Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”

W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/IAN LANGSDON

"Wierzę, że suwerenna Ukraina może przeżyć"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Rz" był pytany, czy jego zdaniem Ukraina może wygrać tę wojnę. "Tej wojny Ukraina nie chciała, została jej narzucona przez Rosję. Ale wierzę, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina może przeżyć" - odpowiedział Jose Manuel Albares.

Podkreślił, że Hiszpania broni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, łącznie z Krymem. Zaznaczył jednocześnie, że to Ukraińcy muszą zdecydować, jakie warunki pokoju są dla nich do zaakceptowania.

Pytany, czy negocjacje pokojowe z Rosją mogą zakończyć się sukcesem, Albares odparł, że "musimy być realistami". Hiszpański minister zwrócił uwagę, że obowiązują pewne zasady nawet w czasie wojny i "jeśli ktoś przystępuje do negocjacji w dobrej wierze, trzyma się zawieszenia broni". "Choćby w czasie trwania samych rozmów. Ale Rosja nawet wtedy bombarduje cywilów. Jej wiarygodność jest więc właściwie żadna" - ocenił Albares.

Pytany, czy podziela zdanie prezydenta USA Joe Bidena, który widzi w Putinie zbrodniarza wojennego, przypomniał, że we wtorek decyzją rządu Hiszpania przyłączyła do 37 innych państw z żądaniem, aby prokurator Trybunału Międzynarodowego podjął śledztwo, czy dochodzi na Ukrainie do zbrodni wojennych. "Jesteśmy przekonani, że tak się dzieje" - stwierdził szef MSZ Hiszpanii.

Podkreślił, że jedynym celem wspólnoty międzynarodowej musi być teraz wstrzymanie wojny. "Wszystko, co robimy, służy właśnie temu, w tym sankcje międzynarodowe, wsparcie Ukrainy dostawami broni i okazywanie jej solidarności politycznej. Rosyjscy żołnierze muszą wrócić do Rosji, której nigdy nie powinni byli opuścić" - powiedział Albares.

Hiszpania przeciw zakazowi lotów nad Ukrainą

Pytany, czy NATO powinno wprowadzić strefę zakazu lotów nad Ukrainą, odpowiedział, że podobnie jak pozostali sojusznicy, Hiszpania jest temu przeciwna. "Nie można dać Putinowi żadnego pretekstu, aby rozszerzał ten konflikt poza granice Ukrainy. NATO jest organizacją obronną, która zdołała do tej pory zachować zimną krew w obliczu tego konfliktu" - dodał minister.

Na pytanie, czy jeśli Putin "będzie tak zdesperowany brakiem postępu rosyjskiej ofensywy, że sięgnie po broń chemiczną, NATO nadal nie powinno interweniować", Albares podkreślił, że broń chemiczna i biologiczna są zakazane i wyraził nadzieję, że Rosja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, organu powołanego do utrzymania pokoju na świecie, nawet nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

"Gdyby jednak do tego doszło, byłaby to jakościowa zmiana charakteru tego konfliktu" - ocenił szef MSZ Hiszpanii.

Członkostwo Ukrainy w UE

Pytany z kolei, czy Ukraina powinna zostać przyjęta ekspresowo do Unii zwrócił uwagę, że podanie o członkostwo Ukrainy zostało przyjęte przez francuską prezydencję i Hiszpania opowiedziała się za jego oceną przez Komisję Europejską.

"Ale naszym zdaniem nie ma warunków do ekspresowego przyznania członkostwa. Mówimy o kraju pogrążonym w wojnie. A członkostwo wymaga spełniania określonych kryteriów, aby zapobiec wstrząsom tak dla krajów Unii, jak i państw kandydackich" - wskazał Albares.

Podkreślił zarazem, że Ukrainę łączy wspólna przyszłość z rodziną europejską. "Ukraina podziela nasze wartości, inaczej jej kandydatura zostałaby odrzucona" - dodał.

"Rosyjski gaz można już teraz zastąpić"

Pytany, czy należy wstrzymać import z Rosji gazu i ropy, Albares odparł, że nie można w przyszłości dopuścić do takiego uzależnienia od dostaw z Rosji, jak to jest dziś.

 

 

Zdaniem ministra Hiszpania może w tym odegrać wielką rolę. "Łączy nas gazociąg z Algierią, który już teraz mógłby dostarczać jedną trzecią gazu importowanego z Rosji przez całą Unię. A jego potencjał może być znacznie zwiększony! Wystarczy tylko zbudować niewielki łącznik z Francją. Niestety, od lat Paryż był temu przeciwny w obawie przed konkurencją dla swojej energii jądrowej. Teraz jednak sprawa nabrała wymiaru europejskiego. Premier Sánchez objeżdża stolice Unii, szukając ich poparcia" - powiedział szef MSZ Hiszpanii. (PAP)


 

POLECANE
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

REKLAMA

Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”

W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Szef MSZ Hiszpanii: „1/3 gazu z Rosji można od razu zastąpić gazem algierskim. Ale budowę łącznika blokuje Francja”
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/IAN LANGSDON

"Wierzę, że suwerenna Ukraina może przeżyć"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Rz" był pytany, czy jego zdaniem Ukraina może wygrać tę wojnę. "Tej wojny Ukraina nie chciała, została jej narzucona przez Rosję. Ale wierzę, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina może przeżyć" - odpowiedział Jose Manuel Albares.

