotkanie z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca było jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 8–14 czerwca 1987 r. Była to trzecia wizyta papieża w Polsce, ale pierwsza w Trójmieście. 11 czerwca Jan Paweł II odprawił mszę św. na Skwerze Kościuszki w Gdyni, dzień później na Zaspie w Gdańsku.

Ponad tysiąc lat temu na terenach obecnej Polski znano łaźnie parowe Wiadomości
Ponad tysiąc lat temu na terenach obecnej Polski znano łaźnie parowe

Znajomość łaźni parowych rozprzestrzeniła się po Europie Środkowej już ponad tysiąc lat temu dzięki... Słowianom. Nie jest zatem prawdą, że zwyczaj kąpieli upowszechnił się w tej części świata dopiero wraz z powrotem rycerzy z krucjat z Ziemi Świętej - opowiada PAP archeolog Anna Tyniec.\nNa terenie Italii już ponad dwa tysiące lat temu wnoszono monumentalne akwedukty, a na terenie Polski w tym czasie brak tego typu konstrukcji. Czy to świadczy o tym, że wówczas w Europie Środkowej nie dbano o higienę i stroniono od kąpieli? Absolutnie nie - odpowiada archeolog Anna Tyniec z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Setna rocznica urodzin Johna Kennedy'ego Wiadomości
Setna rocznica urodzin Johna Kennedy'ego

Gdyby żył dziś skończyłby 100 lat. 29 maja 1917 roku urodził się John Fitzgerald Kennedy, zwanym JFK - 35. prezydent Stanów Zjednoczonych.

[video] "Bitwa pod Rząbcem" - Fabularyzowany dokument odkłamujący historię NSZ Wiadomości
[video] "Bitwa pod Rząbcem" - Fabularyzowany dokument odkłamujący historię NSZ

Na obelisku upamiętniającym bitwę pod Rząbcem z 8 września 1944 roku, bohaterów z NSZ walczących o Polską niepodległą i niezależną od wpływów komunistycznych nazwano zbirami, zaś kolaborantów z Armii Ludowej, współpracujących z agenturą sowiecką – bohaterami.\nBy położyć kres tym propagandowym kłamstwom, Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię przedstawia fabularyzowany film dokumentalny „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa.”

25 maja 1948 r. – mord na rotmistrzu Pileckim. Wciąż nie znamy miejsca jego pochówku Wiadomości
25 maja 1948 r. – mord na rotmistrzu Pileckim. Wciąż nie znamy miejsca jego pochówku

Legenda konspiracji Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu (Karelia). W okupowanej stolicy współtworzył od listopada 1939 roku Tajną Armię Polską. 9 września 1940 r. dał się zatrzymać w łapance na Żoliborzu i trafił do Auschwitz jako więzień nr 4859. Poszedł do obozu ochotniczo, żeby zorganizować konspirację wojskową i zdobyć dane o zbrodniach Niemców. Z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł z obozu.

Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki" Wiadomości
Niezwykłe odkrycie w Turcji. Zidentyfikowano szczątki pradziadka "Inki"

Szczątki podpułkownika Karola Rzepeckiego, pradziadka Danuty Siedzikówny ps. Inka zostały odnalezione i zidentyfikowane na wschodzie Turcji.

Dzisiaj 82. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego Wiadomości
Dzisiaj 82. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

W piątek 12 maja wypada 82. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W wielu miastach Polski odbędą się uroczystości upamiętniające postać Naczelnego Wodza Wojska Polskiego.

Kwaśna polewka dla bogów - odkrycie w średniowiecznej chacie w Lubelskim Wiadomości
Kwaśna polewka dla bogów - odkrycie w średniowiecznej chacie w Lubelskim

Ponad tysiąc lat temu przesądni budowniczowie chaty umieścili pod podłogą gliniane naczynie, w którym złożyli w ofierze... kwaśną polewkę. O związanym z tym odkryciu w Żmijowiskach (woj. lubelskie) poinformował PAP kierujący wykopaliskami archeolog, Paweł Lis.\nOdkryta przez archeologów chata z X w. znajduje się w pobliżu grodziska Żmijowiska - jest to miejsce, w którym naukowcy w ramach otwartego muzeum tematycznego od kilku lat popularyzują archeologię.

Ostatnie słowa załogi pasażerskiego IŁ 62M do wieży kontrolnej: "Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy…' Wiadomości
Ostatnie słowa załogi pasażerskiego IŁ 62M do wieży kontrolnej: "Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy…'

Trzydzieści lat temu, 9 maja 1987 roku doszło do największej katastrofy w historii polskiego lotnictwa cywilnego. Pasażerski IŁ 62M „Tadeusz Kościuszko” uderzył w ziemię w Lesie Kabackim – niecałe sześć kilometrów od początku pasa lotniska Okęcie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga – 183 osoby.

Emerytury
Stażowe