Dziennikarz i celebryta Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich, czym potwierdził medialne spekulacje. Chociaż ucięło to publicystyczne dyskusje, to wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwższym i innych ustaw.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał na kolejną kadencję dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Sejm odrzucił wczorajszy sprzeciw Senatu i opowiedział się za 10 proc. podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Tym samym od 1 stycznia 2020 r. ceny alkoholu i papierosów wzrosną – półlitrowa butelka wódki o około 1,4 zł, zaś paczka papierosów o ok. 1 zł.
McKay Smith, pracownik amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, a także wykładowca na jednej z amerykański uczelni groził Pawłowi Sawickiemu z biura prasowego Muzeum Auschwitz. Powód? Zablokowanie prze Muzeum zakłamujących historię wpisów na Twitterze.
Parlament Europejski przyjął skandaliczną rezolucję „w sprawie dyskryminacji i mowy nienawiści kierowanej przeciwko osobom LGBTI w sferze publicznej, w tym «stref wolnych od LGBTI»”. Przyjęcie dokumentu poprzedziła głośna debata na temat rzekomej dyskryminacji osób prowadzących homoseksualny styl życia w Polsce. Autorzy rezolucji narzucają koncepcję „praw osób LGBTI” jako praw fundamentalnych oraz wzywają m.in. polskie władze do unieważnienia uchwał jednostek samorządu terytorialnego „uderzających w prawa osób LGBTI”. Przyjmując dokument europosłowie oparli się na niesprawdzonych informacjach, powtarzając za niektórymi mediami fałszywe zarzuty wobec Polski. Eksperci Instytutu Ordo Iuris przekazali swoje zastrzeżenia Parlamentowi Europejskiemu.
Jak informuje „Rzeczpospolita” tylko trzy porozumienia między Rosją i Białorusią, dotyczące gazu, ropy i podatków stoją na przeszkodzie podpisania programu integrującego te dwa państwa.
Nie przypominam sobie sytuacji, w której Komisja Europejska zwracałaby się do któregoś z państw członkowskich ws. jeszcze ciągle procedowanej ustawy, która przecież nie została przyjęta. List Komisji Europejskiej bardziej przypomina manifest polityczny i obawiam się, że to jest oznaka tego, że niestety, ale Komisja w jakiejś części nie jest neutralna politycznie, a raczej zależna od środowisk, które udzieliły jej poparcia, czyli przede wszystkim frakcji liberałów, lewicy i EPP w Parlamencie Europejskim —list Komisji Europejskiej do premiera, prezydenta i Marszałków Sejmu i Senatu ocenił w rozmowie z portalem wPolityce.pl poseł Kacper Płażyński
Jak informuje na Instagramie Kinga Rusin, jej córka, Pola Lis, w środę wieczorem protestowała pod Sejmem przeciwko uchwaleniu ustawy dyscyplinującej sędziów. - Na wiecu w Warszawie, na zaproszenie Wolnych Sądów, w imieniu inicjatywy Start Up Society miała przemawiać moja córka Pola. Ze względów osobistych zdecydowała się oddać głos koledze z organizacji, ale uważam, że należy opublikować jej słowa - pisze Kinga Rusin.
Niemiecki Związek Sędziów (DRB) wyraził się w sprawie procedowanej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. Według niemieckich sędziów jest to zagrożenie dla podstawowych prac sędziów.
– Śmigłowce Black Hawk stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich sił specjalnych – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców Sikorsky S-70i.
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki opublikował list Komisji Europejskiej ws. ustawy dyscyplinującej sędziów, który został wysłany do najważniejszych polityków w państwie.
- Już za chwilę święta, już za chwilę święta ;) - pisze na Twitterze poseł PiS Dominik Tarczyński do wpisu dołączając nagranie video sprzed dwóch lat, gdzie zachęcany przez dziennikarza "Gazety Wyborczej" złożył redakcji dosyć osobliwe życzenia.
Komisja Europejska zareagowała ws. ustawy dyscyplinującej sędziów. – KE nie może ingerować w reformy wymiaru sprawiedliwości. To prerogatywy państw UE – pisze na Twitterze były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
— To nie jest Wiosna, do której wstępowałam — pisała zaraz po odejściu z Wiosny europosłanka Sylwia Spurek, ale nie chciała zdradzać szczegółów. Według informacji portalu Interia.pl przyczyna jej odejścia nie leży w partii, a w samym liderze.
- Uważam, że należy ograniczyć transport zwierząt poza UE do maksymalnie 8 godzin i zakazać transportu żywych zwierząt do krajów trzecich, jeżeli ich standardy nie odpowiadają tym unijnym. Prawdziwym jednak celem powinien być całkowity zakaz transportu żywych zwierząt - pisze na Twitterze europoseł Sylwia Spurek, komentując swoją ostatnią aktywność w Parlamencie Europejskim.
Na profilu "Obywatel KP Fotograf" pojawiła się relacja i zdjęcia z happeningu urządzonego nocą przez tzw. "obrońców demokracji" pod domem Jarosława Kaczyńskiego.
Według nieoficjalnych informacji RMF FM, Komisja Europejska ostro zareagowała na ustawę dyscyplinującą sędziów.
„Taki pogląd nie zasługuje na szacunek w społeczeństwie demokratycznym” – uznał brytyjski sąd pracy, który rozpatrywał sprawę kobiety, która zakwestionowała kwestię zmiany biologicznej płci na jednym z mediów społecznościowych.
Były poseł Kukiz'15 Tomasz Jaskóła w ostrym wpisie na Facebooku skomentował opublikowane w ostatnim czasie oświadczenia majątkowe posłów. - To jest katastrofa. Część z was to gołodupcy. Zamiast ubiegania się o najwyższe urzędy w państwie zacznijcie od własnego mieszkania - nie przebiera w słowach Jaskóła.