Prawo i Sprawiedliwość liderem w najnowszym sondażu IBSP z 15 pkt. proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską.
"Związek Radziecki jest często oskarżany o inwazję na Polskę. Błąd!" - brzmi wpis Ambasady Rosji w RPA, który podała na Twitterze w 80. rocznicę tego wydarzenia.
Z Guyem Verhofstadtem i jego zastępcami można było w niektórych sprawach się dogadać - mówił europoseł PiS prof. Ryszard Legutko, przyznając, że wśród nowych władz PE obserwuje "czysty fanatyzm".
Jednym z gości Magdaleny Ogórek w programie "O co chodzi" w TVP Info był Maciej Józefowicz rzecznik partii Zieloni
Polski rząd przygotowuje się na transformację sektora energetycznego. Jednym z ośmiu filarów polityki energetycznej państwa ma być atom - oświadczył pełnomocnik rządu Piotr Naimski.
Dziś rozpoczęła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Nie tylko Gestapo i NKWD… Niemieckie i sowieckie instytucje i ich rola w represjach wobec obywateli polskich w latach II wojny światowej”.\n\n"W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat represji stosowanych przez III Rzeszę i Związek Sowiecki wobec obywateli polskich w latach II wojny światowej" - podaje IPN. Konferencja obejmie serię wykładów naukowców z Polski, Ukrainy, Rosji i Niemiec. Wydarzenie potrwa dwa dni.
Dziś obchodzimy 80. rocznicę inwazji sowietów na Polskę 17 września 1939 roku. Od dawna rosyjska propaganda usiłuje przekonać światową opinię publiczną o tym, że inwazja była "uzasadniona", a Pakt Ribbentropp-Mołotow był czymś akceptowalnym.
Na portalu OKO.press ukazał się materiał zatytułowany "IPN trwale uszkadza polską świadomość historyczną. Należy go po prostu zamknąć", w którym prof. Jan Grabowski zarzuca Instytutowi Pamięci Narodowej manipulowanie historią i postuluje jego likwidację.
Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych podkreślił polską pamięć o zesłanych na Sybir. O 14.30 premier złożył także wieniec pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, który znajduje się w Warszawie na Skwerze Matki Sybiraczki.
Doradca prezydenta Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, poruszył w Polskim Radiu temat wpływu napaści ZSRR na Polskę i okupacji polskich ziem. Socjolog stwierdził, że problem może stanowić to, że "dziedzictwo komunizmu tkwi w naszym języku".
Beata Szydło zareagowała na tekst "Super Expressu" dotyczący wypadku z udziałem funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. Medium stwierdza, że jest to kierowca byłej premier.
- Cimoszewicz - świętujesz dziś nadejście twoich zza wschodniej granicy? - zapytał dziś na Twitterze Witold Gadowski. KIm jest ojciec Włodzimierza Cimoszewicza? Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego hasło opisujące życiorys jego ojca Mariana zniknęło z Wikipedii, ale, jak to mówią w internecie nic nie ginie
Wobec przekroczenia granic Polski przez sowieckiego najeźdźcę wódz naczelny marszałek Rydz-Śmigły wydał rozkaz: "Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii". 17 września na moście granicznym na Czeremoszu pojazdom z marszałkiem Śmigłym drogę zastąpił płk Ludwik Bociański
"Zabiegi aborcyjne. Prawda o wyborze" zatytułowano film, na którym bez krwawych scen opisano i pokazano - stosując gumowy model dziecka - procedury aborcyjne i narzędzia stosowane obecnie w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent RP złożył wieniec pamięci pod ścianą budynku dawnego Sowieckiego Trybunału i prokuratury NKWD na Pradze w Warszawie. Kwiaty spoczęły pod tablicą poświęconą Bezimiennym Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanym przez NKWD.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada natężone kontrole oczyszczalni ścieków.
Podczas pobytu w Wilnie, premier uczestniczył w uroczystym otwarciu kanału telewizyjnego TVP Wilno. Szef polskiego rządu dziękował premierowi Sauliusowi Skverneliusowi, który wydał zgodę na powstanie stacji dla Polaków na Litwie oraz min. Dworczykowi i min. Szynkowskiemu vel Sękowi za przyczynienie się do powstania kanału.
Siergiej Iwanow, szef rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego i współpracownik Władimira Putina, stwierdził, że utrzymywanie, że ZSRR okupował Polskę we wrześniu 1939 roku kłóci się z faktami historycznymi.
Video bloger i aktywista Stefan Tompson opisał w mediach społecznościowych historię znajomości z młodym Izraelczykiem.
Podczas wizyty na Litwie, Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Sauliusem Skvernelisem. Pod spotkaniu odbyła się konferencja prasowa.