„Klisze pamięci. Labirynty” to wystawa grafik więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja przed galerią Kordegarda w Warszawie. Poruszająca opowieść o życiu obozowym, ludzkim cierpieniu i heroizmie będzie dostępna do 9 lutego. Organizatorem wystawy grafik jest Fundacja PGE.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer spotkała się w piątek z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. Rozmowa dotyczyła m.in. organizacji zajęć i liczby godzin lekcyjnych z języka mniejszości – poinformował resort na platformie X.
W poniedziałek 15 stycznia śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie weszli do resortu kultury kierowanego przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Zabezpieczyli dane z serwerów oraz księgi wejść i wyjść – informuje Marcin Dobski z na łamach portalu Salon24.pl.
No to zaczynamy! Przed startem kanału ogłosimy minimum 22 osoby, które będą z nami na stałe współpracowały (...) Dzisiaj z dumą odkrywam pierwsze siedem kart – przekazał twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.
Utworzymy bałtycką linię obrony, by bronić wschodniej flanki NATO - oświadczył w minister obrony Łotwy Andris Spruds po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Estonii, Arvydasem Anuszauskasem i Hanno Pevkurą.
Premier Donald Tusk przekazał w piątek, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dot. prac domowych: w klasach 1-3 nie będzie ich wcale, a w klasach 4-8 będą "tylko dla chętnych i bez oceniania". Wcześniej tego dnia minister edukacji Barbara Nowacka podała, że rozporządzenie jest już przygotowane.
Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild został odwołany ze stanowiska – przekazuje TVN24.
W wieku 29 lat zmarł Shawn Barber, rekordzista Kanady i mistrz świata z 2015 roku w skoku o tyczce. Agent zawodnika, Paul Doyle, potwierdził, że zgon nastąpił w środę w domu w Kirkwood w Teksasie z powodu powikłań medycznych.
Na aukcję Wielkiej Orkiestrii Świątecznej Pomocy trafił... samochód seicento, którym Sebastian Kościelnik uderzył w rządową kolumnę, która przewoziła ówczesną premier Beaty Szydło. Obecnie cena odrestaurowanego samochodu wynosi ponad 35 tysięcy złotych.
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przegłosowała wniosek do sądu o ukaranie byłego wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia. Zawiadomiono także o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zatajaniu prawdy – informuje Radio ZET.
Zakłócenia systemu GPS, obserwowane w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a następnie w styczniu w Polsce i Szwecji, mogły być spowodowane ćwiczeniami z użyciem środków walki radioelektronicznej, prowadzonymi w obwodzie królewieckim w Rosji – powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Parlamentarzyści przegłosowali reformę ustawy o obywatelstwie, dzięki czemu naturalizacja ma być szybsza i łatwiejsza. Będzie można też zachować drugie obywatelstwo – poinformowała dpa.
Szokujące zachowanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara po konferencji prasowej z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.
Spółka Pałac Saski ma nowy zarząd oraz członków rady nadzorczej – wynika z informacji podanych przez serwis money.pl.
Minister obrony Boris Pistorius z SPD przestrzegł, że może dojść do ataku Rosji na kraj NATO. Jak wyjaśnił, powiedział to, bo chce „potrząsnąć” społeczeństwem.
PERN – polska spółka zajmująca się logistyką naftową – jest już praktycznie gotowa do tego, aby rozpocząć realizację budowy drugiego ropociągu łączącego Gdańsk z Płockiem. Okazuje się jednak, że przeciwko inwestycji bardzo stanowczo oponują… Niemcy.
– Na budowie CPK polski budżet z samego cła i VAT-u do 2060 roku miał zarobić 200 milardów złotych. A skoro tak to o 200 miliardów mniej zarobiliby Niemcy. Myślicie, że Niemcy pomagali Tuskowi za darmo? Nie – mówił Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.
Obrońca i pełnomocnik Mariusza Kamińskiego mecenas Michał Zuchmantowicz poinformował w piątek media, że przebywający w więzieniu polityk nie jest przymusowo dokarmiany; decyzja sądu w tej sprawie została zaskarżona.
Przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych stawił się były poseł Porozumienia Michał Wypij. Ujawnił m.in. szczegóły spotkania, do którego miało dość w willi przy ul. Parkowej w Warszawie z udziałem m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego. Były szef MSWiA miał „wpaść w furię”, gdy usłyszał sprzeciw wobec organizacji wyborów i zagrozić więzieniem. Politycy PiS twierdzą, że świadek nie jest wiarygodny, a zeznania są sprzeczne.
Nowy rząd w ciągu dwóch dni najpierw ogłosił chęć przeniesienia lokalizacji planowanej elektrowni atomowej, co spowodowałoby kilkuletnie opóźnienia, a po chwili zaczął odcinać się od własnych pomysłów. Zdaniem posła PiS Kacpra Płażyńskiego jest to sondowanie opinii publicznej. – Gdyby nie mieli niecnych zamiarów, to w taki sposób by tej dyskusji nie zaczynali – ocenił w rozmowie z Tysol.pl.