Bodnar wręczył Reyndersowi zdjęcie Warszawy. „Odbudowana także dzięki środkom unijnym” [WIDEO]

Szokujące zachowanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara po konferencji prasowej z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.
Adam Bodnar i Didier Reynders Bodnar wręczył Reyndersowi zdjęcie Warszawy. „Odbudowana także dzięki środkom unijnym” [WIDEO]
Adam Bodnar i Didier Reynders / PAP/Tomasz Gzell

Po rozmowach z brukselskim urzędnikiem Adam Bodnar oznajmił, że ma dla niego prezent. Było to… zdjęcie centrum Warszawy. Minister sprawiedliwości oświadczył, że stolica Polski została „odbudowana, także m.in. dzięki środkom unijnym”.

To bardzo dobra, owocna wizyta, jesteśmy coraz bliżej sukcesu. Dziękuję panu komisarzowi. Natomiast ja w tym gmachu [Ministerstwa Sprawiedliwości – red.] jestem od 13 grudnia. Zdarzało się, że pan komisarz wcześniej tutaj bywał i doszło do pewnych zdarzeń, które państwo pamiętają. Ja chciałbym odczarować to miejsce dla pana komisarza. I dlatego przygotowaliśmy mały prezent. Panie komisarzu, to jest zdjęcie Warszawy, odbudowanej, pięknej, cudownej, także m.in. dzięki środkom unijnym, mam nadzieję, że pan komisarz przyjmie od nas ten prezent. Dziękuję za wizytę

 – powiedział Adam Bodnar. Komisarz Reynders, mimo ewidentnego zakłopotania na twarzy, „prezent” przyjął.

Czytaj również: Rosja zaatakuje kraj NATO? Minister obrony Niemiec przestrzega

 

 

Reynders: Chcemy zobaczyć normalny proces ustawodawczy dla przywrócenia praworządności w Polsce

W piątek Reynders, który przebywa z wizytą w Polsce, spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem. Podczas wspólnej konferencji prasowej został zapytany, dlaczego KE – jak mówił dziennikarz – „nie reaguje na bezprawne działania obecnego rządu” – zmiany w prokuraturze czy w mediach.

Reynders odpowiedział, że Komisja od lat wyjaśnia, iż „obawy, które mamy w kontekście praworządności w Polsce, zostały zapisane w raporcie oraz zostało to przedstawione w różnych zaleceniach”. – To, co w tej chwili staramy się zrobić, to zobaczyć, czy jest możliwość przywrócenia praworządności. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe decyzje, które mogą być podjęte również przez nowy rząd. W tej chwili analizujemy sytuację i przyglądamy się temu, w jaki sposób praworządność przywrócić – podkreślił.

Jak dodał, Komisja rekomendowała m.in., by system wymiaru sprawiedliwości był niezależny, by przywrócić sędziów do orzekania czy zakończyć system działania dyscyplinarnego, który został wprowadzony. Podkreślał też, że bardzo ważne jest, by prokurator generalny był prokuratorem niezależnym.

– Obserwujemy sytuację bardzo dokładnie, także w kontekście mediów. Tak jak zapisaliśmy w raporcie o praworządności, tam są pewne uwagi dotyczące braku pluralizmu w mediach – dodał Reynders. – Patrzymy, czy wszystkie decyzje, które zostały podjęte przez nowy rząd, idą w dobrym kierunku, by przywrócić te wartości, także jeśli chodzi o urząd prokuratora – powiedział.

Czytaj także: Niemcom nie podoba się budowa ropociągu Płock–Gdańsk

„Mam nadzieję, że będziemy mieć wsparcie ze strony wszystkich organów władzy”

Reynders został też spytany, czy Komisja Europejska podczas oceny stanu praworządności w Polsce „zaakceptowałaby takie rozwiązanie, że byłaby grupa ustaw związanych z przywracaniem praworządności, ale nie zostałyby podpisane przez prezydenta”.

– Chcemy, żeby ten proces został rozpoczęty przez ustawy, żeby zwrócić się do parlamentu. Mam nadzieję, że będziemy mieć wsparcie ze strony wszystkich organów władzy, również ze strony prezydenta, by przywrócić praworządność w Polsce. Jeżeli tak się nie stanie – zobaczymy – stwierdził komisarz.