Podkreślił, że Hiszpania broni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, łącznie z Krymem. Zaznaczył jednocześnie, że to Ukraińcy muszą zdecydować, jakie warunki pokoju są dla nich do zaakceptowania.

Pytany, czy negocjacje pokojowe z Rosją mogą zakończyć się sukcesem, Albares odparł, że "musimy być realistami". Hiszpański minister zwrócił uwagę, że obowiązują pewne zasady nawet w czasie wojny i "jeśli ktoś przystępuje do negocjacji w dobrej wierze, trzyma się zawieszenia broni". "Choćby w czasie trwania samych rozmów. Ale Rosja nawet wtedy bombarduje cywilów. Jej wiarygodność jest więc właściwie żadna" - ocenił Albares.

Pytany, czy podziela zdanie prezydenta USA Joe Bidena, który widzi w Putinie zbrodniarza wojennego, przypomniał, że we wtorek decyzją rządu Hiszpania przyłączyła do 37 innych państw z żądaniem, aby prokurator Trybunału Międzynarodowego podjął śledztwo, czy dochodzi na Ukrainie do zbrodni wojennych. "Jesteśmy przekonani, że tak się dzieje" - stwierdził szef MSZ Hiszpanii.

Podkreślił, że jedynym celem wspólnoty międzynarodowej musi być teraz wstrzymanie wojny. "Wszystko, co robimy, służy właśnie temu, w tym sankcje międzynarodowe, wsparcie Ukrainy dostawami broni i okazywanie jej solidarności politycznej. Rosyjscy żołnierze muszą wrócić do Rosji, której nigdy nie powinni byli opuścić" - powiedział Albares.

Hiszpania przeciw zakazowi lotów nad Ukrainą

Pytany, czy NATO powinno wprowadzić strefę zakazu lotów nad Ukrainą, odpowiedział, że podobnie jak pozostali sojusznicy, Hiszpania jest temu przeciwna. "Nie można dać Putinowi żadnego pretekstu, aby rozszerzał ten konflikt poza granice Ukrainy. NATO jest organizacją obronną, która zdołała do tej pory zachować zimną krew w obliczu tego konfliktu" - dodał minister.

Na pytanie, czy jeśli Putin "będzie tak zdesperowany brakiem postępu rosyjskiej ofensywy, że sięgnie po broń chemiczną, NATO nadal nie powinno interweniować", Albares podkreślił, że broń chemiczna i biologiczna są zakazane i wyraził nadzieję, że Rosja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, organu powołanego do utrzymania pokoju na świecie, nawet nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

"Gdyby jednak do tego doszło, byłaby to jakościowa zmiana charakteru tego konfliktu" - ocenił szef MSZ Hiszpanii.

Członkostwo Ukrainy w UE

Pytany z kolei, czy Ukraina powinna zostać przyjęta ekspresowo do Unii zwrócił uwagę, że podanie o członkostwo Ukrainy zostało przyjęte przez francuską prezydencję i Hiszpania opowiedziała się za jego oceną przez Komisję Europejską.

"Ale naszym zdaniem nie ma warunków do ekspresowego przyznania członkostwa. Mówimy o kraju pogrążonym w wojnie. A członkostwo wymaga spełniania określonych kryteriów, aby zapobiec wstrząsom tak dla krajów Unii, jak i państw kandydackich" - wskazał Albares.

Podkreślił zarazem, że Ukrainę łączy wspólna przyszłość z rodziną europejską. "Ukraina podziela nasze wartości, inaczej jej kandydatura zostałaby odrzucona" - dodał.

"Rosyjski gaz można już teraz zastąpić"

Pytany, czy należy wstrzymać import z Rosji gazu i ropy, Albares odparł, że nie można w przyszłości dopuścić do takiego uzależnienia od dostaw z Rosji, jak to jest dziś.

 

 

Zdaniem ministra Hiszpania może w tym odegrać wielką rolę. "Łączy nas gazociąg z Algierią, który już teraz mógłby dostarczać jedną trzecią gazu importowanego z Rosji przez całą Unię. A jego potencjał może być znacznie zwiększony! Wystarczy tylko zbudować niewielki łącznik z Francją. Niestety, od lat Paryż był temu przeciwny w obawie przed konkurencją dla swojej energii jądrowej. Teraz jednak sprawa nabrała wymiaru europejskiego. Premier Sánchez objeżdża stolice Unii, szukając ich poparcia" - powiedział szef MSZ Hiszpanii. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe