Na stadionie Łużniki w Moskwie kremlowskie władze zorganizowały wiec poparcia dla wojny na Ukrainie. Do sieci trafiają filmy i zdjęcia ukazujące setki tysięcy Rosjan, którzy przybyli na „uroczystość” z rosyjskimi flagami. Władze podają, że na miejscu jest ponad 200 tys. osób.
Musimy mieć armię o wiele potężniejszą niż Ukraina; musimy także budować społeczne poparcie dla wojska, dla tego, co wiąże się z potrzebną w stanach najwyższego zagrożenia postawą - mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości podpisania przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny.
W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Minister spraw zagranicznych Rosji podczas konferencji prasowej odniósł się do sytuacji na froncie ukraińskim. Jego słów trudno nie odebrać inaczej niż jako bezpośrednią groźbę skierowaną do krajów NATO.
Rosyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny Aleksandr Niewzorow opublikował w piątek w sieci społecznościowej Telegram oświadczenie, w którym skrytykował inwazję na Ukrainę. Po zamieszczeniu wpisu stwierdził, że „teraz będzie musiał uciekać z Rosji”.
Z inicjatywy strony niemieckiej Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem federalnym Republiki Federalnej Niemiec Olafem Scholzem.
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierze ukraińscy wyeliminowali rosyjskiego dowódcę pułkownika Siergieja Suchariewa. Według Ukraińców pułkownik w 2014 r. pod Iłowajskiem popełnił zbrodnię wojenną.
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił wniosek rosyjskiej federacji o zawieszenie zakazu udziału w eliminacjach mistrzostw świata – poinformowała agencja AP. Decyzja FIFA o przyznaniu Polsce walkowera za mecz z Rosją w barażach nie ulegnie już więc zmianie.
– Sankcje gospodarcze prawdopodobnie wpędzą Rosję w długotrwałą depresję ekonomiczną i izolację dyplomatyczną – mówi szef wywiadu obronnego Pentagonu, generał Scott Berrier.
W sobotę, 19 marca 2022 roku, o godzinie 19:10 na antenie Telewizji Republika w paśmie „Film na sobotę” odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy” w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego.
Tenisowy sezon powoli nabiera rozpędu. Zbliża się czas kolejnych turniejów wielkoszlemowych. Jednym z nich będzie Wimbledon. Na kiedy zaplanowany jest start zmagań na kortach trawiastych? Kto w tym sezonie powinien powalczyć o końcowy triumf? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w dyskusji na antenie TVP Info tłumaczył, kto blokuje dodatkowe sankcje na Rosję.
Grupa europejskich polityków zaapelowała do Norweskiego Komitetu Noblowskiego o ponowne otwarcie procedury zgłaszania kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla, co umożliwiłoby nominowanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Jak podaje na Twitterze dziennikarz Radia ZET Rafał Miżejewski, w piątek rano do Polski usiłowała się dostać terrorystka związana z tzw. Państwem Islamskim. Została zatrzymana przez służby i teraz czeka na decyzję sądu w areszcie.
Tarcza antyputinowska, którą rząd postanowił wdrożyć, zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Jak informuje Straż Graniczna, granicę polsko-ukraińską zdążyły już przekroczyć 2 miliony uchodźców.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skrytykował w piątek „niezdecydowanie” kanclerza Niemiec Olafa Scholza wobec Rosji. Przypomniał, że 71 proc. Rosjan popiera inwazję na Ukrainę. O sprawie poinformował portal RBK.
Mimo embarga nałożonego na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r. co najmniej 10 państw UE sprzedało jej w latach 2015–2020 sprzęt wojskowy za 346 mln euro – informuje portal Investigate Europe. Sprzedaż uzbrojenia, w której przodowała Francja i Niemcy, była możliwa dzięki luce w zapisach sankcji.
Niemieckie władze spotykają się z coraz większą krytyką za swoją chwiejną postawę względem Rosji.
Niemieckie media mocno skrytykowały swoich polityków, którzy po wystąpieniu prezydenta Zełenskiego w Bundestagu nie zgodzili się na debatę.