Niemiecka prezydencja we współpracy z Parlamentem Europejskim usiłowała wprowadzić mechanizm "fundusze za praworządność" - Kompromisowy tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich - poinformował na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer. W ramach tego "kompromisu" możliwe byłoby odbieranie funduszy pod byle pretekstem, oraz szantaż w zakresie np. dopuszczalności aborcji czy przywilejów LGBT. Polska i Węgry w odpowiedzi zawetowały budżet UE. Zapytaliśmy naszych czytelników czyją porażką jest to weto.
Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie z powództwa Cezarego Krysztopy przeciwko dr Michałowi Bilewiczowi, który nazwał Cezarego Krysztopę "notorycznym antysemitą [notorious antisemite]" a jego rysunek "antysemickim rzygiem". Sąd oddalił pozew Cezarego Krysztopy. Wyrok nie jest prawomocny.
Projekt Dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej to rezultat i sukces inicjatywy i starań NSZZ „Solidarność”. O wyrównywaniu dysproporcji na unijnym rynku pracy mówi przewodniczący Związku Piotr Duda w rozmowie z Teresą Wójcik.
Były premier Donald Tusk postanowił zabrać głos w sprawie bieżących wydarzeń w kraju. Wezwał całą opozycję do "zjednoczenia wysiłków".
Po wyborach Bidena i głosowaniu nad budżetem UE - Tak jak wielu komentatorów od lat się obawiało, nieuchronny już zapewne wybór Joe Bidena na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zapoczątkuje epokę wojny kulturowej między państwami Grupy Wyszehradzkiej a resztą Zachodu; i nawet gdyby Donaldowi Trumpowi za sprawą ponownego przeliczenia głosów udało się utrzymać prezydenturę, czy nawet gdyby doszło do ponownych wyborów, to perspektywa i ryzyko przewrotu powinny dać Polsce sporo do myślenia i zmotywować do częściowej reorientacji swej polityki tak, aby w przyszłości być przygotowanym na podobnie niemiłe niespodzianki.
Około 15 minut trwała podczas wideokonferencji szefów państw i rządów dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii - przekazały źródła unijne.
"Mamy ulicę Janusza Kurtyki!" - poinformował na Facebooku warszawski radny Filip Frąckowiak. Jedna z ulic w stolicy będzie nosiła imię wibitnego historyka i szefa Instytutu Pamięci Narodowej.
Dopiero co policja dementowała "męczeństwo" Włodzimierza Czarzastego, który wg wersji policjantów miał się przyczynić do kontuzji policjanta. Teraz w sieci pojawiło się nagranie, na którym prawdopodobnie kontrowersyjna posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira, podczas protestu przed Sądem Okręgowym w Warszawie, popycha policjantów wymachując przypuszczalnie legitymacją poselską.
Amerykański finansista pochodzenia węgiersko - żydowskiego George Soros stwierdził, że Unia Europejska nie powinna szukać kompromisu z Polską i Węgrami w sprawie wprowadzania mechanizmu praworządności.
Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.
Spray do nosa, który zapobiega infekcji koronawirusem, jak również zarażaniu nim innych, został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham – podała w czwartek stacja Sky News.
Według informacji podanych przez portal polsatnews.pl prawdopodobnie jutro szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosi etapy znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Prezyden Warszawy Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie agresywnych działań policji. Jego uwagę zwróciło jedynie działanie służb mundurowych wobec przedstawicieli Strajku Kobiet. Postrzelenie reportera "Tygodnika Solidarność" podczas Marszu Niepodległości pominął milczeniem.
Trzy zbrodnie, bezkarność oraz skandaliczne zaniedbania organów ścigania. Jak przez dziesięciolecia tuszowano sprawy, w które mógł być zamieszany wysoki funkcjonariusz milicji. Co łączy wypadek, w którym zginął pieszy, z niewyjaśnioną śmiercią młodego milicjanta Krzysztofa Pyki w latach osiemdziesiątych oraz z zaginięciem obiecującego dziennikarza Marka Pomykały w 1997 roku? Jaką sprawą zajmował się reporter przed zniknięciem? Co mogło się stać z ciałem dziennikarza, którego do tej pory nie odnaleziono? Dlaczego policja od razu przyjęła, że Pomykała popełnił samobójstwo i nie podjęła żadnych czynności sprawdzających inne wersje wydarzeń? Kto siedział za kierownicą samochodu, który w listopadową noc 1985 roku śmiertelnie potrącił pieszego?
Sejm przyjął w czwartek uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwała m.in. wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.
Otwartą pod koniec października ekspozycję autorstwa dr. Łukasza Kossowskiego będzie można oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie po ustaniu rządowych obostrzeń związanych z koronawirusem. Wystawę można obecnie zwiedzać witualnie (link dostępny w tekście).
"Sędzia zawieszony w czynnościach służbowych nie może rozstrzygać sporów sądowych" - podkreślił w odniesieniu do sprawy sędziego Igora Tulei warszawski Sąd Okręgowy. W czwartek sędzia Tuleya stawił się w siedzibie sądu z zamiarem orzekania. Jego sprawa została jednak zdjęta z wokandy.
Handlowa Solidarność poparła w czwartek apel Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług ws. ponownego otwarcia galerii handlowych. W ocenie "S" powinno jednak temu towarzyszyć wprowadzenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa oraz utrzymanie obecnych ograniczeń handlu w niedziele.
Nie zmieniłem swojej decyzji o odejściu z PiS, mimo że otrzymałem bardzo wiele telefonów od osób, które namawiały mnie do pozostania w partii – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską poseł PiS Lech Kołakowski.
Kolejny protest z żądaniem dymisji premiera Armenii odbył się w czwartek w Erywaniu. Opozycja domaga się dymisji szefa rządu po tym, gdy zgodził się na niekorzystny dla Armenii rozejm z Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Moskwa informuje o wymianie pomiędzy stronami 385 ciał zabitych w konflikcie.