Jak zaznaczył, „w tej chwili nasza główna prośba, nasz główny wniosek polega na tym, żeby do parlamentu pójść z koniecznymi projektami ustaw, żeby przywrócić prawidłową sytuację”.  – Mówię tu o Krajowej Radzie Sądownictwa, ale myślę również o innych organach – podkreślił, wskazując, że KE jest przekonana, że także Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny.

– Chcemy zobaczyć normalny proces ustawodawczy. Mam nadzieję, że wszystkie instytucje w Polsce będą uczestniczyć w procesie przywrócenia praworządności oraz ustabilizowania sytuacji – po to, żeby mieć naprawdę niezależny system sądownictwa, pluralizm w mediach, a także swobodę wypowiedzi dla dziennikarzy – powtórzył Reynders. Jak dodał, nie ma w tej chwili „jasnej decyzji dotyczącej tego, jak poradzić sobie z potencjalnym wetem prezydenta”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć Wiadomości
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć

Często słyszymy zarzuty ze strony środowisk lewicowych (ale nie tylko) negujące sens walki Żołnierzy Wyklętych. Pojawiają się też skrajne głosy, jakoby żołnierze podziemia niepodległościowego zwalczali przeciwników „innej opcji politycznej” lub rozpętali „wojnę domową”. De facto zbrodnicze oddziały Gwardii/Armii Ludowej były ekspozyturą sowiecką instalowaną na terenie Polski przez mocodawców z Kremla. Nie był to więc spór o podłożu ideologicznym, lecz rozbieżność w kwestii priorytetowej. Niepodległościowa konspiracja dążyła do suwerenności, natomiast komuna realizowała politykę Stalina.

Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd Wiadomości
Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd

Berlin: aresztowano terrorystkę RAF, Danielę Klette. Okazuje się, że kobieta przez około trzy dekady ukrywała się w niemieckiej stolicy pod fałszywym nazwiskiem. Terrorystka dobrze ułożyła sobie życie: jako lewicowa aktywistka działała w promigracyjnych organizacjach związanych z rządem i finansowanymi przez podatników. Sieć organizacji, z którymi była związana, otrzymywała miliony euro wsparcia.

Wiele gróźb i kłamstw. Ekspert podsumował orędzie Putina z ostatniej chwili
"Wiele gróźb i kłamstw". Ekspert podsumował orędzie Putina

Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia "Noworosja" i mówił o Ukrainie jako o "terytorium naszego kraju". To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią - powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.

Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą Wiadomości
Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

Program reform nowej polskiej minister edukacji jest boleśnie znajomy Europejczykowi z Zachodu. Cel jest oczywisty: chodzi o przeformatowanie młodzieży na modłę lewicową, po to aby uniemożliwić jakąkolwiek szansę powrotu do władzy partii konserwatywnych.

Rozbój się nie udał. Napastnik zatrzymany przez policję z ostatniej chwili
"Rozbój się nie udał". Napastnik zatrzymany przez policję

W Goczałkowicach-Zdroju pod Pszczyną (woj. śląskie) doszło do niebezpiecznego incydentu. Zamaskowany mężczyzna wtargnął do jednego z banków i zażądał pieniędzy.

USA reagują na niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
USA reagują na niepokojące słowa Putina

Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP z ostatniej chwili
Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP

Znana aktorka poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że odchodzi z serialu „Na dobre i na złe”.

To żaden wstyd. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"To żaden wstyd". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

"M jak miłość" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. Jedna z gwiazd produkcji podzieliła się ostatnio ze światem szczerym wyznaniem. Okazuje się, że borykała się z poważnymi problemami.

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane z ostatniej chwili
Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach jest przemyślane i "starannie dobrane". Wiele państw zachodnich po słowach Macrona wykluczyło taką możliwość.

To nie jest wymarzony scenariusz. Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami z ostatniej chwili
"To nie jest wymarzony scenariusz". Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.

REKLAMA

Bodnar wręczył Reyndersowi zdjęcie Warszawy. „Odbudowana także dzięki środkom unijnym” [WIDEO]

Szokujące zachowanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara po konferencji prasowej z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.
Adam Bodnar i Didier Reynders Bodnar wręczył Reyndersowi zdjęcie Warszawy. „Odbudowana także dzięki środkom unijnym” [WIDEO]
Adam Bodnar i Didier Reynders / PAP/Tomasz Gzell

Po rozmowach z brukselskim urzędnikiem Adam Bodnar oznajmił, że ma dla niego prezent. Było to… zdjęcie centrum Warszawy. Minister sprawiedliwości oświadczył, że stolica Polski została „odbudowana, także m.in. dzięki środkom unijnym”.

