Wiadomości
Nie żyje najstarsza mieszkanka Ziemi - zakonnica z Brazylii

Kilka tygodni przed swymi 117. urodzinami zmarła 30 kwietnia brazylijska siostra zakonna Inah Canabarro Lucas. Od stycznia br. była najstarszą mieszkanką Ziemi. Arcybiskup Porto Algere kard. Jaime Spengler nazwał życie sędziwej terezjanki „pokornym, ale wielkim w oczach Boga”, podkreślając, że była ona „twarzą świętości ukrytej, utkanej z miłości na co dzień”.

Kard. Ruini przed konklawe: trzeba przywrócić Kościół katolikom Wiadomości
Kard. Ruini przed konklawe: trzeba przywrócić Kościół katolikom

"Trzeba przywrócić Kościół katolikom” – uważa 94-letni kard. Camillo Ruini. Były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej i przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej tłumaczy, że Franciszek „uprzywilejował dalekich kosztem bliskich”, którzy poczuli się tak, jak starszy brat z przypowieści o synu marnotrawnym.

Wiadomości
Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.

Ingres abp. Zielińskiego: służyć braciom i być znakiem jedności w wierze Wiadomości
Ingres abp. Zielińskiego: służyć braciom i być znakiem jedności w wierze

O służbie w duchu jednoczenia ludzi, budowaniu duchowej świątyni i posłaniu do archidiecezji poznańskiej mówił podczas ingresu do katedry poznańskiej abp Zbigniew Zieliński, nowy biskup najstarszej polskiej diecezji. Publikujemy pełny tekst wygłoszonej w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego homilii metropolity poznańskiego.

Św. Józef Robotnik, czyli o stosunku Kościoła do ludzkiej pracy i inspiracji dla ojców Wiadomości
Św. Józef Robotnik, czyli o stosunku Kościoła do ludzkiej pracy i inspiracji dla ojców

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Dzień ten proklamował papież Pius XII, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

Wiadomości
Ks. prof. Robert Skrzypczak: Czy żyjemy w czasach ostatecznych? Antychryst, św. Jan Paweł II i upadek komunizmu

Czy żyjemy u progu czasów ostatecznych? Czy na naszych oczach realizują się proroctwa świętych sprzed wieków? Ks. prof. Robert Skrzypczak w swojej prelekcji opowiada o roli św. Jana Pawła II, sile jego pontyfikatu oraz o zaskakującym proroctwie dotyczącym Antychrysta.

Watykan: Nowe informacje ws. konklawe Wiadomości
Watykan: Nowe informacje ws. konklawe

Dwóch kardynałów-elektorów nie weźmie udziału w rozpoczynającym się 7 maja konklawe; przyczyny ich nieobecności są związane ze stanem zdrowia – poinformował we wtorek Watykan. Tym samym w wyborze papieża uczestniczyć będzie 133 dostojników, najwięcej w historii.

Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin Wiadomości
Konklawe przewodniczył będzie sekretarz stanu kard. Pietro Parolin

Po tym, jak Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś termin rozpoczęcia konklawe 7 maja br. media zaczęły zalewać informacje na temat szczegółów związanych z wyborem kolejnego papieża. Jednym z nich jest wiadomość o przewodniczącym konklawe. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Wybór papieża, czyli jak przebiega konklawe? Wiadomości
Wybór papieża, czyli jak przebiega konklawe?

Jak podało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zbliżające się konklawe, które odbywać się będzie po śmierci papieża Franciszka rozpocznie się 7 maja br. Konklawe – łacińskie cum clave, czyli „pod kluczem” – to wydarzenie naznaczone wielowiekową tradycją i precyzyjnymi przepisami kościelnymi. Obecne zasady zawarte są w konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis” ustanowionej przez św. Jana Pawła II w 1996 roku, z późniejszymi poprawkami Benedykta XVI. Jak zatem przebiega konklawe?

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ważni ludzie tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ważni ludzie

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy tylko co nieważne jak krowa się wlecze najważniejsze tak prędkie że nagle się staje potem cisza normalna więc całkiem nieznośna” ks. Jan Twardowski.

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia Wiadomości
Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W czasie liturgii transmitowanej przez TVP wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.

Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video]

"Pan mój! i Bóg mój!". Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Bazylika Prymasowska w Gnieźnie: dziękczynienie za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat Wiadomości
Bazylika Prymasowska w Gnieźnie: "dziękczynienie za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat"

- Chcemy dziękować Panu Bogu za dar życia i pasterskiej posługi papieża Franciszka i jednocześnie prosić za Kościół Święty, powierzając nas opiece świętego Wojciecha i przyzywając Ducha Świętego, by prowadził w najbliższych dniach kolegium kardynałów – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając uczestników uroczystości odpustowych i jubileuszowych w Gnieźnie.

Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka Wiadomości
Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.

Symfonia Miłosierdzia popłynęła z Krakowa w świat Wiadomości
Symfonia Miłosierdzia popłynęła z Krakowa w świat

Wołanie o pokój, ale i dar dziękczynienia za pontyfikat Papieża Franciszka - w Krakowie tysiące osób wysłuchały na żywo Symfonii Miłosierdzia. W czuwanie w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia włączyły się setki tysięcy osób śledzące transmisję w telewizji i internecie. - To nie przypadek, że spotkaliśmy się w dniu pogrzebu Papieża Franciszka. Chcieliśmy zwrócić oczy świata na miłość, na to, że Bóg jest dobry, chcieliśmy to zrobić w wyjątkowym dniu - mówił Jan Mrowca, inicjator wydarzenia.

Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego Wiadomości
Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to – obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. – ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., Podjął je po śmierci św. Faustyny jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Rozpoczynają się kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Rozpoczynają się kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

Wieczornymi nieszporami ku czci św. Wojciecha rozpoczynają się w sobotę w Gnieźnie uroczystości odpustowe, a wraz z nimi kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

W bazylice Matki Bożej Większej złożono do grobu ciało papieża Franciszka Wiadomości
W bazylice Matki Bożej Większej złożono do grobu ciało papieża Franciszka

W bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie odbył się pogrzeb papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia w wieku 88 lat, po 12 latach swego pontyfikatu. Ojciec Święty został pochowany w pobliżu kaplicy z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), która była mu szczególnie bliska. Od tej pory w tej świątyni znajdują się groby siedmiu następców św. Piotra.

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka. Papieża żegnało co najmniej 400 tys. osób Wiadomości
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka. Papieża żegnało co najmniej 400 tys. osób

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego Franciszka. 250 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. odprawianej na Placu Św. Piotra a co najmniej 150 tys. żegnało Papieża wzdłuż trasy przejazdu jego trumny z Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej.

Msza pogrzebowa za Papieża. Kard. Re: teraz to my prosimy, abyś modlił się za nas Wiadomości
Msza pogrzebowa za Papieża. Kard. Re: teraz to my prosimy, abyś modlił się za nas

- Kochany Papieżu Franciszku, teraz my prosimy Ciebie, abyś modlił się za nas i z nieba błogosławił Kościół, błogosławił Rzym, błogosławił cały świat, tak jak to uczyniłeś w minioną niedzielę z balkonu tej Bazyliki, w ostatnim geście objęcia całego Ludu Bożego, ale także całej ludzkości, która szczerym sercem poszukuje prawdy i trzyma wysoko pochodnię nadziei - wezwał kard. Giovanni Battista Re. Dziekan Kolegium Kardynalskiego w kazaniu podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka podkreślił, że „miłosierdzie i radość Ewangelii to dwa słowa klucze Papieża Franciszka”.

Emerytury
Stażowe