[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie rodzina patologiczna tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie rodzina patologiczna

„A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go” (Łk 15, 20).

Kto jest odpowiedzialny za zabicie Jezusa? wideo
Kto jest odpowiedzialny za zabicie Jezusa?

Na podstawie niedokształconej lektury Dziejów Apostolskich 3, można by w Kościele dojść do wniosku, że wszyscy Żydzi zabili Jezusa i że w konsekwencji utracili przymierze z Bogiem. Wniosek ten jest błędny z historycznego, etycznego i teologicznego punktu widzenia - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Trzecią Niedzielę Wielkanocną 14 kwietnia.

Dziś rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny Wiadomości
Dziś rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Dziś, 14 kwietnia, rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody rozpocznie VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego przedmiotem lektury będą Dzieje Apostolskie.

Franciszek o ataku Iranu na Izrael: Apeluję o powstrzymanie działań. Nikt nie może zagrażać istnieniu innych Wiadomości
Franciszek o ataku Iranu na Izrael: Apeluję o powstrzymanie działań. Nikt nie może zagrażać istnieniu innych

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie zaostrzeniem sytuacji w Ziemi Świętej po wczorajszym ataku Iranu na Izrael. Wezwał do modlitwy o pokój, także na Ukrainie.

W Warszawie trwa Narodowy Marsz Życia Wiadomości
W Warszawie trwa Narodowy Marsz Życia

Odśpiewaniem hymnu Polski na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się Narodowy Marsz Życia. To wielka manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

Papież o mocy dzielenia się wiarą: Jezus uczyni nasze spotkania i środowiska jeszcze piękniejszymi Wiadomości
Papież o mocy dzielenia się wiarą: Jezus uczyni nasze spotkania i środowiska jeszcze piękniejszymi

Czasem trudno nam mówić o spotkaniu z Jezusem, ale ma to ogromne znaczenie dla naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą okresu wielkanocnego Regina Caeli. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii wskazał, że Jezus przybył na spotkanie z uczniami właśnie wtedy, gdy dzielili się historią swojego spotkania z Nim w drodze do Emaus.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

«Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego». Komentarz - o. Łukasz Popko OP.

[wywiad] Bp Damian Bryl: Decyzja o kapłaństwie kosztuje coraz więcej Wiadomości
[wywiad] Bp Damian Bryl: Decyzja o kapłaństwie kosztuje coraz więcej

Kandydaci do kapłaństwa muszą dziś mierzyć się także z wykluczeniem i odrzuceniem – zauważa w rozmowie z KAI biskup kaliski Damian Bryl. – Niektórzy, po deklaracji o pójściu do seminarium zostają zablokowani przez znajomych w mediach społecznościowych, a nawet wykluczani z grona rodzinnego – mówi członek Komisji Duchowieństwa KEP.

Franciszek o pustych kołyskach: Zatraciliśmy sens życia i rodzenia Wiadomości
Franciszek o pustych kołyskach: Zatraciliśmy sens życia i rodzenia

Na audiencji dla włoskiego ruchu katolickiego skautingu dorosłych papież wskazał na dramat współczesnego świata, w którym rodzi się coraz mniej dzieci. - Przeciętny wiek we Włoszech to 46 lat, zamiast dzieci kobiety wożą w wózkach swoje pieski – mówił Franciszek.

Wielka Brytania: druzgocące doniesienia ws. terapii zmiany płci przez dzieci Wiadomości
Wielka Brytania: druzgocące doniesienia ws. terapii "zmiany płci" przez dzieci

W Wielkiej Brytanii ukazał się druzgocący raport brytyjskiej lekarz pediatry dotyczący terapii "zmiany płci" u dzieci. Dr Hilary Cass stwierdziła, że tysiącom nastolatków przepisywano hormony blokujące ich naturalny rozwój, mimo braku badań, jak ta drastyczna ingerencja wpływa na ich psychikę – teraz i w przyszłości.

Przewodniczący KEP apeluje o uczynienie jutrzejszej niedzieli dniem modlitwy w intencji nienarodzonych Wiadomości
Przewodniczący KEP apeluje o uczynienie jutrzejszej niedzieli dniem modlitwy w intencji nienarodzonych

- Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

[wywiad] Biografka św. Faustyny: Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia Wiadomości
[wywiad] Biografka św. Faustyny: Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia

- Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – przypomina dr Ewa K. Czaczkowska. Biografka Świętej w rozmowie z KAI opowiedziała o realizacji zadania jakie św. Faustna otrzymała od Jezusa, a którym było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Bożego Miłosierdzia. Wyjaśniła także jak duża była rola Jana Pawła II w rozpowszechnianiu się tego kultu.

Niedziela Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach Wiadomości
Niedziela Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

– Musimy kochać każdego drugiego człowieka – naszego brata i naszą siostrę, bo także oni otrzymali od Boga – Stwórcy dar życia – mówił abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. W czasie liturgii odczytano „Akt zawierzenia życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu”, pod którym wierni mogą złożyć swoje podpisy.

Wierzyć w Boga czy Bogu? Wiadomości
Wierzyć w Boga czy Bogu?

Kwestia wiary jest bardzo ważna zarówno w tradycji hebrajskiej jak i chrześcijańskiej. Obie religie wyróżniają dwa główne jej rodzaje - wierzyć w Boga, w Jego istnienie, oraz wierzyć Bogu, zawierzyć, zaufać Mu - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, kierownik sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

Jan Paweł II - Miłosierny Święty Wiadomości
Jan Paweł II - Miłosierny Święty

Jan Paweł II nigdy nie spotkał się osobiście z s. Faustyną Kowalską, za sprawą której objawieniom kult Miłosierdzia Bożego, w tym obraz namalowany na wyraźną prośbę Chrystusa „Jezu, ufam Tobie”, zaczął być rozpowszechniany na cały świat. Ale to właśnie on, jeszcze jako biskup Krakowa rozpoczął w 1968 r. proces beatyfikacyjny s. Faustyny.

Franciszek: Rany Jezusa są kanałami miłosierdzia Wiadomości
Franciszek: Rany Jezusa są kanałami miłosierdzia

- Z Jezusem życie zwycięża, a Jego rany stają się dla nas kanałami miłosierdzia i przebaczenia - Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą okresu wielkanocnego Regina Caeli. Przypomniał, że decyzją św. Jana Pawła II w całym Kościele obchodzona jest dziś Niedziela Bożego Miłosierdzia. Franciszek podkreślił, że każde żywe spotkanie z Jezusem pozwala nam mieć więcej życia.

Święto Miłosierdzia Bożego Wiadomości
Święto Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Ewangelia na II Niedzielę w Oktawie Wielkanocy (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na II Niedzielę w Oktawie Wielkanocy (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video]

«Pan mój i Bóg mój!». Komentarz do Ewangelii - o. Mieczysław Łusiak SJ.

44. Pielgrzymka Obrońców Życia Wiadomości
44. Pielgrzymka Obrońców Życia

Na Jasnej Górze trwa 44. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia. Na spotkaniu podjęto m.in. temat projektów ustaw proaborcyjnych, które wkrótce mają być czytane w Sejmie.

[wywiad] Dyrektor Caritas Polska: To jest święto wszystkich chrześcijan Wiadomości
[wywiad] Dyrektor Caritas Polska: To jest święto wszystkich chrześcijan

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. Spośród obecnych wyzwań i priorytetów Caritas w obrębie Polski wymienia pomoc seniorom i problem samotności. Wskazuje także na liczne potrzeby poza terytorium Polski, w tym na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Syrii, Palestynie, Libanie czy Ameryce Południowej. – Caritas liczy około 27 tys. pracowników i ponad 60 tys. wolontariuszy. To praca w ok. 40 krajach świata – podkreśla. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą w tym roku 7 kwietnia, rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. Tego dnia w wielu parafiach prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Emerytury
Stażowe