To bardzo dobra, owocna wizyta, jesteśmy coraz bliżej sukcesu. Dziękuję panu komisarzowi. Natomiast ja w tym gmachu [Ministerstwa Sprawiedliwości – red.] jestem od 13 grudnia. Zdarzało się, że pan komisarz wcześniej tutaj bywał i doszło do pewnych zdarzeń, które państwo pamiętają. Ja chciałbym odczarować to miejsce dla pana komisarza. I dlatego przygotowaliśmy mały prezent. Panie komisarzu, to jest zdjęcie Warszawy, odbudowanej, pięknej, cudownej, także m.in. dzięki środkom unijnym, mam nadzieję, że pan komisarz przyjmie od nas ten prezent. Dziękuję za wizytę

 – powiedział Adam Bodnar. Komisarz Reynders, mimo ewidentnego zakłopotania na twarzy, „prezent” przyjął.

Czytaj również: Rosja zaatakuje kraj NATO? Minister obrony Niemiec przestrzega

 

 

Reynders: Chcemy zobaczyć normalny proces ustawodawczy dla przywrócenia praworządności w Polsce

W piątek Reynders, który przebywa z wizytą w Polsce, spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem. Podczas wspólnej konferencji prasowej został zapytany, dlaczego KE – jak mówił dziennikarz – „nie reaguje na bezprawne działania obecnego rządu” – zmiany w prokuraturze czy w mediach.

Reynders odpowiedział, że Komisja od lat wyjaśnia, iż „obawy, które mamy w kontekście praworządności w Polsce, zostały zapisane w raporcie oraz zostało to przedstawione w różnych zaleceniach”. – To, co w tej chwili staramy się zrobić, to zobaczyć, czy jest możliwość przywrócenia praworządności. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe decyzje, które mogą być podjęte również przez nowy rząd. W tej chwili analizujemy sytuację i przyglądamy się temu, w jaki sposób praworządność przywrócić – podkreślił.

Jak dodał, Komisja rekomendowała m.in., by system wymiaru sprawiedliwości był niezależny, by przywrócić sędziów do orzekania czy zakończyć system działania dyscyplinarnego, który został wprowadzony. Podkreślał też, że bardzo ważne jest, by prokurator generalny był prokuratorem niezależnym.

– Obserwujemy sytuację bardzo dokładnie, także w kontekście mediów. Tak jak zapisaliśmy w raporcie o praworządności, tam są pewne uwagi dotyczące braku pluralizmu w mediach – dodał Reynders. – Patrzymy, czy wszystkie decyzje, które zostały podjęte przez nowy rząd, idą w dobrym kierunku, by przywrócić te wartości, także jeśli chodzi o urząd prokuratora – powiedział.

Czytaj także: Niemcom nie podoba się budowa ropociągu Płock–Gdańsk

„Mam nadzieję, że będziemy mieć wsparcie ze strony wszystkich organów władzy”

Reynders został też spytany, czy Komisja Europejska podczas oceny stanu praworządności w Polsce „zaakceptowałaby takie rozwiązanie, że byłaby grupa ustaw związanych z przywracaniem praworządności, ale nie zostałyby podpisane przez prezydenta”.

– Chcemy, żeby ten proces został rozpoczęty przez ustawy, żeby zwrócić się do parlamentu. Mam nadzieję, że będziemy mieć wsparcie ze strony wszystkich organów władzy, również ze strony prezydenta, by przywrócić praworządność w Polsce. Jeżeli tak się nie stanie – zobaczymy – stwierdził komisarz.

Jak zaznaczył, „w tej chwili nasza główna prośba, nasz główny wniosek polega na tym, żeby do parlamentu pójść z koniecznymi projektami ustaw, żeby przywrócić prawidłową sytuację”.  – Mówię tu o Krajowej Radzie Sądownictwa, ale myślę również o innych organach – podkreślił, wskazując, że KE jest przekonana, że także Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny.

– Chcemy zobaczyć normalny proces ustawodawczy. Mam nadzieję, że wszystkie instytucje w Polsce będą uczestniczyć w procesie przywrócenia praworządności oraz ustabilizowania sytuacji – po to, żeby mieć naprawdę niezależny system sądownictwa, pluralizm w mediach, a także swobodę wypowiedzi dla dziennikarzy – powtórzył Reynders. Jak dodał, nie ma w tej chwili „jasnej decyzji dotyczącej tego, jak poradzić sobie z potencjalnym wetem prezydenta”.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe