Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”

W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/IAN LANGSDON

"Wierzę, że suwerenna Ukraina może przeżyć"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Rz" był pytany, czy jego zdaniem Ukraina może wygrać tę wojnę. "Tej wojny Ukraina nie chciała, została jej narzucona przez Rosję. Ale wierzę, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina może przeżyć" - odpowiedział Jose Manuel Albares.

Podkreślił, że Hiszpania broni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, łącznie z Krymem. Zaznaczył jednocześnie, że to Ukraińcy muszą zdecydować, jakie warunki pokoju są dla nich do zaakceptowania.

Pytany, czy negocjacje pokojowe z Rosją mogą zakończyć się sukcesem, Albares odparł, że "musimy być realistami". Hiszpański minister zwrócił uwagę, że obowiązują pewne zasady nawet w czasie wojny i "jeśli ktoś przystępuje do negocjacji w dobrej wierze, trzyma się zawieszenia broni". "Choćby w czasie trwania samych rozmów. Ale Rosja nawet wtedy bombarduje cywilów. Jej wiarygodność jest więc właściwie żadna" - ocenił Albares.

Pytany, czy podziela zdanie prezydenta USA Joe Bidena, który widzi w Putinie zbrodniarza wojennego, przypomniał, że we wtorek decyzją rządu Hiszpania przyłączyła do 37 innych państw z żądaniem, aby prokurator Trybunału Międzynarodowego podjął śledztwo, czy dochodzi na Ukrainie do zbrodni wojennych. "Jesteśmy przekonani, że tak się dzieje" - stwierdził szef MSZ Hiszpanii.

Podkreślił, że jedynym celem wspólnoty międzynarodowej musi być teraz wstrzymanie wojny. "Wszystko, co robimy, służy właśnie temu, w tym sankcje międzynarodowe, wsparcie Ukrainy dostawami broni i okazywanie jej solidarności politycznej. Rosyjscy żołnierze muszą wrócić do Rosji, której nigdy nie powinni byli opuścić" - powiedział Albares.

Hiszpania przeciw zakazowi lotów nad Ukrainą

Pytany, czy NATO powinno wprowadzić strefę zakazu lotów nad Ukrainą, odpowiedział, że podobnie jak pozostali sojusznicy, Hiszpania jest temu przeciwna. "Nie można dać Putinowi żadnego pretekstu, aby rozszerzał ten konflikt poza granice Ukrainy. NATO jest organizacją obronną, która zdołała do tej pory zachować zimną krew w obliczu tego konfliktu" - dodał minister.

Na pytanie, czy jeśli Putin "będzie tak zdesperowany brakiem postępu rosyjskiej ofensywy, że sięgnie po broń chemiczną, NATO nadal nie powinno interweniować", Albares podkreślił, że broń chemiczna i biologiczna są zakazane i wyraził nadzieję, że Rosja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, organu powołanego do utrzymania pokoju na świecie, nawet nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

"Gdyby jednak do tego doszło, byłaby to jakościowa zmiana charakteru tego konfliktu" - ocenił szef MSZ Hiszpanii.

Członkostwo Ukrainy w UE

Pytany z kolei, czy Ukraina powinna zostać przyjęta ekspresowo do Unii zwrócił uwagę, że podanie o członkostwo Ukrainy zostało przyjęte przez francuską prezydencję i Hiszpania opowiedziała się za jego oceną przez Komisję Europejską.

"Ale naszym zdaniem nie ma warunków do ekspresowego przyznania członkostwa. Mówimy o kraju pogrążonym w wojnie. A członkostwo wymaga spełniania określonych kryteriów, aby zapobiec wstrząsom tak dla krajów Unii, jak i państw kandydackich" - wskazał Albares.

Podkreślił zarazem, że Ukrainę łączy wspólna przyszłość z rodziną europejską. "Ukraina podziela nasze wartości, inaczej jej kandydatura zostałaby odrzucona" - dodał.

"Rosyjski gaz można już teraz zastąpić"

Pytany, czy należy wstrzymać import z Rosji gazu i ropy, Albares odparł, że nie można w przyszłości dopuścić do takiego uzależnienia od dostaw z Rosji, jak to jest dziś.

 

 

Zdaniem ministra Hiszpania może w tym odegrać wielką rolę. "Łączy nas gazociąg z Algierią, który już teraz mógłby dostarczać jedną trzecią gazu importowanego z Rosji przez całą Unię. A jego potencjał może być znacznie zwiększony! Wystarczy tylko zbudować niewielki łącznik z Francją. Niestety, od lat Paryż był temu przeciwny w obawie przed konkurencją dla swojej energii jądrowej. Teraz jednak sprawa nabrała wymiaru europejskiego. Premier Sánchez objeżdża stolice Unii, szukając ich poparcia" - powiedział szef MSZ Hiszpanii. (PAP)


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”

W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/IAN LANGSDON

"Wierzę, że suwerenna Ukraina może przeżyć"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Rz" był pytany, czy jego zdaniem Ukraina może wygrać tę wojnę. "Tej wojny Ukraina nie chciała, została jej narzucona przez Rosję. Ale wierzę, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina może przeżyć" - odpowiedział Jose Manuel Albares.

Podkreślił, że Hiszpania broni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, łącznie z Krymem. Zaznaczył jednocześnie, że to Ukraińcy muszą zdecydować, jakie warunki pokoju są dla nich do zaakceptowania.

Pytany, czy negocjacje pokojowe z Rosją mogą zakończyć się sukcesem, Albares odparł, że "musimy być realistami". Hiszpański minister zwrócił uwagę, że obowiązują pewne zasady nawet w czasie wojny i "jeśli ktoś przystępuje do negocjacji w dobrej wierze, trzyma się zawieszenia broni". "Choćby w czasie trwania samych rozmów. Ale Rosja nawet wtedy bombarduje cywilów. Jej wiarygodność jest więc właściwie żadna" - ocenił Albares.

Pytany, czy podziela zdanie prezydenta USA Joe Bidena, który widzi w Putinie zbrodniarza wojennego, przypomniał, że we wtorek decyzją rządu Hiszpania przyłączyła do 37 innych państw z żądaniem, aby prokurator Trybunału Międzynarodowego podjął śledztwo, czy dochodzi na Ukrainie do zbrodni wojennych. "Jesteśmy przekonani, że tak się dzieje" - stwierdził szef MSZ Hiszpanii.

Podkreślił, że jedynym celem wspólnoty międzynarodowej musi być teraz wstrzymanie wojny. "Wszystko, co robimy, służy właśnie temu, w tym sankcje międzynarodowe, wsparcie Ukrainy dostawami broni i okazywanie jej solidarności politycznej. Rosyjscy żołnierze muszą wrócić do Rosji, której nigdy nie powinni byli opuścić" - powiedział Albares.

Hiszpania przeciw zakazowi lotów nad Ukrainą

Pytany, czy NATO powinno wprowadzić strefę zakazu lotów nad Ukrainą, odpowiedział, że podobnie jak pozostali sojusznicy, Hiszpania jest temu przeciwna. "Nie można dać Putinowi żadnego pretekstu, aby rozszerzał ten konflikt poza granice Ukrainy. NATO jest organizacją obronną, która zdołała do tej pory zachować zimną krew w obliczu tego konfliktu" - dodał minister.

Na pytanie, czy jeśli Putin "będzie tak zdesperowany brakiem postępu rosyjskiej ofensywy, że sięgnie po broń chemiczną, NATO nadal nie powinno interweniować", Albares podkreślił, że broń chemiczna i biologiczna są zakazane i wyraził nadzieję, że Rosja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, organu powołanego do utrzymania pokoju na świecie, nawet nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

"Gdyby jednak do tego doszło, byłaby to jakościowa zmiana charakteru tego konfliktu" - ocenił szef MSZ Hiszpanii.

Członkostwo Ukrainy w UE

Pytany z kolei, czy Ukraina powinna zostać przyjęta ekspresowo do Unii zwrócił uwagę, że podanie o członkostwo Ukrainy zostało przyjęte przez francuską prezydencję i Hiszpania opowiedziała się za jego oceną przez Komisję Europejską.

"Ale naszym zdaniem nie ma warunków do ekspresowego przyznania członkostwa. Mówimy o kraju pogrążonym w wojnie. A członkostwo wymaga spełniania określonych kryteriów, aby zapobiec wstrząsom tak dla krajów Unii, jak i państw kandydackich" - wskazał Albares.

Podkreślił zarazem, że Ukrainę łączy wspólna przyszłość z rodziną europejską. "Ukraina podziela nasze wartości, inaczej jej kandydatura zostałaby odrzucona" - dodał.

"Rosyjski gaz można już teraz zastąpić"

Pytany, czy należy wstrzymać import z Rosji gazu i ropy, Albares odparł, że nie można w przyszłości dopuścić do takiego uzależnienia od dostaw z Rosji, jak to jest dziś.

 

 

Zdaniem ministra Hiszpania może w tym odegrać wielką rolę. "Łączy nas gazociąg z Algierią, który już teraz mógłby dostarczać jedną trzecią gazu importowanego z Rosji przez całą Unię. A jego potencjał może być znacznie zwiększony! Wystarczy tylko zbudować niewielki łącznik z Francją. Niestety, od lat Paryż był temu przeciwny w obawie przed konkurencją dla swojej energii jądrowej. Teraz jednak sprawa nabrała wymiaru europejskiego. Premier Sánchez objeżdża stolice Unii, szukając ich poparcia" - powiedział szef MSZ Hiszpanii. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe